Porod prvních českých paterčat

Porod prvních českých paterčat je mimořádnou událostí. Paterčata, počatá přirozenou cestou, se narodí tuto neděli v 31. týdnu těhotenství. Podle lékařů se hledal optimální čas, kdy už je možné rodit a neohrozit ani matku, ani novorozeňata.

 “U vícečetných těhotenství záleží na tom, v jakém stavu miminka jsou, jak brzy si můžeme dovolit je porodit. Čím později se rodí, tím lépe pro děti. Na druhou stranu ale delší přebývání v děloze, zejména při vícečetných těhotenstvích, nese určitá rizika,“ řekl  ČTK Petr Velebil, vedoucí porodního sálu podolské nemocnice, kde přijdou děti v neděli císařským řezem na svět.

    Kolem 30. týdnu váží paterčata každé kolem jednoho kilogramu. Pokud je v děloze pouze jedno dítě, mívá v tomto věku asi 1800 gramů. “Nezáleží ani tak na hmotnosti, jako spíše na stáří v gestačních týdnech. Čím starší, tím lepší,“ dodal. Předčasně narozené děti mohou mít problémy především s dýchacím systémem. I proto matka dostávala léky na posílení dětských plic. Předčasný porod je podle lékařů takový, který se odehraje mezi 23. a 38. týdnem těhotenství.

    “Nezralost (budoucích novorozenců) bude zásadní, i když jsme udělali všechno, včetně podání léků, které by připravily jejich plíce. Samozřejmě nemůžeme říct, že komplikace nebudou,“ řekla dnes ČTK vedoucí oddělení porodnice ÚPMD Alena Měchurová. První česká paterčata se mají narodit třiadvacetileté Alexandře Kiňové z Milovic, která je podle lékařů ve velmi dobrém fyzickém i psychickém stavu a na miminka se těší.

    Paterčata přijdou na svět císařským řezem, který se volí u všech vícečetných porodů nad dvě děti. “Ani trojčata ani čtyřčata a tím spíše paterčata se nerodí normálním způsobem, protože rizika by byla obrovská,“ uvedl Velebil. Porod císařským řezem probíhá podle něj většinou velmi rychle.

    “Od zahájení operace do okamžiku narození miminek je většinou velmi krátká doba, je to otázka několika málo minut. Snažíme se postupovat opravdu rychle, aby byla miminka na světě co nejdříve,“ uvedl porodník. Zbytek operace trvá většinou hodinu.

    V podolské nemocnici se nebude připravovat žádný speciální sál. “Operace proběhne na běžném operačním sále,“ uvedl Velebil. Rodit bude speciální tým porodníků posílený o pediatry, porodní asistentky a sestřiček. O každé miminko bude individuálně postaráno, dodal lékař. Hned po porodu půjdou novorozenci do inkubátorů. “I tam bude péče individuální, jak rozhodnou neanotologové, speciální dětští lékaři,“ uvedl Velebil.

    Vícečetných těhotenství je v Česku poměrně hodně. Z 99 procent se ale jedná o dvojčata. “Frekvence dvojčat je navíc v Česku vyšší než v řadě evropských zemí,“ uvedl Velebil. Trojčat se narodí mezi deseti a dvaceti každý rok. “Čtyřčata byla naposledy v roce 2003,“ dodal lékař.

    Na světě žije asi stovka paterčat. Zatím poslední se narodila v neděli v americkém Utahu. Šance, že se narodí paterčata, je 1:55 milionům.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (32)

 • Obrázek uživatele Katka
  Katka (anonym)

  Je to zázrak přírody.

  Čer 02, 2013
 • Obrázek uživatele chrudoš
  chrudoš (anonym)

  Je to zázrak přírody.Zázrak bude jestli je všechny uživí....

  Čer 03, 2013
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Zázrak bude jestli je...jsou to ceska patercata, budeme je zivit vsichni, jako ostatni, i nepatercata.

  Čer 03, 2013
 • Obrázek uživatele 5x
  5x (anonym)

  Hlavne aby z nich vychovali slusne lidi!

  Čer 03, 2013
 • Obrázek uživatele záleží
  záleží (anonym)

  jsou to ceska patercata,...na tom, jestli bude dost železa.

  Čer 03, 2013
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  No, je mi z vás, tady docela špatně. Ano, jsou to cikáni, ale ten tatínek, normálně, pracuje, jako prodavač, což není u těchto lidí, zrovna obvyklé. Takže, než si něco zjistíte, přestaňte urážet a kritizovat. Kdyby se to stalo nějaké (rádoby) celebritě), tak nikdo ani nepípnete.

  Čer 03, 2013
 • Obrázek uživatele Lenka
  Lenka (anonym)

  Rodičům přeji moc zdraví, trpělivosti a síly a aby to všechno zdárně zvládli. Totéž i dětičkám.

  Čer 03, 2013
 • Obrázek uživatele DanaMala
  DanaMala

  Ahoj, nabízím přivýdělky z domu, které mi pravidelně vyplácejí peníze. Více informací i další možnosti přivýdělků najdete na http://www.overeneprivydelky6.webnode.cz Na těchto stránkách nabízím 12 přivýdělků z domova přes počítač. Všechny jsou zdarma - žádné registrační polatky atd. Např.: vyplňování dotazníků, přijímání placených emailů, testování nových výrobků, poukazy na nákup zdarma... Zde uvádím některé příklady výdělků: 1) nákupní poukazy zdarma za nasbírané body: Chodíte nakupovat do Tesca? A chcete nákupní poukázky zadarmo (v hodnotě 200,- 500,- nebo 1.000,-) nebo jiné dárky? Stačí si přečíst informace a zaregistrovat se na odkazu níže a můžete začít sbírat body, které potom směníte za nákupní poukazy. Sama jsem si takhle za první měsíc přivydělala přes 4.000,- ! Registrace je zcela zdarma přes internet, jedná se o českou novinku 2013 tak neváhejte! K registraci Vám stačí pouze platný email a Vámi zvolené heslo. Mě už poukazy došly, zasílají je každý čtvrtek doporučeně poštou (poukázky nad 1.000,- posílají jako cenné psaní ). Více informací zde: http://www.kupi.cz/?u=4slx7 2) vyplňujte dobře placené dotazníky: chcete si vydělat vyplňováním dotazníků, které Vám budou chodit na email? Zaregistrujte se na odkazu níže a začněte již dnes! Registrace je zcela zdarma, vyplácí již od 2 Eur, které získáte hned za registraci. Dotazníky nyní začali chodit velmi často. Více informací ZDE : http://www.marketagent.com/f.asp?RefUID=310102 3) Čtení reklamních emailů: Nová klikačka a čtení reklamních emailů v jednom! Bonus 5 Eur za registraci, až 0,4 Euro za email, emaily jsou bez virů, nemusíte mít 18 let, emaily každý den, výplaty od 10 Eur - již peníze došly :-) Inforace a registrace zde: http://www.klikmail.sk/signup.php?r=124498 4) Testování výrobků: na této stránce můžete testovat nové výrobky zdarma! Nyní například hledají lidi, kteří budou testovat deo perly do vysavačů. Dříve testovali elektrické kartáčky atd. Registrace je zdarma ZDE: http://www.trnd.com/cz/pozvani/1333350074506730291

  Čer 03, 2013
 • Obrázek uživatele ty neskutečná krávo
  ty neskutečná krávo (anonym)

  Ahoj, nabízím přivýdělky...co cpeš tvoje reklamy i do témat, která nemají s výdělkem nic společného.

  Čer 03, 2013
 • Obrázek uživatele sudoku
  sudoku (anonym)

  Ahoj, nabízím přivýdělky...Narvi si to do prdele a vybuchni!

  Čer 03, 2013
 • Obrázek uživatele :-(
  :-( (anonym)

  Na to jsem čekala, kdy tu někdo neopomene zdůraznit, že to jsou cikáni. No a co? Ať se dětičkám dobře daří a rodičům také :-)

  Čer 04, 2013
 • Obrázek uživatele bohužel
  bohužel (anonym)

  Na to jsem čekala, kdy tu...to odsírají za většinu neintegrovatelných cigánů, kteří tady pijí většině obyvatel v republice jenom krev.

  Čer 04, 2013
 • Obrázek uživatele .
  . (anonym)

  Rodiče to budou mít hodně tězký, v dnešní předražený době nic k závidění.

  Čer 04, 2013
 • Obrázek uživatele já alkoholička
  já alkoholička (anonym)

  takovou péči nikdy mít nebudu i když mám VŠ. já o byt přišla bílým koněm .. ona jej jen tak dostane protože on měl silný semeno a ještě se jim dělá reklama .. nebyla jsem rasistka ale již věkem asi jsem ... lituju sousedy ten řev denně 5x ... doufám že frajer si dá dá vypínáč na penis... ale do důchodu by se mu to hodilo ještě duplovat se soc. dávkama a reklamou .. já sem si musela na podnájem vydělat ... jsem VŠ ale sirotek , bylo hodně anglické a německé konverzace a prostěradel to je realita ... bílé VŠ asi škoda že nejsem jako ona

  Čer 04, 2013
 • Obrázek uživatele karel
  karel (anonym)

  a on je její co ..??? strýc... u nich normálka a proto se jim to zmnožilo....

  Čer 04, 2013
 • Obrázek uživatele Co si stěžuješ?
  Co si stěžuješ? (anonym)

  takovou péči nikdy mít...Co si stěžuješ a fňukáš? No a co má být? Já také nemám byt a na podnájem musím vyělávat- a to poctivě! A že ty si vyděláváš kdoví jak a ještě to sem píšeš a děláš ze sebe chudinku, to nechápu. Reklama? Tak na sebe udělej také reklamu.

  Čer 05, 2013
 • Obrázek uživatele Terka
  Terka (anonym)

  proč jste tak zlí.Ať jsou tmavé pleti.Otec poctivě pracuje.Že mají kočárky zdarma je v pořádku.Kdyby někdo z vás kdo tady nechutně diskutuje byl v jejich situaci,tak by mlčel.Přeji miminkám a jejich rodině hodně zdraví.Sama jim také trochu pomohu oblečením na miminka.

  Čer 05, 2013
 • Obrázek uživatele Myslím
  Myslím (anonym)

  že není co závidět.Je moc hezké mít spoustu dětí,ale uživit je,něco jim do života dát,není tak snadné.Na dnešní dobu je dítě luxus.

  Čer 06, 2013
 • Obrázek uživatele Jarda
  Jarda (anonym)

  takovou péči nikdy mít...Milá Sue, alkoholičko, na jiné diskuzi jsi psala, že máš gympl, tady jsi už VŠ a ještě nenávistná. To dělá ta přemíra chlastu. Píšeš zmateně a rasistka jsi a ještě zlá. ty je znáš osobně, že je soudíš? Na diskuzi alkoholismis píšeš, jak jsi děti nechtěla a strašný bláboly!!!! Tvé vyjadřování a styl psaní se pozná na sto honů.

  Čer 06, 2013
 • Obrázek uživatele Jeanette
  Jeanette (anonym)

  Jen škoda, že jsou Češi takoví rasisti. Z těch komentářů pod články je mi špatně, jak někdo může být tak zlý. Ta holka chtěla JEN druhé dítě a zadařilo se. Přeji dětem i rodičům zdraví a štěstí a ať z nich vychovají slušné lidi.

  Čer 07, 2013
 • Obrázek uživatele dáda
  dáda (anonym)

  já teda obdivuji matky dvojčat ... ale tohle musí být mazec..... ha ha ha ha ha a ten strach nonstop o 5 mimin mně by trefilo....

  Čer 08, 2013
 • Obrázek uživatele .
  . (anonym)

  škoda, že jde o cikány. Bílé děti by byly pro tuhle společnost větším přínosem. Stejně z nich budou jen socky a rodiče jim nebudou moct poskytnout finanční zázemí, aby se nějak přijatelně uchytily. Když jsem slyšela tu zprávu poprvé, měla jsem docela radost, ta představa pěti miminek se mi líbila, ale když jsem zjistila, že jsou to cikáňata.... ti by se už neměli množit.

  Čer 08, 2013
 • Obrázek uživatele já
  já (anonym)

  můžou to být slušní...já netvrdím, že to nebudou slušní lidé, ti rodiče vypadali jaktakž. Ale budou to prostě outsideři. Nedostanou pořádné vzdělání, celé dětství budou chodit v hadrech a jíst šetřící dietu

  Čer 08, 2013
 • Obrázek uživatele ano
  ano (anonym)

  v dnešní době vydržovat studenta na VŠ je tak cca deset tisíc (kolej, kapesné, jídlo atd.), takže jestli jejich tatínek cikán bude mít příjem minimálně sedmdesát čistého, bude to v pohodě.

  Čer 08, 2013
 • Obrázek uživatele já
  já (anonym)

  mít hned VŠ a mohou to být...já reagovala na předchozí příspěvek, že rodiče jim jistě pomůžou a mohou z nich být vzdělaní lidé. Netvrdím, že nebudou slušní a poctiví, ale mají prostě mizivou šanci se v dnešní společnosti, kde vládnou peníze, uchytit.

  Čer 08, 2013
 • Obrázek uživatele .
  . (anonym)

  na dnešní dobu je dítě...Tak hlavně je to velká zodpovědnost. Dítě toho luxusu zase tolik nepotřebuje.

  Čer 08, 2013
 • Obrázek uživatele .
  . (anonym)

  Tak hlavně je to velká...blbě pochopeno. Dítě opravdu do určitého věku luxus nepotřebuje, luxus mít děcko je to pro ty rodiče. A když dítka trochu dospějou, jak jim bude chodit v hadrech ze sekáče, nemoct jet na lyžák, nemít mobil a počítač? Mám jedenáctiletou neteř a desetiletého synovce, vidím jak to chodí.

  Čer 08, 2013
 • Obrázek uživatele ona
  ona (anonym)

  máma má velkou šanci ..vypadá mile on taky .jsou již známí a první budou mít dávky atak.... ale i tak bude ona soumar ... zajímalo by mně jak se jí bude dařit .. je to zvláštní dar .. někdo nemůže mít ani jedno a ona přirozenou cestou.... bude jí to stát asi ... dost sil asi brzo zestárne... a co když jí on poustí až začnou problémy... no neni co závidět a je už uplně jedno že není bílá ....je to máma jako jiná

  Čer 08, 2013
 • Obrázek uživatele šetři
  šetři (anonym)

  šetři těma tečkama, nedá se to číst. On jí neopustí, víš co to je platit alimenty na pět dětí?

  Čer 08, 2013
 • Obrázek uživatele Kojení
  Kojení (anonym)

  Paterčat je v prdeli,vy vystresované,líné dévky za prachy,co si tak rády pohoršeně hrajete na naivky!CO VÁM TAKY JINÉHO ZBÝVÁ,VY Z KURVY MATKY Z NOUZE!

  Srp 25, 2013
 • Obrázek uživatele ???
  ??? (anonym)

  Stačí se jen podívat do Řecka tam vědí jak na ně! Tam nesmějí cikáni do města! Žijou v lágrech za městem a pokud je tam už moc bordelu, přijede policije a nařídí jim do 2 hodin vyklidit! Nejprve musejí po sobě uklidit a potom odtáhnout.Tam žádné dávky nedostávají jako u nás.Když nepracují a neplatí daně, nemají na nic nárok a nikdo jim nic nedá. U nás se vymlouváte akorát na evropskou únii a u nich to jde? A to jsme ve stejné únii! Pak se nemůžeme divit, že se k nám slézají cikáni z celé evropy. Takhle liberální k ním nejsou nikde na světě a nedivím se našim lidem, že toho již mají dost! Naši lidé musejí na všechno mít odpracované roky, aby třeba dostali důchod a oni nikdy v životě v práci nebyli a dostanou důchod jaký naši lidé NIKDY nedostanou! Jak je to možné? Kdy u nás skončí diskriminace našich lidí? Když vidím ty parchanti kteří se jenom flákají po městech v luxusních kožených bundičkách, botech a kouří jedině Ameriky a jen obhlížejí co by se ještě nechalo ukrást.Přece by jste nechtěli aby ta jejich zlatá mládež šla něco dělat? To by jste byli na ně tak zlí?

  Srp 25, 2013
 • Obrázek uživatele ???
  ??? (anonym)

  To máš pravdu, že existují země, kde useknou za zlodějinu ruku. Bohužel u nás by to šlo jenom dvakrát a při tom jak u nás kradou, kdo pak by je asi potom živil? Já bych byl proto aby se našla nějaká firma, která by začla vyrábět nějaký Biolit -C a jenom na potkání je postříkat.

  Srp 25, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama