Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Pozdní mateřství brání rakovině

Čím dál více žen přivádí na svět prvního potomka ve vyšším věku. Tento trend, jenž sílí především v průmyslově vyspělých zemích, sice na jednu stranu zvyšuje riziko možného poškození plodu, na druhé se však stává účinnou prevencí před onemocněním rakovinou vaječníků.

Vyplývá to alespoň ze studie, již zpracoval kolektiv vědců z Jihokalifornské univerzity a zveřejnil ji v odborném časopise Fertility and Sterility. Dlouhodobého výzkumu, vedeného Malcolmem Pikem, se zúčastnilo 1137 příslušnic něžnějšího pohlaví, z nichž 477 trpělo právě touto chorobou.


Při hodnocení výsledků se ukázalo, že u prvorodiček starších 35 let se ve srovnání s bezdětnými ženami snižuje možnost výskytu zhoubných nádorů o plných 57 procent. Matky, které porodily do věku 25 let, těhotenství chrání v 16 procentech, ženy od 25 do 30 let v 45 procentech.


Vědci se domnívají, že hlavní úlohu přitom sehrává zvýšená produkce hormonu progesteronu. Zásadní přínos výsledků bádání spatřují v tom, že diagnostikování nádorového onemocnění vaječníků nadmíru ztěžuje skutečnost, že se jeho příznaky dají jen stěží rozpoznat. Většinou se je podaří odhalit až v jeho pozdním stadiu, což mimo jiné ústí v předčasný skon dvou třetin postižených.


Zdroj: Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (10)

 • Obrázek uživatele simona
  simona (anonym)

  pozdni materstvi jsem mela ve43letech a porodila jsem bez problemu sesteho zdraveho potomka a nelituji,klidne bych jeste chtela do dvou let holcicku mam3chlapci po sobe,jestlize je zena zdrava a touzi po mimcu a muze otehotnet tak jsem pro,dnes vcasne kontroly odhali veskere nemoci jsem moc stastna starsi matka jestlize se zena po 40letech udrzuje a je zdrava at ma deti kolik chce mit ale lide to nechapou a odcuzuji starsi matky

  Črv 09, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  a jak si na to přišla že to brání rakovině? to je nějaká blbost!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Črv 09, 2008
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Odsuzují to jenom blbci, kteří by nejlíp udělali, kdyby si hleděli svýho. Nikoho se neptej, Simono, jenom doktora. Hodně štěstí.

  Črv 09, 2008
 • Obrázek uživatele Soudek
  Soudek (anonym)

  Nevím, jestli někoho pozdní mateřství uchrání od rakoviny, ale všem mamčám po třicítce držím pěsi.

  Črv 09, 2008
 • Obrázek uživatele Štěpánka
  Štěpánka (anonym)

  Ahojky Simono!!!Tvůj příspěvek je pro mne jako balzám.Potýkám se také s šílenými lidmi.Bude mi 37 let.Mám 17letou dceru.Po ní se nám narodila ještě jedna dcera,ale velmi brzy zemřela.Byla nemocná vlivem infekce na začátku těhotenství.Nikdo nebude věřit,ale až teď máme s manželem odvahu jít do toho znovu.Já se cítím skvěle,mladá,svěží,ale jen co jsem v práci já hloupá řekla,že se pokoušíme o mimi,tak najednou šílená změna.V mém věku je to prý poněkud trapné.Já se mám asi podle nich připravovat na důchod.Strašně mě to mrzelo,ale už ne.Sama mám strach z odběru plodové vody,ale jdeme do toho i se vším,co to přinese.Dcera-moje velká kamarádka a můj muž jsou se mnou,tak to mi stačí.Děkuji moc za tvůj příspěvek,pomohl mi zlepšit náladu a potěšily mě i reakce Petra a Soudka.

  Srp 09, 2008
 • Obrázek uživatele mamča
  mamča (anonym)

  já mám taky za sebou pozdní mateřství,asi osud to tak chtěl a já, ač už neplodná, ve čtyřiceti otěhotněla.Dnes má kluk tři roky,prožila jsem nejkrásnější těhotenství ze všech tří( mám dospělé děti)akorát ted už jsem občas unavená a synek má energie na rozdávání......ale nikdy jsem se necítila stará nebo divná,jako starší matka...je mi fajn.

  Srp 09, 2008
 • Obrázek uživatele Erika
  Erika (anonym)

  ja si myslim ze je to vec kazde zdrave zeny mit deti kolik chce a v kolika letech me je 43let a za dva roky bych chtela sve sedme mimco deti mam uz odrostle az na posledniho ten je maly ale jeste bych chtela holcicku pokud budu nadale zdrava tak do toho s manzelem jeste jednou pujdeme at si me lidi odsuzuji nikdo me nic neda mstarsi maminy drzte se Erika

  Zář 08, 2008
 • Obrázek uživatele markéta
  markéta (anonym)

  Nazdárek je mi 40let.Minulý týden jsem byla na interupci,ted je mi to moc líto,takže jsme se s manželem dohodli,že to zkusíme ještě jednou.Těhotenství bylo neplánované,byla jsem z toho v šoku,mám dvě děti 16 a 12 let.

  Bře 06, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  No ty jsi kráva, jdeš na interupci, a potom tady píšeš, že chceš ještě dítě. Chudák dítě, jestli se ti narodí - vždyť si to ještě můžeš zase rozmyslet jestli bude chtěné nebo ne??!! Třeba i po porodu.

  Bře 06, 2009
 • Obrázek uživatele Věra
  Věra (anonym)

  Ahojky Simono!!!Tvůj...Ahoj,je mi 36 let, mám 17 a 12 letou dceru, a 8 letého syna, manžel mi zemřel loni v březnu,myslela jsem si, že život už nemá smysl! Vždycky jsem se podívala na naše děti a smysl života se našel, i když děti zlobí, miluji je nade vše. Moje nejstarší dcera mi říkala,ať počítám s tím, že budu brzy babičkou. Zatím se ještě bohudík ještě nestalo. najednou se můj život otočil, potkala jsem se sympatickým o 4 mladším mužem,láska na první pohled, jsme spolu už 2,5 měsíce. Najednou se dělo něco s mým tělem,a co jsme nezjistili 5 týden těhotenství! je to krásný pocit i v těchto letech! Budeme mít miminko, člověk omládne a strašně se těší! Myslela jsem si,že už mě nikdy nic tak krásného nepotká. Držím pěsti a nedívej se na řeči ostatních! Taky mám kolem sebe plno lidí, co mi říkají , že jsem blázen! Nejsem ,prostě je to tak a tak to zůstane. Ahoj Věra

  Pro 09, 2011

Přidat komentář

Reklama

Reklama