Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Podle nového zákona povoleno umělé oplodnění jen do 40 let

Lidé, kterým je více než 40 let, se nebudou moci pokusit o umělého oplodnění. Nový zákon, který ve středu schválila Poslanecká sněmovna a který mění pravidla pro asistovanou reprodukci, výslovně říká, že dárcem spermií může být pouze muž ve věku od 18 do 40 let. Stejné pravidlo má platit i pro dárkyně vajíček. Napsala to minulý týden Mladá fronta Dnes (MfD).

"Z mého pohledu je to jednoznačně diskriminující opatření,"
řekl MfD Zdeněk Malý z brněnské Kliniky pro léčbu neplodnosti a
ženských nemocí. Mezi lidmi, kteří se snaží o umělé oplodnění na
klinice, je podle něj dost čtyřicátníků.


Nový zákon kritizuje podle MfD i Radomír Thaler z centra
asistované reprodukce Sanatoria Art v Českých Budějovicích. "To,
co schválili, je scestné. Za dárce spermie bude považován i
manžel, který by neměl být omezován, pokud chce mít tímto
způsobem dítě i po čtyřicítce," řekl Thaler.


Deník napsal, že mnozí poslanci ve středu ani netušili, co
schválili. Pravidla byla totiž připojena do zákona, který
zakazuje klonovat člověka, ale umožňuje vědcům výzkum na buňkách
získaných z lidských embryí. Vědci a lékaři si od zákona slibují
pokrok při léčení vážných nemocí, jako je třeba cukrovka nebo
Alzheimerova choroba.


"Nemůžeme vědět všechno," namítl podle MfD poslanec ČSSD
Zdeněk Koudelka, když byl dotázán, zda ví, pro co zvedl ruku. Na
otázku, zda je správné diskriminovat zákonem ty, jimž už bylo 40
let a chtějí se takto pokusit o dítě, odvětil: "Já nevím o žádném
ústavním právu mít dítě."


MfD napsala, že na chybu v zákoně upozorňoval lidovec
Vladimír Říha, ale marně. Jeho pozměňovací návrh sněmovna
nepřijala.


Za sporný paragraf v zákoně může podle MfD ministerstvo
zdravotnictví. To však věkové omezení pro dárce brání. "Jedná se
především o snížení medicínských rizik," řekla mluvčí
ministerstva Jana Kocová. Slíbila, že nejasnosti napraví
ministerská vyhláška.


Šéf sněmovního výboru pro sociální politiku a zdravotnictví
Jaroslav Krákora (ČSSD) přiznal, že v zákoně je nesmysl.
"Napravíme to novelou. Museli jsme ale schválit celý zákon.
Čekali na něj vědci," řekl MfD.


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (31)

 • Obrázek uživatele alka
  alka (anonym)

  Je to příšernost!Vzhledem k tomu, že velká část manželů nebývá stejného věku , ale partner bývá starší,tak prakticky se může stát toto. Ženě je např. 35-38 ale manželovi už 42-45.Takže buď by měla žena podstoupit oplodnění od úplně cizého neznámého pána-dárce do 40 let, nebo nemít dítě.A v naší republice ,kde se rodí velmi málo dětí a posouvá se věk rodiček (a i otců),tak mi to příjde jako nebetyčná kravina co zase naši zástupci lidu schválili!!

  Feb 12, 2006
 • Obrázek uživatele Denisa
  Denisa (anonym)

  Zdenek Koudelka to je machr - on nevi pro co vlastne hlasoval. On totiz nehlasoval, on hailoval a ted to nechce priznat. Nemci taky meli sklon k vyhlazovani obyvatelstva a tento zakon je neco podobneho. Ach jo, skoda, ze nebyl schvalen pred par lety, aby se nam tyto druhy poslancu nemnozily.

  Feb 09, 2006
 • Obrázek uživatele dodo
  dodo (anonym)

  Denisa, vtipné! Bohužiaµ aj otrasne pravdivé. Bije sa to i s ostatnými zákonmi o zdraví a zdravotníctve. Určite to ešte dozná zmeny.

  Feb 09, 2006
 • Obrázek uživatele Šárka
  Šárka (anonym)

  Hrozné! Už jenom to, že v našem státě neni dovoleno umělé oplodnění od neznámého dárce a teď ještě tohle, vždyť se porodnost ještě sníží než zvýší, kolik je párů a lidí, kteří se snaží mít vlastní děti a díky našim politikům a jejich krátkozrakosti mít nemohou.

  Dub 18, 2006
 • Obrázek uživatele Tomáš
  Tomáš (anonym)

  Věkový limit pro umělé oplodnění by neměl platit pro manžele Praha 26. dubna (ČTK) - Věkové omezení pro umělé oplodnění se zřejmě nebude týkat manželských či partnerských párů. Pro anonymní dárkyně vajíček by měl ale platit věkový limit od 18 do 35 let, pro anonymní dárce spermií bude horní hranice o pět let vyšší. Sněmovna dnes na návrh Senátu upravila zákon o výzkumu na lidských kmenových embryonálních buňkách. Předloha v původní verzi bránila muži po čtyřicítce darovat mladší partnerce spermie. Nyní normu posoudí ještě prezident. Poslanci vyhověli Senátu i v dalších bodech upravujících pravidla pro asistovanou reprodukci. Zákon bude například přikazovat zachování anonymity dárců a neplodných párů. Předejít by se tak mělo tomu, aby dítě mělo dva známé otce - jednoho biologického a jednoho podle matriky. Neplodné páry by také nemusely podstupovat nákladná genetická vyšetření, která by jejich snahu o potomka zbytečně prodražovala a komplikovala. Záležet bude vysloveně na posouzení lékařů, zda jejich zdravotní stav bude umožňovat zdárnou asistovanou reprodukci. Norma má zejména stanovit podmínky pro výzkum na lidských embryích; vědcům má umožnit práci s oplodněnými vajíčky, která nebyla využita při asistovaném oplodnění a byla by zničena. Výsledky výzkumu mají pomoci rození zdravých dětí a léčbě nemocí, které současná medicína léčit neumí. Kmenové buňky mají schopnost přeměnit se v jakoukoli buňku či tkáň. Podle odborníků jimi lze léčit závažné nemoci nebo napravit poškozené tkáně. Výzkum budou moci provádět pouze akreditovaná pracoviště při splnění všech etických požadavků, které jsou spojeny s darováním nepotřebných embryí. Zákon výslovně zakazuje reprodukční klonování buněk a další nepovolené nakládání s lidským genomem a embryi. Vědeckým pracovištím, která by pravidla porušila, by hrozila pokuta až dva miliony korun, vědcům pak také zákaz činnosti nebo až osm let vězení. Proti zákonu se ve sněmovně postavili lidovci, kteří o něm tvrdí, že degraduje počínající lidskou bytost na surovinu. Zásadně ho odmítají také aktivisté z Hnutí pro život. Vážné znepokojení nad ním vyjádřili i katoličtí biskupové. Žádná lidská bytost, a tedy ani lidský zárodek, by podle jejich přesvědčení neměl být prostředkem pro dosažení prospěchu druhých. Tomáš Neřold - ČTK

  Dub 26, 2006
 • Obrázek uživatele Jarmila
  Jarmila (anonym)

  je možné umělé oplodnění v našem věku? žena 48let muž 66let přeje si ještě potomka

  Kvě 31, 2017
 • Obrázek uživatele Mužovi
  Mužovi (anonym)

  je možné umělé...nestojí nebo pročpak uměle.

  Čer 01, 2017
 • Obrázek uživatele Katka
  Katka (anonym)

  Je mi 37, chtěli by jsme miminko, přirozenou cestou to asi nepůjde. Poradíte, kam zajít? Kde jste byly spokojené?

  Dub 23, 2018
 • Obrázek uživatele ,
  , (anonym)

  Poraď se se svým lékařem. Tady to je samá reklama.

  Dub 23, 2018
 • Obrázek uživatele Bětka
  Bětka (anonym)

  Byla jsem na klinice ve Zlíně www.ivf-zlin.cz všechno probíhalo v pohodě, můžu doporučit.

  Dub 25, 2018
 • Obrázek uživatele Iva
  Iva (anonym)

  Je mi 37, chtěli by jsme...Abych byla v obraze - tady se nějaká trubka ptá, kde ženy byly spokojené? Jako že, ona bude z Aše a nějaká jí napíše, že byla spokojená v Trenčíně, tak tam pojede? Nebo co to tady ta reklamní krá.. zase nacvičuje?

  Dub 25, 2018
 • Obrázek uživatele ha ha
  ha ha (anonym)

  Byla jsem na klinice ve...Podobnost "čistě náhodná": Eva, 25.4.2018 13:11:51,**.85.237, My jsme byli na umělém oplodnění ve Zlíně www.ivf-zlin.cz Bezvadná klinika, super přístup doktorů. Měli jsme štěstí a povedlo se na poprvé. Tak ženy, aspoň víte, které klinice se vyhnout.

  Dub 25, 2018
 • Obrázek uživatele Bára
  Bára (anonym)

  Je mi 37 let a nedaří se nám otěhotnět přirozenou cestou. Kde jste byli na umělém oplodnění?

  Kvě 28, 2018
 • Obrázek uživatele johny
  johny (anonym)

  Je mi 37 let a nedaří se...Báro není se čemu divit. Na dítě už jsi stará. Zdravé je otěhotnět do 30 ti let. Mně je 24 let a mám přítelkyni 25let a čekáme spolu dítě. Plánované, Dneska ženy těhotenství oddalují a potom se diví že mají problémy otěhotnět klasickoou cestou. Ikdyž se jim to podaří tak to stejně není ideální. Jako jedna ženská u nás v práci odešla ve 41 letech na mateřskou, má už teda 2 děti ,ale stejně .....

  Kvě 28, 2018
 • Obrázek uživatele a
  a (anonym)

  Báro není se čemu divit....co není ideální? Věk? To, že se kdysi rodilo do dvaceti a pak už se na ženu dívalo kosem, je už díkybohu pryč. Užijte si holky mládí a na dítě máte čas kolem té čtyřicítky. A johny, je na každém, kdy si dítě pořídí. Vy chcete dítě teď, tak si jej užijte teď.

  Kvě 28, 2018
 • Obrázek uživatele no,
  no, (anonym)

  Báro není se čemu divit....na to se Bára neptala. Ty si píchej s kým chceš a jak chceš. Jen to dítě uživ a nenatahuj ruku. Podle tvého pravopisu je vidět, co jsi zač.

  Kvě 28, 2018
 • Obrázek uživatele Linda
  Linda (anonym)

  Já byla ve Zlíně www.ivf-zlin.cz všechno bylo v pohodě. A není to o věku. My se tžeba snažili 6 let, pořád jsem doufala, že se zo povede přirozeně, ale bohužel. Rodila jsem a bylo mně 35.

  Kvě 29, 2018
 • Obrázek uživatele johny
  johny (anonym)

  co není ideální? Věk? To,...Jo určite ve čtyřiceti a bude se o něj starat do důchodu. Jste směšný. Pořiďte si dítě třeba v 50ti sami poznáte že jste udělali chybu, kterou už nebudete moct vrátit.Já mám zdravou ženu, zdravý dítě , zakládáme rodinu a jsem nejštastnější na světě

  Kvě 29, 2018
 • Obrázek uživatele No,
  No, (anonym)

  Jo určite ve čtyřiceti a...to se muze rychle zmenit.

  Kvě 30, 2018
 • Obrázek uživatele Dotaz
  Dotaz (anonym)

  Jo určite ve čtyřiceti a...Jak víš, že je dítě zdravé? Vždyť se ani nenarodilo.

  Kvě 30, 2018
 • Obrázek uživatele Johny
  Johny (anonym)

  Jak víš, že je dítě...No ještě ne, termín porodu je 15.7,ale vše probíhá jak má

  Kvě 30, 2018
 • Obrázek uživatele Se
  Se (anonym)

  No ještě ne, termín porodu...pěkně rouháš. U nás v ulici dvě mladé rodiny, taky mladí byli celí podělaní z toho, že zabřezli, jakoby to byla nějaká dřina, jedno dítě má srdeční vadu, neřešitelnou, má pouze KS, nic se s tím nedá dělat, další rodina má autistu. Kulový víš, co tě čeká, tak nemel ostatním do života.

  Kvě 31, 2018
 • Obrázek uživatele Bára
  Bára (anonym)

  Děkuji za info Lindo. A děkuji ostatním za blbý komentáře. O miminko se snažíme od 30ti co sme se s manželem vzali. Vy co tady blbš kecáte asi fakt nevíte, co to je chtít a nemít děti..

  Kvě 31, 2018
 • Obrázek uživatele Tygr
  Tygr (anonym)

  Báro není se čemu divit....Sice nevím, kterak Johny přišel na to, co je „zdravé a normální", ale jeho projev leccos vysvětluje... Ať si každý pořídí dítě kdy chce, s kým chce...pokud ho chce. Nikomu do toho nic není.

  Kvě 31, 2018
 • Obrázek uživatele Bohouš
  Bohouš (anonym)

  Jo určite ve čtyřiceti a...Ty že jsi nejšťastnější na světě? Tak bacha na rouhání... Může to vzít rychlý obrat...

  Kvě 31, 2018
 • Obrázek uživatele Diskuze na podobné téma
  Diskuze na podo... (anonym)

  https://www.modrykonik.cz/forum/asistovana-reprodukce/vybrali-byste-si-gest-nebo-jine-car-v-praze/

  Kvě 31, 2018
 • Obrázek uživatele Pár tipů
  Pár tipů (anonym)

  http://www.ivf-motol.cz/ https://www.upmd.cz/o-nas/odborna-pracoviste/centrum-pro-lecbu-neplodnosti/ https://www.gennet.cz/ https://www.gest.cz/

  Kvě 31, 2018
 • Obrázek uživatele ?
  ? (anonym)

  Děkuji za info Lindo. A...Jak ostatním...snad tomu teleti Jonymu.

  Kvě 31, 2018
 • Obrázek uživatele Johny
  Johny (anonym)

  Jenom jsem tu chtěl poukázat na to že zakládat rodinu ve 40 není normální pak se divíte že to nejde. Zachvili si budete pořizovat rovnou vnoučata. Ženská která do 40 dítě nechtěla ať ho radši nechce vůbec.

  Kvě 31, 2018
 • Obrázek uživatele Marie
  Marie (anonym)

  Jenom jsem tu chtěl...Chtít, nechtím může člověk cokoliv - Někdy to prostě nejde, neni partner, nejsou penize... Nic se neda 100% naplanovat a už vůbec ne početi ditětě. Málokdo si řekne - ve 23 budu mit ditě - a vyjde mu to.

  Čer 01, 2018
 • Obrázek uživatele správně,
  správně, (anonym)

  Jenom jsem tu chtěl...a chlap do 30 let. Pak na prd spermie.

  Čer 01, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama