Reklama

Poruchy učení u dětí mohou souviset se stravou

Hyperaktivita a poruchy učení mohou u dětí souviset s jejich nevyváženou stravou, řekla na tiskové konferenci psycholožka Ilona Preslová. Děti, ale i mnoho dospělých podle ní trpí hlavně nedostatkem nenasycených mastných kyselin, z nichž některé jsou základním stavebním prvkem mozku. Doplnění těchto látek stravou může být obtížné, lékaři proto znovu objevují rybí tuk, uvedla.

    Za posledních deset let vzrostl u dětí výskyt vývojových poruch jako například hyperaktivity a poruch učení o čtyři až pět procent. Tento nárůst je podle odborníků způsoben mimo jiné jednostrannou stravou, ve které chybí ryby, ovoce a zelenina. Právě rybí olej je nenahraditelný při vývoji mozku, rozvoji paměti a koncentrace.

    "Abychom tělu zajistili dostatečný přísun nenasycených mastných kyselin, museli bychom týdně sníst asi čtvrt kila rybího masa. Většina Čechů však nesní ani polovinu z tohoto množství," řekla lékařka Zuzana Buriánková.

    Přílišná neposednost se u dětí často vyskytuje spolu s poruchami učení jako dyslexie či dysgrafie. Lékaři se snaží tyto poruchy léčit uklidňujícími léky nebo různými alternativními metodami, v poslední době zkouší děti zmírnit i pomocí vyváženého jídelníčku. Dříve často podávaný rybí tuk se navíc vyrábí i ve formě tobolek, takže jej děti snáze užívají.

    Nejvyšší obsah kyselin DHA a EPA, tedy látek, které zajišťují správné fungování mozku, má čerstvý tuňák. Při konzervaci se však mnoho živin ztratí, lepší jsou proto ryby mražené, tvrdí odborníci.
    Zdroj: ČTK

Reklama

Reklama

Komentáře

Andrea (Út, 13. 10. 2009 - 22:10)
já dávám hvězdíky - jsou to bonbony, takze problem polykani prasku se resit nemusi.
Lucie Proutková (Ne, 11. 10. 2009 - 11:10)
Máte někdo zkušenost s tím rybím tukem v tobolkách? Mám ten samý problém, že moje děti ryby nesnáší na jakýkoliv způsob a vpravit do nich aspon kousek vyzaduje obrovske usili. Chtěla bych tedy ziviny z ryb necim nahradit, ale pokud to jsou prasky, uspech bude asi taky mizivy, prasky se jim spatne polykaji a kdyz jsou deti nemocne, tak je musim vzdycky rozpoustet. Nemate nekdo zkusenost s nejakymi temi tobolkami? Děkuji.
Reklama