Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Poláci nabízejí přes internet oplodnění za peníze

Poláci začali nabízet přes internet pomoc při početí, a využívají tak toho, že umělé oplodnění je v Polsku nákladné. Přitom to vnímají jako možnost si přivydělat. Z hlediska práva muži ani ženy, které "službu" využijí, nejednají protizákonně. Podle některých odborníků je ale tento způsob oplodnění neetický.

Polsko je vedle Albánie pravděpodobně jedinou evropskou zemí, kde náklady na léčení neplodnosti hradí v plné výši pacient. Liberální vláda přišla před rokem s návrhem přispívat na umělé oplodnění nemajetným lidem, proti tomu ale ostře vystoupila vlivná katolická církev. Mimoděložní oplodnění je podle biskupů neslučitelné s učením církve.

Odborné léčení neplodnosti a mimoděložní oplodnění stojí v Polsku zhruba 20.000 zlotých (116.300 Kč). Muži nabízející své služby na inzerát si však za oplodnění říkají od 1000 do 3000 zlotých (6000 až 17.400 Kč). "Nabízím své sperma ženě. Je mi 26 let, světlé vlasy, hnědé oči. Na výchově dítěte se nebudu podílet." Takové nabídky se objevují v internetu. Některé jejich autoři doplňují fotografiemi svých dětí, aby klientku nalákali. "Ti nejlepší dokážou měsíčně z žen vymámit až 8000 zlotých (46.600 Kč)," řekl listu Dziennik jeden z nich.

Nejvíce údajně vydělávají ti, kteří se mohou pochlubit svou úspěšností. Ceněni jsou otcové s vlastní rodinou, což má být dodatečná záruka, že později nebudou chtít zasahovat do života dítěti počatému za peníze.

Nabízené oplodnění se provádí buď klasickou souloží nebo inseminací. "Inseminaci volí lesby nebo svobodné podnikatelky, které nechtějí zakládat rodinu ani se s nikým vázat, ale sní o dítěti," říká třicetiletý dárce z jihu Polska. K takovému zákroku je už ale potřebný lékař, který si bere svou odměnu. Klientka tak musí přidat další tisíce za nelegální umělé oplodnění. "Služba" se pak přestává vyplácet.

Nejčastěji prý volají na inzeráty manželské páry. "Nemají na drahé léčení na klinikách," vysvětluje další dárce. Páry si ověřují krevní skupinu dárce, důležitá je barva očí a fyzický vzhled. Pokud jsou oba blondýni s modrýma očima, hledají podobného muže. Jejich blízcí se nemusí dozvědět, že biologickým otcem je někdo jiný.

Velmi často strany před poskytnutím "služby" podepisují smlouvu. Oplodňující se v ní zříká práv na dítě a zásahů do jeho života a žena prohlašuje, že nebude žádat alimenty. Ale takové smlouvy právně nic neznamenají. "Právo chrání dítě a jeho biologické rodiče," vysvětlil advokát Krzysztof Denowski.

Páry, které nemají vůbec žádné peníze, mohou najít dárce, který službu poskytne zadarmo. "To je taková samčí potřeba něco po sobě zanechat," tvrdí Mateusz, pětatřicetiletý podnikatel z Varšavy. "Mám hodně práce a žádnou chuť na nějaký vztah a už vůbec ne na výchovu dětí. Ale je zároveň příjemný pocit, že někde mé geny přetrvají," vysvětlil.

Etik Pawel Luków míní, že z hlediska práva ani muž, který nabízí takové "služby", ani žena, která je využívá, se nedopouštějí žádného zločinu ani přečinu. "Může je stíhat nanejvýš daňový úřad," uvedl. "Myslím, že takový lidový způsob léčení neplodnosti mají v Polsku na svědomí zákony a omezení v oblasti umělého oplodnění," říká Luków. "Lidé, kteří chtějí mít dítě, jsou opravdu zoufalí. A ti muži toho zkrátka využívají, což je neetické," zdůraznil.
Radka Fialová - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele bambula
  bambula (anonym)

  A nebojí se Boha? Tyto extrémě pobožné národy se zpravidlo chovají hůře než ateistické. Jistě, zavrkají do zpovědnice a jsou čistí...

  Kvě 21, 2009
 • Obrázek uživatele nadsamec
  nadsamec (anonym)

  ve state kde neni prakticky antikoncepce a rozvodovost nizka? a nemaji tam paroubkovy zakony na alimenty ?to bude fake

  Kvě 21, 2009

Přidat komentář

Reklama

Reklama