Poradna rané péče při středisku Benjamin

Péče o rodinu s dítětem s postižením je jednou z priorit sociální politiky. Proto nový Zákona o sociálních službách přináší rodinám s dětmi s postižením různé možnosti, kde hledat pomoc pro své dítě. Pro rodiny s nejmenšími dětmi je určena služba raná péče, která pomáhá nejen dítěti, ale celé rodině.

Jejich situaci nám přibližuje Jana Vavrečková, pracovnice Poradny rané péče při středisku Slezské diakonie Benjamín v Krnově: "Narození dítěte se zdravotním postižením se stává pro rodinu velkou zátěží, pro to je důležité, aby rodičům v této nelehké situaci byla včas nabídnutá pomoc. Naše služba je určena rodinám s dítětem od narození do sedmi let, u kterého existuje možnost ohrožení vývoje ze zdravotních důvodů, které má mentální, pohybové nebo kombinované postižení anebo autismus. Také se na nás mohou obrátit rodiče, kteří si z nějakého důvodu nejsou jistí správným vývojem svého dítěte."


Raná péče je terénní služba to znamená, že poradkyně dojíždí přímo do domácnosti rodiny, neboť důvěrně známé prostředí je pro dítě, ale stejně tak i pro rodinu nejméně stresující. Poradkyně rané péče při středisku Benjamín v Krnově vyjíždějí do rodin, které projeví zájem, do vzdálenosti 80 km. Po vzájemné domluvě je možné setkávat se přímo v Poradně rané péče při středisku Benjamín v Krnově.


Jana Vavrečková dále upřesňuje: "První schůzku si zájemce o službu domlouvá zpravidla telefonicky. Na první schůzku přicházejí dva poradci, kteří seznámí s dítětem i rodiči, informuji rodiče o nabízených službách. Společně s rodiči se domluví na formách další spolupráce. Každá další návštěva se pak odvíjí podle potřeb rodiny".


Délka a průběh návštěvy se vždy řídí potřebami a přáním rodičů. Každá rodina má svou poradkyni, která podporuje jednotlivé členy rodiny tím, že jim naslouchá, pomáhá nalézt řešení problémů, předává zkušenosti... dále s rodiči konzultuje jednotlivé postupy práce s dítětem, pomáhá při výběru vhodných hraček a rehabilitačních pomůcek, poskytuje sociálně právní poradenství a zprostředkovává kontakty na další odborníky. Veškeré služby jsou poskytovány zdarma.

Autor článku: Ivana Pavlíková

Koordinátorka Poradny rané péče při středisku Benjamín, Slezská Diakonie

tel: 731 191 868, www.sdk.cz/benjamin

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Prosba
    Prosba (anonym)

    Ahoj, udělej Damiánkovi radost, potřebuje tvůj hlas. na adrese: http://www.hvezdyeuronics.cz/user/106846 a klikni na tlačítko Hlasuj. A pokud ho chceš podpořit, sdílej všude ! MocMocDěkujeme

    Pro 01, 2011

Přidat komentář

Reklama

Reklama