Reklama

Potraviny, které pomohou dětem nastartovat mozek

V létě rodiny často povolí ve stravovacích návycích. Fast food na koupališti, oblíbené all inclusive na dovolené zahrnující i větší množství smaženého a sladkého a o vykrmování u babiček radši ani nebudeme zmiňovat. Jak se po prázdninách přepnout do školního režimu vyžadujícího soustředění? Přinášíme vám tipy na potraviny, které můžete do dětského jídelníčku zařadit.

S nadsázkou by se dalo říct, že řada dětí pluje prázdninami na cukrovém obláčku. Pokud jste v létě trochu povolili a dětem dopřávali až příliš limonád a sladkostí, zkuste dát režim opět do pořádku. Dětem tak doplníte energii pro zvládání všech povinností i radostí a zároveň podpoříte jejich zdraví.

 

Není cukr jako cukr

Jak by měl ideální dětský jídelníček vypadat? Základní pravidlo je jasné – zastoupeny by v něm měly být všechny základní makronutrienty, tedy bílkoviny, tuky i sacharidy. Právě sacharidy by měly, zvláště u dětí, představovat až 60 % denního energetického příjmu a ve stravě jsou nezbytné pro celkový vývoj dítěte. U aktivních dětí sehrávají ještě důležitější roli. Nutné je však rozlišovat, zda v jídelníčku převažují jednoduché nebo složené sacharidy. 

Reklama

 

„Cukru není nutné se striktně vyhýbat a zvlášť u dětí, které procházejí stále probíhajícím vývojem, je třeba dbát na jeho správné zastoupení ve stravě. Koneckonců pro mozek jsou sacharidy hlavním zdrojem energie. Stačí jen dát ve skladbě jídelníčku přednost těm komplexním. Přemíra „rychlých“ neboli jednoduchých sacharidů totiž zpravidla vede k brzkému pocitu hladu a chuti na sladké,“ doplňuje Adéla Tichá, nutriční specialistka online supermarketu Košík.cz.

 

Správná výživa je pro dětský vývoj klíčová a má vliv na jejich celkové zdraví, energii a také na kognitivní funkce, včetně mozku. Existuje několik potravin, které jsou obzvláště bohaté na živiny pro podporu mozku a jeho optimální funkci. Mezi tyto superpotraviny patří vejce, ořechy, ryby, rakytník, lesní plody, ovesné vločky a listová zelenina. 

1. Vejce: Univerzální zdroj živin

Vejce jsou jedním z nejvíce univerzálních zdrojů výživných látek. Jsou plná bílkovin, vitaminů a minerálů, jako je vitamin D, B12 a cholin. Cholin je zejména důležitý pro vývoj mozku a paměť. Vejce můžete zařadit do snídaně jako vařená, omeleta nebo ve formě míchaných vajec s zeleninou.

2. Ořechy: Bohatý zdroj omega-3 mastných kyselin

Ořechy, jako jsou vlašské ořechy, mandle a lískové oříšky, jsou vynikajícím zdrojem zdravých tuků a omega-3 mastných kyselin. Tyto kyseliny jsou klíčové pro vývoj mozku a nervového systému. Ořechy můžete přidat do cereálií, jogurtu nebo jako zdravou svačinu.

3. Ryby: Omega-3 mastné kyseliny a vitamín D

Ryby, zejména tučné ryby jako losos, sardinky a makrela, jsou významným zdrojem omega-3 mastných kyselin a vitamínu D. Tyto živiny jsou pro správný vývoj mozku nezbytné. Snažte se zařadit ryby do jídelníčku alespoň dvakrát týdně.

4. Rakytník: Výjimečný antioxidant plný vitamínů

Rakytník je přírodní superpotravina bohatá na vitamíny C, E, A a beta-karoten. Tato kombinace antioxidantů pomáhá ochraňovat buňky mozku před oxidativním stresem a podporuje zdravý imunitní systém. Rakytník může být součástí smoothie, džemu nebo přidáním do jogurtu.

5. Lesní plody: Antokyaniny pro lepší kognitivní funkce

Lesní plody, jako jsou borůvky, maliny a jahody, obsahují antokyaniny, což jsou látky s vysokou antioxidantovou aktivitou. Tyto látky jsou spojeny s lepším kognitivním výkonem a zlepšenou pamětí. Můžete je přidat do snídaně, dezertů nebo konzumovat samostatně.

6. Ovesné vločky: Stabilní zdroj energie

Ovesné vločky jsou bohaté na vlákninu a pomalu se tráví, což zajišťuje stabilní zásobování mozku energií během dne. Můžete připravit ovesné kaše, müsli nebo energetické tyčinky s ovesnými vločkami.

7. Listová zelenina: Kyselina listová pro mozkový vývoj

Listová zelenina, jako špenát, zelí nebo řeřicha, je skvělým zdrojem kyseliny listové (folátu), která hraje důležitou roli při vývoji mozku a nervového systému. Můžete ji začlenit do salátů, smoothies nebo jako přílohu k hlavním jídlům.

Správně zvolená strava má klíčový vliv na růst a rozvoj dětí, zejména na vývoj mozku. Začlenění superpotravin, jako jsou vejce, ořechy, ryby, rakytník, lesní plody, ovesné vločky a listová zelenina, může posílit kognitivní funkce, paměť a celkovou duševní pohodu dětí. Dopřejte svým dětem ty nejlepší živiny pro maximální podporu jejich mozku již od útlého věku.

 

 

Reklama

Komentáře

Default User Image
Jana (Ne, 10. 9. 2023 - 16:09)

Dětem nastartuje mozek hlavně čerstvý vzduch - ten bohužel ve škole ani doma nemají. Já chodila ještě do školy půl kilometru pěšky a vždy jsme si mozek pěkně okysličily.

Reklama