Postinterrupční syndrom: mýtus nebo realita?

Na stránkách různých internetových serverů (a rovněž i zde) naleznete diskuze, v nichž se ženy svěřují se svými tíživými pocity po podstoupené interrupci. Řada lékařů ale existenci postinterrupčního syndromu odmítá.

Postabortivní syndrom (PAS) označuje obtíže, které se u části žen dostavují pro prodělaném potratu. Je-li vyvolán uměle,  užívá se též pojem postinterrupční syndrom. 

Řada odborných autorit popírá existenci PAS a odvolávají se přitom v  prvé řadě  k výsledkům rozsáhlého celonárodního výzkumu, k nimž došla komise amerického Kongresu, vytvořená z podnětu prezidenta Reagana, známého odpůrce liberálního interrupčního zákona. Zpráva komise byla zveřejněna 16. března 1989 a sděluje, že umělý potrat “většině žen, které tuto proceduru podstupují, nepřináší psychologické riziko.“  

Podobně hovoří Exhale, který vytvořil v r. 2002 první postabortivní  linku, která není postavena na žádném politickém ani náboženském základě. V prvních sedmi letech operací přijali více než 18 000 telefonátů: „Dvě dekády  přezkoumávání  - od výzkumů Reaganovy komise až ke studii publikované v r. 2009 na Harvardu ukázaly, že potrat sám o sobě má zřídkakdy   vážné negativní následky na duševní zdraví.“

Argumenty proti PAS

Uvedené informace a stanoviska pocházejí z americké organizace Planned Parenthood, která zastává liberální přístup k interrupcím.

„...antipotratářské skupiny si vymyslely tzv. PAS, aby udělaly potrat nelegální a nebezpečný... jejich studie jsou velmi narušené, například se dotazují pouze žen, které po potratu přiznávají emocionální problémy. Nedotazují se žen, které mají potrat v prvním trimestru - téměř 90 procent všech potratů probíhá během prvního trimestru těhotenství. ... Takzvaný postabortivní syndrom není jako psychologická diagnóza uznán American Psychiatric Association...“

Nicméně i Planned Parenthood přiznává, že

„Studie ukazují, že  zatímco závažné emocionální narušení po potratu je velmi vzácné, vyskytuje se s větší pravděpodobností u žen, které:

-          prodlévají s podstoupením potratu

-          mají lékařské nebo genetické důvody ukončit chtěné těhotenství

-          mají závažnou předcházející nebo průvodní psychiatrickou chorobu 

-          prožívají konflikt ohledně potratu.“

Proto by ženy měly pečlivě zvážit své možnosti před podstoupením potratu.“

Argumenty pro life organizací

Naprostá většina organizací „obhájců života“  zdůrazňuje, že milióny žen zakouší PAS. Anonymní autorka píše: „Zatímco lékařská komunita může zpochybňovat jeho platnost, jako dřívější obhájkyně svobodné volby mohu potvrdit, že se jedná o skutečnost. Sotva máte počáteční slzy zoufalství z emoční ztráty a fyzickou bolest za sebou,  vaše rozhodnutí 

 ukončit život vás začne strašit. Byl to chlapec? Děvče? Kolik let by dnes měl(a)? Kdyby jen... Otázka za otázkou, vzpomínka za vzpomínkou vás přivádějí k hlubšímu zoufalství.“

- Oběti postabortivního syndromu jej často popírají kvůli vině a depresi, která je s interrupcí spojena. Proto je velmi obtížné jej zdokumentovat.

- Milióny žen zakusilo pro prodělaném potratu morální dilema, kterému nemohou uniknout. PAS může ovlivnit muže stejně jako ženy. Muži mohou také zakoušet jeho symptomy léta po potratu.

- Vědomí, že Stvořitel vesmíru odpouští, když ho o to požádáme, nám pomůže  odpustit sobě samým. I když budetee  občas stále zakoušet smutek pro ztrátu svého dítěte, můžete si být jisti, že ho opět uvidíte!“

„Rama International“ uvádí ve svém článku o PAS: „ PAS je formou posttraumatické stresové poruchy (PTSP). Proces, během kterého se z potratu stává volba, prožití samotného zákroku a život se smutkem, bolestí a lítostí je zcela jistě ve svém nejhlubším jádru traumatický. Tak jako u každého traumatu, i zde se jedinec  často snaží zlý zážitek  „zapomenout“ a popřít nebo ignorovat bolest, kterou vyvolává. Mnozí svůj zármutek prostě nevztahují ke zkušenosti potratu. Nicméně v jistém okamžiku  vzpomínky vystoupí na povrch a pravdu o ztrátě již nelze popírat. V těchto chvílích se bolest postabortivního syndromu objevuje v srdcích miliónů životů.“

Symptomy PAS

Ve své knize „Help for the Post-Abortive Woman“ uvádějí autoři symptomy PAS. „Pokud na sobě rozpoznáte  více než dva z těchto symptomů, je možné, že prožíváte  postabortivní symptom:

- Vina

- úzkost

- psychologické „ochromení“

(Měla jsem návaly paniky. A z těch návalů stále se snižující sebevědomí. Například jsem stála před obchodem a potřebovala jsem nakoupit a prostě jsem nemohla jít dovnitř.)

- deprese a myšlenky na sebevraždu

(Také jsem měla deprese a z toho myšlenky na sebevraždu. Asi jednou nebo dvakrát mě od toho dělilo opravdu jen pár okamžiků.)

- Výroční syndrom:  rozšíření symptomů v době okolo potratu a/nebo předpokládaného data narození.

„Dneska mě to zmohlo. Touhle dobou by se M. narodila.“

- znovuprožívání potratů prostřednictvím flashbacků

- touhu co nejrychleji znovu počít.

- znepokojení nad tím, zdali je žena  stále ještě plodná a schopná úspěšného těhotenství.

- neschopnost vytvořit pouto se současnými  a / nebo budoucími dětmi.

- vina z přežití

- poruchy v jídle

(Měla jsem i fyzické obtíže. Bolel mě žaludek, stal se ze mě bezmála hypochondr, měla jsem kolísavý tlak, vlivem stresu a toho všeho jsem přibrala deset kilo.)

- Zneužívání alkoholu nebo drog

- sebetrestající nebo sebeponižující chování

- krátká psychotická epizoda trvající až dva týdny.

(Často jsem měla..jak to říci.. nekontrolované emoce. Smích, pláč, vztek.. Nemohla jsem to moc ovládat. Na špatné zprávy jsem reagovala pomalu smíchem, když byla nějaká šťastná chvíle, plakala jsem.)

   
   
   
   

(Texty v závorce obsahují autentické pocity mladé ženy po interrupci. Výpovědi uveřejňujeme s jejím souhlasem. Stránky s celým jejím příběhem a diskuzí  naleznete  na: http://www.odpusteni.estranky.cz)

Poradny:

 • Poradna pro ženy v tísni - tel. 800 108 000
 • Linka důvěry - tel. 222 580 697
 • Modrá linka důvěry - 549 241 010
 • internetová poradna - help@modralin­ka.cz
 • Afterabortion.com
Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související články: 

Komentáře (116)

 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Krásný příklad, jak udělat z prdu kuličku.

  Srp 05, 2010
 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  No, on ve skutečnosti existuje "postabortivní syndrom", jenže to se týká SAMOVOLNÝCH potratů, kdy ženy chtěly dítě a přišly o něj... a nějaká katolická agitka se to snaží nabalit na umělé interrupce, což je přinejmenším směšné. (že má ženská pár dní po interrupci rozhašené hormony, to je něco jiného - spousta ženských probrečí třeba prvních pár dní před menstruací, a taky z toho nikdo nedělá "oplakávání neoplodněného vejcete")

  Srp 05, 2010
 • Obrázek uživatele Jindra
  Jindra (anonym)

  Tak holt výčitky svědomí, na většinu dolehnou dříve či později, to je pochopitelné. Pouze kdo bere dítě jako věc, tak výčitky nemá.

  Srp 06, 2010
 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  Tak holt výčitky svědomí,...Nevím, proč píšeš o nějakých dětech, tady jde o interrupce, to se dětí netýká. Interrupce se týkají žen a embryí.

  Srp 07, 2010
 • Obrázek uživatele attica
  attica (anonym)

  Nevím, proč píšeš o...Nevím,proč píšete,že se to týká žen a embryí?Vy jste také kdysi byla embyrio,pak dítě a teď strašně chytrá paní!Pokud jste si něčím neprošla,což,podle mého soudě,neprošla,nemáte právo takto komentovat.

  Srp 08, 2010
 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  Nevím,proč píšete,že se...je ve svých 23 letech odbornice na interrupce.:)

  Srp 08, 2010
 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  Ano, napřed jsem byla embryo, pak plod, a potom ze mě byl člověk. Já nevím, co se vám na tom výroku nezdá. No co se týče internetového counselingu, tak jsem stejný odborník na interrupce, jako lékař s dvacetiletou praxí. O interrupce jsem se začala zajímat v deseti letech, tedy před 13 lety. A většina té "lékařské odbornosti" se týká věcí, které nemůžu přes net zvládnout, i kdybych měla sebevětší praxi a vzdělání, protože na to je potřeba ženu vidět, prohmatat a udělat ultrazvuk.

  Srp 08, 2010
 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  Ano, napřed jsem byla...poradce - teoretik. Ten nadělá víc škody než užitku.

  Srp 08, 2010
 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  Ano, pokud na praktický dotaz typu "kolik stojí potrat v sedmém týdnu a k jakému lékaři s tím mám jít" odpoví poradce-teoretik, tak je to veliká škoda. Lepší by bylo, kdyby se dotyčná osoba dozvěděla jen že "OMG POTRAT JE VRAŽDA MIMINEČKA KTERÉ MÁ PRSTÍČKY A SRDÍČKO", a hned by byla "dobře informovaná", že?

  Srp 08, 2010
 • Obrázek uživatele heleno,
  heleno, (anonym)

  Ano, pokud na praktický...kolik stojí potrat třeba v 7. týdnu gravidity se nemusí ptát tebe, to jí řeknou samozřejmě buď v ordinaci nebo v jakékoliv nemocnici. A když je to žena in, zjistí si potřebné info na netu, má ho každá porodnice nebo klinika. Nepotřebuje na to rady zakomplexované krávy jako jsi ty. Léčíš si tady nějaký menší či větší komplex a říkáš tomu counseling. Slečna přechytralá, co?

  Srp 08, 2010
 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  Nemusí se ptát mě, ale stejně se tady na diskusích ptají. Zřejmě jsi tyhle informace vůbec nikdy nehledala, protože ty informace má vystavené opravdu málokterá nemocnice. Jo, může se zeptat všudemožně kde, ale když už se rozhodne položit dotaz na diskuse.doktorka.cz, tak nechápu proč bych ho měla nechávat bez odpovědi, když odpověď vím. Zakomplexovaná kráva jsi tady akorát tak ty, když ti vadí, že lidem pomáhám. Zřejmě jsi nějaká mrdka, která si neuměla koupit vibrátor, piglovala se zeleninou a kuchyňským náčiním a teď je neplodná a tak se vzteká na cizí interrupce, co? Nebo nějaký podobný případ pro dr. Chocholouška. Jdi se bodnout, ty čubko.

  Srp 08, 2010
 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  Zřejmě by ti vyhovovala situace, kdy: 1. holka vleze na diskusi a položí dotaz o potratu 2. ta mrdka Beruška jí dá telefonní číslo na poradnu Aqua Vitae s tím, že tam jí poradí 3. holka si myslí, že je to asi nějaké číslo na interrupční kliniku kam se objedná, tak tam zavolá 4. zmocní se jí psychopatka s odborným tréningem, která se jí bude snažit jakýmkoli způsobem vyschízovat, aby na interrupci nešla buďto jsi úplně blbá a nedochází ti k čemu by došlo, kdybych odešla, nebo jsi nějaká katolická čuba, která tyhle prasárny podporuje

  Srp 08, 2010
 • Obrázek uživatele heleno,
  heleno, (anonym)

  Nemusí se ptát mě, ale...ty víš o životě úplný, úplný hovno. Až se budeš sbírat z těch hnusů, do kterých si namočíš rypák, přeju ti, aby tě tam někdo zpátky zkopnul a tvou nevymáchanou držku řádně podržel. Mrdka jsi ty, vibrátorů mám dost, ale jen na zpestření, nepotřebuju je jako ty, abych ze samého strachu neotěhotněla. A píšu ti to znovu, ať se týden nemůžeš vysrat.

  Srp 08, 2010
 • Obrázek uživatele heleno,
  heleno, (anonym)

  Zřejmě by ti vyhovovala...kdybys ty odešla, spadne svět. Jsi taková naše presidentka světa, viď? A všechny zachráníš. Hm, tak to jsem happy. Mrdko.

  Srp 08, 2010
 • Obrázek uživatele Dominika
  Dominika (anonym)

  kdybys ty odešla, spadne...Nó, to je pěkná, věcná diskuzička. Jsem proti interrupcím a nedivím se, že existuje postab. syndrom. Embryo je začátek nitě, které se říká život. Zničit život hned v samén začátku je zlé. Maminka má tento začínající život ochraňovat. A proč si jsem tak jistá, že se jedná o život? Protože se vyvíjí, roste, dělí se jeho buňky - to by něco neživého nedokázalo. Pochází "to" z lidské matky, proto je to život lidský. Vážně je třeba se dlouze zamýšlet na tom, jestli v sobě žena nosí dítě?

  Srp 08, 2010
 • Obrázek uživatele Lili
  Lili (anonym)

  Dominiko, naprosto s Tebou souhlasím. Mám hodně dětí, jsem znova těhotná, ale na interrupci bych nikdy nešla. Asi bych se pak už z toho nevzpamatovala.

  Srp 08, 2010
 • Obrázek uživatele Dominika
  Dominika (anonym)

  Dominiko, naprosto s Tebou...Přeji Ti hodně štěstí, jsi statečná maminka!

  Srp 08, 2010
 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  ty víš o životě úplný,...Já taky nemám strach si zašukat, používám HA a kondom, a kdyby to oboje selhalo, tak se normálně nechám vyhrábnout a jedu dál:-) Jo, kdybych odešla, tak se nevinné ženy dovolají na liferskou propagandistickou linku, kde jim můžou velmi uškodit. Když to odmítáš vidět, tak máš zřejmě výrazné nedostatky stran intelektu. Dominiko, žádný postabortivní syndrom neexistuje, a embryo není žádné dítě. "Maminka má tento začínající život ochraňovat." - jen pokud se TĚHOTNÁ ŽENA (žádná maminka!) rozhodne, že chce v tu danou dobu stát matkou. Pokud nechce, tak prostě jde a nechá začínající život odsát a vylít do záchodu. Škoda, že to neudělala tvoje matka, na světě by bylo o jednu tupou mrdku míň. Doufám, že tvoje děti chcípnou.

  Srp 08, 2010
 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  Jsi zrůda,hovado,lidský...No tak to byl velmi přínosný příspěvek, žádné sračky jako informované rady k věci a podobné bláboly. Jen nesouvisející sprosté urážky, tak to má být, tak má vypadat kvalitní diskuse!

  Srp 08, 2010
 • Obrázek uživatele Lili
  Lili (anonym)

  Přeji Ti hodně štěstí,...Dominika: Přeji Ti hodně štěstí,.... Děkuji, musím být, mám kolem sebe spoustu té naší drobotiny, teď přibude další, takže si zas musíme odříct něco svého pohodlí, ale nějak nám to nevadí. Jsem zvyklá a manžel taky. Těšíme se, pohlaví nevíme. Vždycky se dáme překvapit. Ale teď máme jméno jen zatím pro holku. A co Ty? Máš už nějaké děti?

  Srp 08, 2010
 • Obrázek uživatele Dominika
  Dominika (anonym)

  Dominika: Přeji Ti hodně...Jste prima rodinka Lili. My máme dětičky 3. 2 holčičky a chlapečka, je to skvělá parta.

  Srp 08, 2010
 • Obrázek uživatele Lili
  Lili (anonym)

  Jste prima rodinka Lili. My...Jste prima rodinka Lili... Dominiko, asi řekneš, že jsme blázni, ale my máme těch dětí tolik, že nejstarší jsou už z domu. Máme jich celkem 13 a 14. je na cestě. Nejsme žádní věřící katolíci, ale já do sebe nechci cpát žádnou chemii, takže nepoužívám antikoncepci, kondom nesnáším, takže ten průvod jsou plody naší lásky. Ale nelituji toho. Jsme asi netradiční rodina, protože neznám nikoho kolem nás, kdo by měl tolik dětí. Má to ale jednu výhodu - ty starší vychovávají ty mladší. No a teď budu mít to, co tady někdo na internetu nazývá tandemové kojení. Prozradíš mi, kolik je Tvým dětem?

  Srp 08, 2010
 • Obrázek uživatele Dominika
  Dominika (anonym)

  Já taky nemám strach si...Milá Heleno, zemřeme všichni, ty i já i moje děti. Důležitý je prožít svoje dny smysluplně a v lásce. Takže Ti přeju, abys našla jiný smysl života než sedět 24 hod. denně na všech diskuzích o potratech (jsi už totiž známá jak falešný pětník)a chrlit svoje urážky.

  Srp 08, 2010
 • Obrázek uživatele Lili
  Lili (anonym)

  Heleně: není hezké přát komukoliv smrt. A zvlášť ne dětem!!!

  Srp 08, 2010
 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  Milá Heleno, zemřeme...Tobě se to možná nezdá, ale zachraňovat nevinné ženy ze spárů liferů považuji za smysluplnou a láskyplnou činnost. A i kdybych opravdu jen seděla u kompu a nadávala, tak je to pořád lepší činnost, než utírat nějakému miminu posranou prdel a poblitou držku. Lili: pro ty děti je lepší umřít, než být vychovávané takovou tupou mrdkou

  Srp 08, 2010
 • Obrázek uživatele Lili
  Lili (anonym)

  Heleno, jak můžeš o někom prohlašovat něco takového? Neznáš mě a urážíš. Je vidět, že děti nemáš a že je nenávidíš. V tom případě ale nechápu, proč se účastníš nějaké diskuze, kde, jak jsem si všimla, urážíš všechny. Žádné z mých dětí neumřelo, o všechny se vzorně staráme. Musíš být asi dost nenávistná a zlostná osoba. Neznám tě, ale vyplývá to z tvých komentářů.

  Srp 08, 2010
 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  účastním se diskuse, kde radím ohledně potrácení. že tam lezou davy neukojených krav s vytahanými kozami, které mě musejí neustále urážet a obtěžovat, to dost dobře nechápu, ale budiž - vyštípat se nenechám. mám nějaké svědomí, a představa, že nevinná žena vleze do spárů zrůdné Berušce s její propagandistickou linkou na úchylnou pseudopsycholožku... brrrr... nechápu, jak provoz takové linky může nebýt trestný

  Srp 08, 2010
 • Obrázek uživatele Lili
  Lili (anonym)

  Heleno, i když má žena víc dětí a o svoje kozy, jak ty říkáš, se stará, tak je vytahané mít nemusí. A dobrá podprsenka udělá taky své. Je vidět, že jsi ještě mladá.

  Srp 08, 2010
 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  Jsem ještě mladá, a nedovedu si představit, že bych se škrtila v nějaké debilní podprsence. Kromě toho, k čemu je ti dobrá podprsenka, když je to jen "navrch huj, vespod fuj" - krasavice dokud si nesvlíkne tyhle podpůrné prostředky? To je jako tvrdit, že beďary nevadí, když máš makeup od Diora. Proti tomu dobře pomáhá bezdětnost, štíhlost a později silikon.

  Srp 08, 2010
 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  Ano, taky pořád mladá nebudu, proto musím cvičit, rozumně se stravovat, nechodit na slunce a počítat s tím, že v budoucnu vrazím dost peněz do kosmetiky a plastik.

  Srp 08, 2010
 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  Ale pořád zůstaneš...Já jsem ze svého pohledu navrch huj a zevnitř huj:), takže dobré. Že odpornému liferovi připadám duševně odporná, to je spíše lichotka, ne?

  Srp 08, 2010
 • Obrázek uživatele Lili
  Lili (anonym)

  Heleno, dobrá podprsenka tě neškrtí. Nevím, proč bych měla být vespod fuj, od toho je snad sprcha. Nežijeme ve středověku. A přes četnost mých porodů jsem štíhlá až moc, spíš bych potřebovala trochu přibrat, ale nedaří se mi to. Nemůžeš paušalizovat, každá jsme jiná, některá přibere a nezbaví se nadbytečných kil, jiná získá svou váhu zpět nějakým způsobem a já jsem teď znova těhotná a jak koule a týden po porodu budu zas hubená. Beďary nemám, líčit se nepotřebuju, silikon bych do sebe cpát nenechala. Jen z nouze, ale ne dobrovolně. Každá můžem mít své názory, ale myslím, že je zcela zbytečné se vzájemně urážet.

  Srp 08, 2010
 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  Já nemůžu snést ani tu dobrou podprsenku, potřebuji cítit jak se mi volné bavlněná nebo hedvábná halenka sem tam otírá o holou kůži... Vespod fuj - to se týkalo toho, že ta prsa jsou držená podprsenkou. Prsa by snad měla být krásná i volně, a ne že vypadají dobře jen když jsou nějak podpíraná. Já taky nechápu, proč mě pořád někdo zbytečně uráží... třeba jen odpovím na praktický dotaz týkající se potratů, a hned se objeví několik příspěvků ve stylu "Neposlouchej tu zrůdu Helenu, to je taková zrůda že (blablabla)". Očividně někomu vadím, zřejmě liferkám, které by rády propagovaly svojí nechutnou "poradenskou" linku.

  Srp 08, 2010
 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  Já nemůžu snést ani tu...je chlap!

  Srp 08, 2010
 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  je chlap!Popravdě řečeno mi vždycky docela lichotí, když si někdo myslí, že tak nesmiřitelná žena, že by se nedokázala smířit s "ženským údělem" (obtěžování podprsenkami a menstruací) ani nemůže existovat:) Hned jsem ještě o trochu arogantnější.

  Srp 08, 2010
 • Obrázek uživatele Lili
  Lili (anonym)

  Heleno, když jsem doma, tak chodím taky bez podprsenky, když to jde, i když kojím a mám prsa velká, ale když někam jdu, necítím se bez podprsenky dobře. Doma ji ale občas taky musím mít, když si ošetřuji bradavky po kojení, tak musí na těch bradavkách držet to, co si na ně dávám.

  Srp 08, 2010
 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  Tobě to přijde jako prohnilost, já to považuji za vynikající povahové vlastnosti... Jen se na to podívej, X liferů včetně tebe na mě sprostě útočí a uráží mě, abych odtáhla a nechala nevinné ženy napospas Berušce a podobným lidským zrůdám... a já to nevzdávám, a dál bojuji za pravdu a spravedlnost.

  Srp 08, 2010
 • Obrázek uživatele Dominika
  Dominika (anonym)

  Heleno, jsem taky štíhlá a nic vytahanýho nemám. Kojení tří dětí mi naopak i fyzicky prospělo. Nejlepší kosmetika, je ta, kterou si nekoupíš - totiž laskavost a pokoj srdce. Nenávist a zloba dělají obličej předčasně starý a ošklivý a to nezachrání ani plastika. Srdce je prostě vidět v očích a ve tváři.

  Srp 08, 2010
 • Obrázek uživatele Dominika
  Dominika (anonym)

  Lili, naopak, mě teda připadáte skvělí! Takové rodiny jsou pro náš stát největší bohatství a měl by je víc podporovat. Já mám ještě mrňousky - 5 let a méně :-)

  Srp 08, 2010
 • Obrázek uživatele Lili
  Lili (anonym)

  Dominika Lili, naopak, mě teda připadáte skvělí!... Dominiko, jsi jedna z mála, která má pochopení, jinak se na nás dívají trochu s vrchu. Jsou i tací, kteří tvrdí, že naše děti jsou vedlejší produkt naší sexuální nadrženosti. Ale není to pravda, věnujeme se jim maximálně a snažíme se z nich vychovat slušné lidi. A myslím, že se nám to docela vede. No nic, jdu připravovat romantickou večeři pro manžela, přijede večer a jsme sami. Jinak tu budu zítra večer. To, co jsi napsala Heleně je pravda, pod to bych se podepsala.

  Srp 08, 2010
 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  Tak jsem založila Katolické rady nechtěně těhotným, a hned v praxi můžete vidět, jak některé dámy (v tomto případě stará známá Yossarian) naprosto zbytečně útočí a uráží, i když já se vyjadřuji slušně;-)

  Srp 08, 2010
 • Obrázek uživatele Lili
  Lili (anonym)

  Helena: pokud tě někdo uráží, tak se s ním radši nebav. Je to ztráta času.

  Srp 09, 2010
 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  Dámy mě uráží právě proto, abych se stáhla a vypadla, a tu radost jim neudělám. Čím víc budou urážet, tím drsnější budu, až budu psát tak hnusné věci o zabíjení dětí, že to nevydrží ani ta nejtěžší prolife agigátorka, a radši uteče. Kdysi už jsem tu totálně vyhnala všechny snažilky z Chci miminko!!!, když předtím z nějakých záštiplných důvodů vyhnaly všechny childfree z Nechci mít dítě... a katoličky dokážu vyštípat taky. Žádná matka nedokáže číst detailní popisy toho, jak budu mučit a zabíjet její dítě a pak jí donutím ho sníst.

  Srp 09, 2010
 • Obrázek uživatele Dominika
  Dominika (anonym)

  Dámy mě uráží právě...Heleno, myslíš si, že tě někdo bere vážně? Jsi dobrý prostředek na to, jak ženám znechutit interrupci. Asi si řeknou, že jestli jsou zastánci potratů takto pošahaní, tak bude špatné i to, co propagují. Měj se hezky.

  Srp 09, 2010
 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  Heleno, myslíš si, že tě...Ano, tenhle pokus o "vyhnání Heleny" už taky znám. Nůůůůda, vymysli si něco novýho.

  Srp 09, 2010
 • Obrázek uživatele heleno
  heleno (anonym)

  Ano, tenhle pokus o...jsi zrůda.

  Srp 09, 2010
 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  jsi zrůda.Velmi originální. To slyším asi 10x denně.

  Srp 09, 2010
 • Obrázek uživatele Lili
  Lili (anonym)

  Dominika Dámy mě uráží právě... Dominiko, máš naprostou pravdu. Nechápu, jak v někom může být tolik zloby.

  Srp 09, 2010
 • Obrázek uživatele mv
  mv (anonym)

  na Helenu vůbec nereagujte...

  Srp 09, 2010
 • Obrázek uživatele Paja
  Paja (anonym)

  Co to je za hrču ta Helena?

  Srp 09, 2010

Stránky

Přidat komentář

Reklama

Reklama