Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Porod doma

Tato forma porodu získala velkou oblibu především u partnerských dvojic, které chtěly samy rozhodovat o tom, jak a kde se narodí jejich děti.

Porod, který probíhá v domácím prostředí. Jedná se o alternativní metodu k porodu v porodnici, PORODNÍM CENTRU nebo na klinice. Do počátku 20. století se většina dětí rodila doma za pomoci členů rodiny, PORODNÍ ASISTENTKY nebo praktického lékaře. Postupem času, když průmyslová revoluce přiváděla lidi do velkých měst, život rodiny ztrácel svůj tradiční řád a ženy začaly rodit v porodnicích. Místnosti, ve kterých se POROD odehrával, byly vzhledem k protiinfekčním opatřením vybaveny jako chirurgické jednotky a lékaři k porodu přistupovali spíše jako k nemoci než k normálnímu životnímu procesu. Na přelomu 60. a 70. let proto v některých zemích pod vlivem sílících námitek žen vůči nepřirozenému prostředí porodnických zařízení a velkým nákladům na ošetřující personál začali jako alternativní metodu provádět porody v domácím prostředí.
Tato forma porodu získala velkou oblibu především u partnerských dvojic, které chtěly samy rozhodovat o tom, jak a kde se narodí jejich děti.

Porody doma nepřinášejí matce a dítěti pouze výhody, ale také mnohá rizika. Ta souvisejí s možností vzniku komplikací, k nimž dochází u 5 % všech porodů: ABNORMÁLNÍHO NALÉHÁNÍ; porodu příliš velkého dítěte, které neprojde matčinou PÁNVÍ; dlouhého nebo obtížného porodu; TÍSNI PLODU způsobené VYHŘEZLOU PUPEČNÍ ŠŇŮROU; HEMORAGIÍ matky v důsledku VCESTNÉHO LŮŽKA nebo PŘEDČASNÉHO ODLOUČENÍ NORMÁLNĚ NASEDAJÍCIHO LŮŽKA. Všechny tyto komplikace, které mohou ohrožovat život, lze při porodu v nemocnici včas zjistit MONITOROVÁNÍM PLODU a matky. Doma však nebývá potřebné lékařské vybavení k dispozici. Většina PORODNÍKŮ se proto vůči porodům doma staví zamítavě, mnoho lékařů neposkytuje PRENATÁLNÍ PÉČI ženám, které takový porod plánují, jiní při nich odmítají asistovat. Navzdory všem těmto skutečnostem jsou porody doma v mnoha zemích stále běžnější záležitostí.

Domácí porod dává ženě možnost prožít celý jeho průběh a chvíle po narození dítěte v důvěrné, láskyplné atmosféře kruhu své rodiny. Umožňuje nerušený kontakt mezi rodiči a novorozencem, mohou se jej účastnit sourozenci a blízcí příbuzní. V mnoha zemích je porod doma mnohem levnější než v porodnici nebo porodním centru a rodině navíc poskytuje pocit aktivní účasti. Je-li nastávající matce od počátku těhotenství věnována maximální lékařská péče, riziko komplikací je poměrně nízké.

Přes všechny protikladné názory se přívrženci a oponenti této alternativní metody shodují, že pro porod doma by se neměly rozhodovat ženy s RIZIKOVÝM TĚHOTENSTVÍM (10 až 15 % všech těhotných žen). Kritici však zdůrazňují, že i "normální" těhotenství se v okamžiku, kdy nastanou porodní stahy, tedy kdy je dítě vystaveno největší zátěži, může velmi rychle stát rizikovým.

Domácí porod vyžaduje přítomnost kvalifikovaného odborníka, kterým by v ideálním případě měla být porodní asistentka nebo lékař. Současně je zapotřebí minimální zabezpečení pro případ vzniku komplikací: pohotovostní jednotka pro zjišťování známek TÍSNĚ PLODU, resuscitaci dítěte, regulaci přílišného krvácení matky a přesné monitorování stavu matky i kojence ihned po porodu. K dispozici by měl být kyslíkový přístroj i možnost dopravy do blízké nemocnice, kde by měla být předem zajištěna pohotovostní opatření pro případ naléhavého zákroku a léčby.

zdroj: Těhotenství a porod od A do Z - Nancy Evans

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (41)

 • Obrázek uživatele Heduš Homolková
  Heduš Homolková (anonym)

  Ať si každá žena rodí kde chce, ale ať si za to nese zodpovědnost sama!

  Led 26, 2012
 • Obrázek uživatele Simona D.
  Simona D. (anonym)

  Sama bych si netroufla rodit doma, a to mám za sebou dva bezproblémové porody ! Stále je tu otázka, co kdyby... ? To bych si pak do smrti vyčítala, že jsem se rozhodla špatně...

  Led 26, 2012
 • Obrázek uživatele Jana Lýsková
  Jana Lýsková (anonym)

  Jsem stejného názoru! Ať si každý dělá, co chce, ale když se pak něco podělá, v žádném případě neházet zodpovědnost na doktory...

  Led 26, 2012
 • Obrázek uživatele Bohumil Douša
  Bohumil Douša (anonym)

  Já jsem nikdy sice nerodil (i když děti mám) ale tady nejde jenom o zodpovědnost při samotném porodu, ale taky o možnost špatné pomoci porodní asistentky a nebo i nedosažitelnost případně potřebného nemocničního vybavení, nasledkem čehož může jen z časových důvodů dojít k nevratnému poškození novorozence a jeho následnou doživotní invaliditu.Tam už se pak podílí i stát a potažmo daňoví poplatníci.Pořád si myslím(možná stará škola),že kolik péče věnujeme dítěti od jeho početí až do puberty, o to míň stát bude stát v pozdějším věku.Tím to domácím rodičkám nevyčítám,ale je třeba nést odpovědnost za svá rozhodnutí do důsledku. Matka sama některé věci nemůže ani zaplatit, může je jen dítěti odepřít(např. očkování), ale následky pak nese společně s ní i stát... V porovnáním s tímhle by bylo nespravedlivé odsouzení těch podivných rodičů vlčích dětí, i když je asi dobře, že to dopadlo aspoň takhle...

  Led 26, 2012
 • Obrázek uživatele Robert Kubíček
  Robert Kubíček (anonym)

  pokud si matka vezme na svědomí zcela nedokonalou a i nebezpečnou variantu porodu doma, měla by za to nést všechny důsledky. MImimochodem - to že jsou žena i dítě zdravé se zjistí až po akci a to už na jakékoli soudy bude vždycky pozdě. Chceš rodit mimo vybavenou nemocnici? OK, ale na svoje triko a za tvoje peníze! Nedělejte prosím z našich zkušených porodníků s tisíci bezproblémových porodů idioty. Ti lékaří ví velice dobře co mluví.

  Led 26, 2012
 • Obrázek uživatele Radek P.
  Radek P. (anonym)

  Dneska psali, že podle jednoho rozsudku bude nemocnice povinna poskytnout rodičce porodní asistentku... Už vidím, jak se tam ty asistentky hrnou, po tom průšvihu s paní Königsmarkovou... A co si taková asistentka vezme s sebou? Odstěhuje k té dámě porodní sál se vším vybavením? A co když ten porod nebude postupovat? Přivezou dokotra, který udělá kleště nebo zvládnou císařský řez na kuchyňském stole? Co když bude třeba křísit dítě? Bude k dispozici anesteziolog a dětský lékař? A když bude průser - čí to bude vina? už vidím ty titulky, jak měla dotyčná dáma špatnou prodní asiístentku, všichni kolem byli neschopní, její obvodní gynekolog určitě udělal všechno špatně - no lze pokračovat donekonečna. Svého času říkal jeden profesor - pacientovi se má poskytnout pouze péče lege artis, pokud ji odmítá, nemá se nechat zdravotník zahnat do stiuace poskytovat "aspoň něco" , protože pak taková záležitost končí obvykle u soudu a je vám jasné, jak to dopadne ... Feministky, co chtějí rodit doma by si měly najít buď hazardérku feministku porodní aistentku, která se k tomu propůjčí nebo někoho ze šarlatánů. Jakoukoliv komplikaci by pak měly hradit v plné výši včetně péče o postižené dítě. Z veřejného zdravotního pojištění by se tohle určitě hradit nemělo. Nebo to zaplatí ten soudce?

  Led 26, 2012
 • Obrázek uživatele Anna W.
  Anna W. (anonym)

  Dneska psali, že podle...Plně s Vámi souhlasím.

  Led 26, 2012
 • Obrázek uživatele Helena Jindrová
  Helena Jindrová (anonym)

  Taky souhlasím... Na jednu stranu jsem toho názoru, že si každá může rodit, kde se jí zachce, třeba v zoo ve výběhu paviánů, na druhou stranu by nikdo neměl být nucen se takové akce účastnit. Jo, povolila bych činnost nějakých bio eko wicca porodních bab se zaříkávadly a krystaly, ale nenutila bych do takových "projektů" tzv. "normální" zdravotníky. A když si holt vymyslím něco, s čím mi nikdo nechce pomoct, tak si buďto musím pomoct sama, nebo hooodně připlatit, nebo jet do zahraničí kde je to normální, nebo si nechat zajít chuť...

  Led 26, 2012
 • Obrázek uživatele Emil Post
  Emil Post (anonym)

  Porod doma NENÍ ani nemůže být bezpečný. Třeba dítě, které má omotanou pupeční šňůru 2x kolem krku. To jako porodní asistentka zvládne??? To už jsme nedávno viděli, že...

  Led 26, 2012
 • Obrázek uživatele Markéta
  Markéta (anonym)

  Myslím, že debata o bezpečnosti porodů z pohledu nás laiků nemá smysl. Názor může mít každý různý, já bych spíš vycházela ze statistických dat, která si může každý najít na internetu. Ani já bych nepřemlouvala ženy ať rodí doma, ale věřím, že zde se jedná o něco zásadnějšího: o naši svobodu. Pokud přistoupíme na to, že jedna skupina lidí s jiným názorem a odlišným způsobem života bude diskriminována, otvíráme tím dveře k toleranci další možné diskriminace a vlastně se tím opět hlásíme k praktikám totalitního státu, který mnoho z nás ještě pamatuje.

  Led 26, 2012
 • Obrázek uživatele Eva Fill
  Eva Fill (anonym)

  Myslím, že debata o...Markéto, pokud jste srovnala Holandsko, tam je to úplně jiné, než u nás, nemocnice tam mají pomalu hned za rohem, rovina a sanitka připravená ihned k odvozu, ale platí si za to a nemalé peníze, spádová nemocnice bývá do 15 ti minut od rodičky to se nedá s čr vůbec srovnávat, také porodní asistentka je plně vybavená i přístroji, musí mít atestace v nižším levlu než lékař, ale vyšším, než porodní asistent, ale to tu nikdo neřekne :-/ kdysi jsem u jednoho takového porodu byla. Nemalujte si to příliš růžově, když pak dojde na nejtěžší chvilku, jsme i tak jen ženské co rodí i ta asistentka to tak musí brát citová vazba je nulová, je to jen její práce.

  Led 26, 2012
 • Obrázek uživatele petr J.
  petr J. (anonym)

  K porodu doma se muze rozhodnout pouze nezodpovedna .... racte si doplnit sami

  Led 26, 2012
 • Obrázek uživatele Halina Kraus
  Halina Kraus (anonym)

  To ja teda budu rodit doma. Jsem schopna hradit naklady pri pripadnych komplikacich a nest zodpovednost za sve rozhodnuti. tesim se na porod za 7 mesicu a verim, ze uz budu rodit doma.

  Led 26, 2012
 • Obrázek uživatele Tomáš
  Tomáš (anonym)

  To ja teda budu rodit doma....Opravdu jste schopná nést zodpovědnost za případné postižení dítětě,nebo jeho smrt?

  Led 26, 2012
 • Obrázek uživatele Bask
  Bask (anonym)

  Soudce, který tohle rozhodoval, bude jistě hnán k odpovědnosti, pokud se při domácím porodu v za vynucené asistence nemocničního personálu něco zvrtne, a dítě zemře.

  Led 26, 2012
 • Obrázek uživatele Hasan von Haram
  Hasan von Haram (anonym)

  Vždyť je to jednoduchý... Ať si to ty alternativní slípky komplet zaplatěj... A něco uvidíte!

  Led 26, 2012
 • Obrázek uživatele Dolly
  Dolly (anonym)

  Vždyť je to jednoduchý......To je pravda ! Je to nadstandard a jako takový by měl být zaplacen. Jinak by se stalo módou zavolat si telefonem porodní sestru a zůstat doma.

  Led 26, 2012
 • Obrázek uživatele Tereza Vančurová
  Tereza Vančurová (anonym)

  Ani já si totiž neumím představit, že by si s sebou porodní asistentka brala k někomu domů např. monitor srdeční činnosti dítěte+stahů dělohy, a zrovna tento přístroj dokáže včas odhalit během porodu, že se třeba miminko začíná dusit a začne se to okamžitě řešit. Možná, že už existuje nějaký přenosný, to nevím... Taky si myslím, že je to od maminek, co chtějí rodit doma, sobecké, protože v nemocnici může probíhat několik porodů zároveň, třeba i komplikovanějších a potom může jedna z porodních asistentek, právě asistující u někoho doma, chybět pro ženy, které rodí v porodnici. Musel by se potom navýšit počet porodních asistentek na každou směnu, ale vzhledem k malému počtu porodů doma by se to nevyplatilo. A to si možná zarputilé maminky typu "chci rodit jen doma" neuvědomují...

  Led 26, 2012
 • Obrázek uživatele Sylvie L.
  Sylvie L. (anonym)

  Porod doma je nezodpovědnost nejvyššího kalibru a ženská co si to zvolí není nic jiného než husa,která si nejspíš neuvědomuje,že tím ohrozí nejen sebe, ale hlavně dítě, které si pak v tom lepším případě může nést různé zdravotní následky a to jen díky tomu, že má duševně nakřáplou matku..

  Led 26, 2012
 • Obrázek uživatele Terka
  Terka (anonym)

  Jedna otázka pro maminky, co chtějí doma rodit za každou cenu: PROČ? Já to totiž nechápu, vždyť dnešní porodnice se už absolutně nedají srovnat s tou hrůzou, co byla za komunistů...

  Led 26, 2012
 • Obrázek uživatele Norbert
  Norbert (anonym)

  Doma? To bych ženu nikdy nenechal. Rodila v porodnici, máme 2 zdravé děti, u obou porodů jsme byl a držel jí za ruku... Osobně nemocnice taky rád nemám, ale tohlebych si netroufl...

  Led 26, 2012
 • Obrázek uživatele Emil Post
  Emil Post (anonym)

  Když chtějí extrabuřty, ať si to zaplatí. A k tomu podepíší reverz, že byly poučeny o hazardnosti domácích porodů. A ať platí případné vícenáklady, které případně nastanou a nesou trestní zodpovědnost, pokud se něco stane, čemu by se v nemocnici zabránilo... I tak umírá u nás jedna rodička z deseti tisíc. A když se rodilo jenom "doma," lze si vyhledat seznam KRÁLOVEN, které porod stál život. Obečně známá je Jana Seymurová, manželka Jindřicha VIII a matka Edwarda VI a méně už Anna Svídnická, matka Václava IV, která zemřela při svém třetím porodu (vedle Václava IV měla dceru Ažbětu)... Předpokládám, že tyto dámy měly maximální péči!

  Led 26, 2012
 • Obrázek uživatele Ivka
  Ivka (anonym)

  Já zas nechápu dnešní trend tahat chlapy k porodu. Jsou zkrátka situace, u kterých chlap nemá co dělat (a to nejsem žádná stará vykopávka s předpotopníma názorama, je mi 25).

  Led 27, 2012
 • Obrázek uživatele Roby rey
  Roby rey (anonym)

  Rozhodně bych se k porodu netlačil,a nedal bych ani na případné přemlouvání partnerky.Celá staletí rodily ženy bez mužů a zvládaly to,dnes je tahají k porodům a pak chlap často zjistí,že třeba ani není otcem.A co může? Po půl roce platit i na cizího spratka.Takže milé ženy ro´dte si bez chlapů. Domácí porody? Jedině s podpisem,že ponese žena veškeré následky tohoto neuváženého činu

  Led 27, 2012
 • Obrázek uživatele Ivka
  Ivka (anonym)

  Myslím, že tady jde o něco jiného než jestli to díte je tvoje nebo není. Porod je prostě záležitost, u které chlap nemá co dělat, podporu své milované ženě může vyjádřit docela jinak než tím, že u toho bude přítomen. Chlapi jsou stejně takový hajsinky, že to kolikrát naruší i jejich vztah k partnerce a už ji kolikrát potom nevímají jako ženu a hledají rozptýlení jinde. Neříkám, že vždycky, někteří chlapi to vezmou v pohodě, ale já bych rozhodně nechtěla, aby mě ten můj chlap vidět trpět. Nebo nátíčení porodů - to mi přijde jako vyložená nechutnost.

  Led 27, 2012
 • Obrázek uživatele MarketaH
  MarketaH

  K porodům doma bych se vyjadřovala velmi opatrně. Dříve to ani jinak nešlo a já dnes obdivuji ženy, které to risknou. Nemyslím si, že by byli nezodpovědné nebo málo inteligentní - často je to právě naopak. Jen vyjímky se ani vyskytnou jako všude. jsem ráda, že je možnost rodit ve zdravotnickém zařízení a toho také využívám. Osobně jsem víc v klidu se zdrovotníky za zády a porodnice, kde rodím, je na vysoké úrovni, personál je skvělý. Manžel u porodů byl a i nyní budu ráda budeme-li mít možnost být spolu. Dříve tuto podporu zajišťovala matka rodičky (od toho pochází i slovo babička). Jde o vlastní postoje každého z nás a je myslím dobré, že každý můžeme využít demokratického práva zvolit si mezi více možnostmi.

  Led 27, 2012
 • Obrázek uživatele Leila
  Leila (anonym)

  To ja teda budu rodit doma....Milá Halino, i já se chystám rodit doma a bez asistence a velmi se těším na ten klid a svobodu. Držte se a poslouchejte dál svou intuici. Ta je mnohem moudřejší než jakýkoliv lékař.

  Čer 18, 2012
 • Obrázek uživatele hlavně
  hlavně (anonym)

  Milá Halino, i já se...hlavně, aby ta vaše svoboda nestála tenhle nešťastný stát další prachy. Vyškolený personál, nemocnice v pohotovosti, výjezdy k rodičkám a speciální péče při komplikacích..

  Čer 18, 2012
 • Obrázek uživatele Mandy
  Mandy (anonym)

  Milá Halino, i já se...To tě tedy obdivuju, já bych tu odvahu neměla, ale musí to být krásné. Možná i trochu závidím... A jestli má být muž u porodu? Pokud to unese, tak určitě!! Nic nestmelí rodinu víc než rodit spolu naše dítě.

  Čer 18, 2012
 • Obrázek uživatele Gef
  Gef (anonym)

  Klady i zápory porodu doma najdete i tady Informace o porodu

  Črv 11, 2012
 • Obrázek uživatele Gef
  Gef (anonym)

  http://porod-video.cz

  Črv 11, 2012
 • Obrázek uživatele mamut
  mamut (anonym)

  V dnešní době, kdy přestal fungovat přirozený darwinovský výběr a lidé jsou čím dál víc zhýčkaní civilizací, je domácí porod stále větší a větší riziko. Rodička by si měla uvědomit, že nejde jen o její pofidérní pohodlí, ale především o zdraví a život jejího dítěte. Bez bolesti se porod neobejde ani doma, ani v nemocnici. Ale nemocnice má stále po ruce jistotu, že v případě komplikací rychle zasáhne. A počet komplikací při porodu spíše roste. Někdy je ta naše "demokracie" až ad absurdum. Rodičky dají spíše na pochybné argumenty přehnaně emancipovaných feministek, než na rozumné argumenty doktorů, kteří mají letité zkušenosti. Je to něco podobného, jak s naší politikou. Lidé také více dají na sliby a kecy "VIP" tváří, než na rozumné argumenty odborníků. Podle toho to tu také vypadá. Matkám, které chtějí rodit doma, bych dal podepsat prohlášení, že v případě komplikací si budou převoz do nemocnice a následnou péči o matku a dítě platit ze svého. A nechal bych je pro jistotu složit alespoň dvacetitisícovou zálohu. Protože v dnešní době mi porod doma připadá jako přiblblá módní záležitost, která nás vrací o krok zpět. A dnes je možnost připlatit si nadstandartní péči v nemocnici. Takže není co řešit. Život a zdraví dítěte je nade vše.

  Črv 11, 2012
 • Obrázek uživatele mamut
  mamut (anonym)

  Je to něco podobného, jako když někteří rodiče nechtějí dát očkovat svoje děti. V dnešní době globálního cestovního ruchu nevíme, co se sem může zavléci za choroby a co může ohrozit naše životy. Takže prosím - začněte používat obyčejný selský rozum. Prospěje to všem a hlavně Vašim dětem.

  Črv 11, 2012
 • Obrázek uživatele Ivana M.
  Ivana M. (anonym)

  Ženy,které chtějí rodit doma jsou vůči svým dětem hrozní sobci.Pohodlí domova vítězí nad zdravím dítěte.Jak píše mamut,složit zálohu na případný problém.

  Črv 11, 2012
 • Obrázek uživatele blanka
  blanka (anonym)

  mamute,také souhlasím.

  Črv 11, 2012
 • Obrázek uživatele Ela
  Ela (anonym)

  já myslím,že ženám by měl být porod doma umožněn,někteří lidé jsou introverti,či mají špatné zkušenosti a je spoustu jiných důvodů..vím,že s někým jednali v porodnici jak se senem..mělo by to být ovšem pod vedením zkušeného porodníka-gynekologa-lékaře,kterého by si mohl člověk připlatit i s dipl.sestrou jako odbornou pomoc k vl.porodu,a např.by na porody mohla být v každé nemocnici vybavena sanitka specielně.. jedna..vč.inkubátoru pro příp.problém.člověk by měl mít právo volby ,když už ho nemá vůči našim vládním zlodějům-poslancům a pod.!

  Črv 13, 2012
 • Obrázek uživatele Mája
  Mája (anonym)

  Jak už jsou lidi zmasírovaní tím, že jsou z nich pacienti, zdravý člověk je vzácnost, tak se neustále straší i porodními komplikacemi: Kdybyste se někdy vy strašáci poslouchali! Mluvíte jak televizní zprávy s poplašnýma reklamama dohromady. A až vychladnete ze vzteku, nadechněte se a zamyslete: platí rodička snad málo zdravotního pojištění a je snad málo solidární se smažkama,který si musí tu drogu dát- a mají bezva servis, aniž by je to stálo jediný halířek???

  Črv 13, 2012
 • Obrázek uživatele :::
  ::: (anonym)

  Zato ty jsi slepice bláznivá, které je vlastní pohodlí přednější jak zdraví svého dítěte! Jsi neuvěřitelný sobec a nic bych nikomu špatného nepřál, ale takovým jako jsi ty, bych přál aby poznaly co to je, postižené dítě z důvodu přidušení při porodu nebo jiné komplikace při porodu!

  Črv 13, 2012
 • Obrázek uživatele ano
  ano (anonym)

  klidně kompletní servis, ale jao nadstandarf za peníze. A to i tehdy, pokud by porodník nebyl přítomen a držel by jen "pohotovost". Znamená to vysvičit zdravotnický personál na tuto novou situaci, kdy bude rodit někde u tety v kuchyni, bez kompletního zázemí porodnice. Ale pokud je poptávka třeba se toho ujme nějaký na to specializovaný porodník. Za rodičkuzaplatí pojišťovna jako za jakoukoli jinou v porodnici rodící rodičku. Zbytek, ten nadstandard si bude muset ona doplatit Taky mám špatnou zkušenost z nepříjemným personálem,následky si nesu celý život. Ale forma domácích porodů není řešením. Spíš tlak na nepříjemný, lhostený,arogantní, neosobní, vysmívající se a bezmoce rodičky zneužívající personál. (A tohle přece platí i v nemocnicích, LDN, při instruentálních abulantních vyšetřeních) Domnívá se, že tak osmdesát procent rodiček se právě obává porodu v porodnici, i když si to sama sobě vysvětluje jinak. Jen těch dvacet procent budou skalní naturistky a alternativy a právě ty si budou muset doplatit

  Črv 13, 2012
 • Obrázek uživatele Pudrito
  Pudrito

  by mě zajímalo co by dělali v případe komplikací a nutnosti císaře. Kdo by za to pak nesl odpovědnost. Není potřeba riskovat. AT už klasicky, nebo cisař, rozhodně rodit v porodnici. Tam tak ypomužou i od bolesti

  Říj 23, 2018
 • Obrázek uživatele !!!
  !!! (anonym)

  Jsou to slepice bláznivý! Je vidět, že mají opravdu jen slepičí mozeček a nejsou schopny domyslet rozsah svého jednání. Pokud při tom porodu zhebnou dobře jim tak, sami si to vybrali ale, že ohrožují i život dítěte jim ten jejich mozeček nedokáže domyslet! Taky by mělo být konečně jejich jednání hodnocena jako trestný čin ohrožení zdraví a žívot dítěte a domácí porody by měly být hodnoceny jako trestný čin!

  Říj 23, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama