Počítač dešifruje pláč kojenců

Rozpoznat, zda pláčem a křikem dává novorozenec najevo, že má hlad, potřebuje přebalit, nudí se, nebo má naopak vážné zdravotní problémy, nedokáží ani matky, natož lékaři. Těm má napříště pomáhat odhalit příčiny nářku kojenců nový počítačový software, který vytvořili italští vědci.

Vyvinuli jej na základě dlouhodobého monitorování a pečlivého vyhodnocení akustických projevů novorozenců, z nichž jedna polovina byla naprosto zdravá, druhá trpěla nejrůznějšími chorobami.


"Sestavit software bylo o to těžší, že každé z miminek vyjadřuje své pocity a potřeby zcela individuálně a odlišně od ostatních," uvádějí autoři projektu neuropsycholog Carlo Lenti z Milána a psycholožka Daniela Lenti Boerová z univerzity Val di Aosto. Přesto se jim na základě pečlivé analýzy podařilo zjistit, že nemocné děti vydávají zvuky o vyšší akustické frekvenci než ostatní.


"Program sice nedovede odhalit, zda konkrétní jedinec přišel na svět s vrozenou srdeční vadou či jaterními potížemi, nicméně dokáže určit, kterému z novorozenců by lékaři ihned po narození měli věnovat zvýšenou pozornost, protože není zcela zdravý," zdůrazňují vědci. Zařízení umožňující dešifrovat poselství skryté v nářku kojenců už bylo uvedeno do sériové výroby a postupně by se mělo stát součástí běžného vybavení ordinací dětských lékařů.

Zdroj: Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Pája
  Pája (anonym)

  K radě by bylo třeba víc informací.Může potřebovat na záchod,může ho budit nějaký zvuk,a za pár dnů se už probouzet nemusí.Měla jsem v těhotenství problémy s uskřípnutým nervem mezi žebry.Pravidelně ve 2h ráno jsem se budila bolestí a až 2h jsem musela chodit po kuchyni,než to přešlo.Narodil se kluk,a v prvních týdnech se tou dobou taky budil!

  Dub 13, 2004
 • Obrázek uživatele jirka
  jirka (anonym)

  tak to by me opravdu zajimalo jestli by mi ten pocitac poradil proc se mi dvou lete dite neustale vecer budi:-) ma neko stejne zkusenosti budu rada za kazdy postrech:-)

  Dub 07, 2004

Přidat komentář

Reklama

Reklama