Péče o zuby kojenců a malých dětí

Vývoj dětského chrupu začíná již v prenatálním období a přelomovým obdobím je prořezání zoubků. Od té doby jsou vystaveny vnějším vlivům, zejména tvořícímu se zubnímu povlaku, který může vést až ke vzniku zubního kazu.

Kaz napadá skupiny zubů či dokonce celý chrup a mléčný chrup je náchylnější k jeho tvorbě, protože sklovina prvních zubů je měkčí a rychleji se odře. Stav mléčných zubů výrazně ovlivňuje správný vývoj dospělého chrupu, neboť na zkažených mléčných zubech se jen těžko může vyvinout zdravý stálý zub, sdělila ČTK lékařka Lenka Tůmová.


Výměna dočasných zubů za stálé má své pořadí. Zuby se postupně nahrazují novými tak, aby mezery v chrupu trvaly co nejkratší dobu. Dětské zuby v této fázi slouží nejen ke žvýkání, ale udržují také místo pro zuby stálé. Pokud musí být zub předčasně vytržen, vznikne mezera, do které se mohou okolní zuby sklánět. To zvýší riziko nepravidelnosti chrupu.


Pro péči o zuby kojenců Tůmová doporučuje dvakrát denně používat vatovou tyčinku nebo měkký hadřík a přední a zadní stranu zubů očistit od lepkavých zbytků mléka nebo kaše. Do tří let věku dítěte by měli čistit svým potomkům zoubky rodiče a do osmi let by měli na tuto činnost dohlížet, případně zuby dočišťovat. Teprve od osmi let mají děti motoriku vyvinutou natolik, že jsou schopny si chrup správně vyčistit samy.
Jitka Klejnová - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 
Lion Kids - multivitamín pro děti

Komentáře (6)

 • Obrázek uživatele alibaba
  alibaba (anonym)

  Lidem se začaly kazit zuby od té doby, co si začali tepelně upravovat stravu.Enzymy v syrové stravě znemožňují vznik zubních kazů. Čištění zubů kartáčkem a zubní pastou nemá vliv na zdraví zubů, je to jen kosmetická záležitost

  Říj 30, 2006
 • Obrázek uživatele nada89
  nada89 (anonym)

  Dobrý den, můžete mi prosím doporučit nějaké zubní kartáčky pro děti (4 a 6 let). děkuji

  Zář 24, 2017
 • Obrázek uživatele Linda
  Linda (anonym)

  Kartáčků pro děti je nepřeberné množství. Záleží jestli chcete radši normální či investovat do elektrického?

  Zář 25, 2017
 • Obrázek uživatele Nada
  Nada (anonym)

  Kartáčků pro děti je...Stojí ty elektrické za to? Máte nějaké zkušenosti?

  Zář 26, 2017
 • Obrázek uživatele anousek
  anousek (anonym)

  Já jsem synům koupila tyhle https://www.nazuby.cz/braun-oral-b-stages-power-kids-900-d12-zubni-kartacek-star-wars..a jsou z toho nadšeni a čištění zubů je ted dokonce i baví!

  Zář 27, 2017
 • Obrázek uživatele Nada
  Nada (anonym)

  Star Wars milují :D díky moc za tip, dobré stránky, už mám nakoupeno

  Zář 27, 2017

Přidat komentář

Reklama

Reklama