Reklama

Rizika porodu doma

Porody doma jsou podle odborných společností porodníků a lékařů pečujících o novorozence zbytečným hazardem se zdravím a životem novorozenců i matek. Čtyři procenta rodiček v Česku loni prodělala nějakou zdravotní komplikaci, která by mimo nemocnici mohla ohrozit jejich život. Novinářům to řekl primář gynekologicko-porodnického oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice Tomáš Peterka.

Argumentace propagátorek porodu v domácím prostředí, které tvrdí, že by tak měly rodit zdravé ženy, je podle něj lichá, protože porod se může v kterékoli fázi zkomplikovat. Největším rizikem pro ženu je velká ztráta krve a embolie.

Podle neonatologa Jiřího Zicha je plod během porodu ohrožen řadou rizik, která dopředu nikdo nezná. V nemocnici lze plod během porodu i novorozence monitorovat a lékař včas v případě potřeby zasáhne. Při porodu je dítě ohroženo například nedostatkem kyslíku a bezprostředně po narození mohou vzniknout komplikace při nástupu dýchání a krevního oběhu. Nedostatkem kyslíku při porodu je ohroženo až pět procent dětí. Také adaptační proces je relativně složitý a desetina novorozenců má nějaké zdravotní problémy.

Některé české porodní asistentky a ženy upřednostňují porod mimo nemocnici. Tvrdí, že pokud je žena zdravá, měla by prodělat přirozený, žádnými léky neovlivněný porod v domácím prostředí, které je přátelštější.

Zich řekl, že podle údajů v zahraničních odborných časopisech je 12 až 32 procent rodiček, které si naplánovaly porod doma, pro různé komplikace nakonec transportováno do nemocnice.

Reklama

Peterka uvedl, že v roce 1991 v ČR zemřelo v souvislosti s těhotenství, porodem nebo šestinedělím 21 žen, loni to bylo devět žen. V roce 1974 zemřelo téměř 3000 novorozenců, loni jich bylo 206. V Nizozemsku, kde rodí doma 30 procent žen, je úmrtnost matek a novorozenců v porovnání s Českem dvojnásobná.

Mimo porodnici se v Česku narodí ročně zhruba 200 dětí, to jsou dvě desetiny procenta. Přibližně jen ve čtvrtině případů jde o plánovaný porod doma. V USA to jsou dvě až tři procenta dětí, v Británii až pět procent. V Nizozemsku se doma sice odehraje 30 procent porodů, ale jejich počet stále klesá. Za 40 let se počet domácích porodů v této zemi snížil o polovinu.

Česko je na čtvrtém místě v nízké novorozenecké úmrtnosti, lépe jsou na tom jen Island, Finsko a Švédsko.

Jitka Klejnová - ČTK

Reklama

Komentáře

Denisa (Pá, 3. 11. 2006 - 19:11)
No jsem rada, ze taky nekdy vyjde clanek od lekare a ne jen tuny clanku od blaznivych domorodek.
Helena (Pá, 3. 11. 2006 - 20:11)
Jo,rodit doma je sileny riziko.
Jana (Pá, 3. 11. 2006 - 20:11)
To může udělat jen nezodpovědná matka.
Rob (Pá, 3. 11. 2006 - 20:11)
Jo, zato v nemocnici je to všechno v poho. Pokud máte zájem, mohu Vám ukázat na mé dceři, co dokáží "porodníci", bez kterých to nejde.
Jana (So, 4. 11. 2006 - 20:11)
Vzhledem k vybavenosti porodnice a k personálu je jistější rodit v nemocnici, samo Robe, jsou vyjímky..možná by tvá dcera dopadla ještě hůř nebýt " porodníků".
Alena (Po, 6. 11. 2006 - 20:11)
Nesouhlasím. Lékaři dlouhodobě pracují s lidským strachem, který si ve výsledku vyžádá porod v porodnici, protože strachem sevřená žena porodit sama bez pomoci nedokaže. Nic proti lékařům a porodnicím, ale ženy které znám, že rodily, doma nejsou žádné nezodpovědné husičky. Je jich něco kolem 4% ze všech rodiček, nevím proč toto malé číslo vyvolává takové odmítavé nemoce. V demokratickém státě považuji za právo ženy rozhodnout se nerodit v porodnici. Naše legislativa se vehementně brání zřízení porodních domů a také znemožňuje ženě rodící doma odborný doprovod na místě, které si k porodu vybere, to bych viděla jako problém. Ještě se zeptám Denisy, kde vyšli ty tuny článků, které zmiňuje. A také by mě zajímalo, zda všechny tyto články byly tak nátlakové, že to vyvolalo odpor z pocitu, že od zítra musí všechny ženy rodit doma? Předem děkuji za odpovědi.
lenka (Ne, 17. 12. 2006 - 16:12)
Naopak - na stránkách www.midwiferytoday.com se dočtete a můžete vidět různé statistiky, které dokazují, že pro zdravou těhotnou ženu s fyziologickým těhotenstvím je porod doma s odbornou pomocí asistentky nejbezpečnějším řešením. Chápu, že lékařská lobby je u nás silná, protože oni si moc dobře uvědomují, že porodní asistentky by zvládly mnohé - a pojišťovny by to stálo méně peněz. Naštěstí je stále více lidí, kteří umí anglicky, jsou si schopini přečíst dostatek relevantních informací a podle těch se zařídit. Tím neříkám, že pouze porody doma jsou to nejlepší, ale jako reálná nabídla by měly existovat. Už vysoký počet zdravotních sester a doktorek mezi ženami, které rodí u nás doma je trochu zarážející.
k tomuto článku - divím se, že něco tak hloupého a tendenčního dokáže napsat žena!
Monika (Ne, 17. 12. 2006 - 18:12)
Ze zkusenosti v rodine bych porod doma v CR nedoporucovala. I kdyz je nemocnice treba 10 minut od bydliste, tak v praxi to vypada, ze pokud se neco prihodi - napriklad vyhreznuti pupecnikove snury (a to se muze stat kdykoliv u jakkoliv zdrave zeny), tak je cisar proveden az za 40 minut - coz znamena fatalni nasledky pro dite (duseni). Rozmyslala bych si tento risk. Mozna v zahranici, kde je toto beznou praxi a dobre sesynchronizovano s nemocnicemi, popr. stoji sanitka pred domame a je vni ihned moznost provest cisarsky rez, pokud je neco v neporadku (jako je to napr. mozne v Holandsku), tak tam je asi riziko minimalni.
Aňa (Út, 19. 12. 2006 - 14:12)
Ano, zdravá žena s fyziologickým těhotenstvím by měla porod doma ustát. To, že porod proběhl v pořádku můžeme říci až PO porodu. Po úspěšném porodu. Žádná rozumná žena nemůže dopředu říci, že ona je zcela zdravá a její porod bude v pořádku. Nejsme v době, kdy se ženě narodilo deset dětí, z toho pět se nedožilo 2. narozenin a matka zamáčkla slzu a život běžel dál. Nejbezpečnějším místem pro porod je nemocnice, kdyby tomu tak nebylo, nikdy by v minulosti porodnice nevznikly. To neznamená, že v nemocnici nemůže dojít k úmrtí dítěte nebo matky, takovou moc ještě nemáme, ale riziko je nejmenší. Ano, porodnice nevypadají moc hezky, personál není vždy a všude příjemný, ale jde nám matkám a barvu koberce a úsměvy nebo o to, jestli dítě porodíme s minimálním rizikem?
Kdo ponese náklady na péči o dítě, jež se vinou nezodpovědné matky nedostalo včas k odpovídající péči, má odvařený mozek a leží v ústavu?
Která žena bude pak se sebou spokojená, jaká že je to dobrá rodička, když to zvládla bez těch "zbytečných doktorů"?
Lada (St, 7. 2. 2007 - 00:02)
podívejte se na stránky označené BMJ - british medical journal. Je tam mnoho studií dokazujících, že porod doma je pro zdravou ženu naprosto bezpečná záležitost - proto je to taky normální nabídka zdravotnických systémů v zahraničí. A není pravda, že v Holandsku stojí sanitka před domem - vím to, bydlím tady, rodila jsem doma a všem to tady připadalo normální, jen mé rodině v Česku ne. Prosím čtěte i zahraniční články, ne jen české, jeďte se k nám nebo do německa podívat - a pak piště, že porod doma je nebezpečný!
Karotka (Út, 1. 5. 2007 - 23:05)
Žádné české porodní asistentky netvrdí, že by zdravá žena měla porodit mimo nemocnici. Pouze říkají, že žena by se měla mít možnost rozhodnout o místě porodu. Ženy, které se rozhodly rodit doma, také nikoho nenutí ke stejnému rozhodnutí.

A do důsledku vzato, téměř každá žena začne rodit doma. To, že ne všechny, které plánují doma porodit dítě, tak učiní, je logické. Může dojít ke komplikacím, nebo žena prostě může změnit své původní rozhodnutí.

Problémem je spolupráce porodních asistentek s nemocnicemi při převozu rodičky do nemocnice. Nemocnice nejeví zájem o řešení. Ale tento nezájem musí chtít řešit lékaři v nemocnicích, z druhé strany zájem je. Nemocnice jsou placeny z daní nás všech, proto by se měly postarat o všechny, kteří o to stojí.
Michal ŠEBEK (Út, 18. 3. 2008 - 22:03)
souhlasím s tvrzením Lenky, cituji: " 17. 12. 2006 16:12:30, lenka
Naopak - na stránkách www.midwiferytoday.com se dočtete a můžete vidět různé statistiky, které dokazují, že pro zdravou těhotnou ženu s fyziologickým těhotenstvím je porod doma s odbornou pomocí asistentky nejbezpečnějším řešením. Chápu, že lékařská lobby je u nás silná, protože oni si moc dobře uvědomují, že porodní asistentky by zvládly mnohé - a pojišťovny by to stálo méně peněz. Naštěstí je stále více lidí, kteří umí anglicky, jsou si schopini přečíst dostatek relevantních informací a podle těch se zařídit. Tím neříkám, že pouze porody doma jsou to nejlepší, ale jako reálná nabídla by měly existovat. Už vysoký počet zdravotních sester a doktorek mezi ženami, které rodí u nás doma je trochu zarážející.
k tomuto článku - divím se, že něco tak hloupého a tendenčního dokáže napsat žena!"


osobně jsem názoru, že české porodnictví je na poměrně vysoké úrovni co se týče technikou, ale zdaleka nikoliv odborností a přístupem. Situace je totalitní, jsme nuceni k uniformovanému způsobu a jsou potlačovány základní práva. Ano, české zdravotnictví je business, a kdo tvrdí že ne, lže. Ve zdravotnictví se hrabou peníze, o nichž se nám nezdá, proto je zřejmé, proč lékaři si melou svojí a jsou schopni pošlapat i fakta. Pro prachy člověk udělá všechno, a lékaři si sakra dobře uvědomují, že porody doma by je o peníze přivedly. Lékaři v ČR= jako katolická církev v 13 století, co určí za špatné, to veřejnost žere aniž by přemýšlela.
Dana (Čt, 9. 9. 2010 - 01:09)
Jaké řeči čekat od doktorů, že? Strašení a odmítání toho, co jim je proti mysli. Porod není choroba! Oni opravdu z každého člověka rádi dělají pacienta. Tuhle tendenci vidíte i v reklamách.Užívejte to a to, (i když vám nic není)...nesmíme se stát rukojmími!
jajk (St, 15. 9. 2010 - 13:09)
Jaké řeči čekat od...no tak udělej rukojmí ze svýho dítěte, ty slepice
Dana 2 (St, 15. 9. 2010 - 14:09)
souhlasím s tvrzením Lenky,...a co budete dělat při porodu doma, když se např.

začne předčasně odlučovat placenta - ohrožen život plodu - nemá kyslík, ohrožen život matky - krevní ztráta.

V posleb¨ní fázi porodu nedojde ke správné rotaci hlavičky a ta uvízne v porodních cestách - patologické zpomalení či naopak zrychlování ozev plodu, vedoucí k nedostatku kyslíku a k nevratnému poškození mozku plodu?

Několikrát otočený pupečník okolo krčku plodu - při porodu se utahuje ..... nedostatek kyslíku pro plod - není - li okamžitá operační pomoc, plod zemře

Mám pokračovat? Co na to, porodní asistentky, budoucí maminky?
Pak si budete stěžovat kde?
Reklama