Péče o miminko

Konečně si z porodnice přivážíte ten nejkrásnější poklad, nebo se na tuto chvíli alespoň připravujete. Dětské sestry vám tam zběžně ukázaly, jak o děťátko pečovat, ale na první pohled se toho zdá hodně a chvíli trvá, než se zorientujete v sortimentu toho, co lze pro miminko pořídit. Nabídka je veliká a řada věcí vypadá složitě. Které oblasti jsou tedy pro začátek nejdůležitější?

Krmení

Pokud můžete své děťátko kojit, ušetří vám to čas a peníze na pořizování celé řady produktů, ale hlavně ze zdravotního hlediska budete oba spokojení! V začátcích využijete odsávačku mateřského mléka (pro správné nastartování laktace a také později, když budete chtít vytvořit zásobu mléka pro případ, že budete vyrážet na několik hodin mimo domov a děťátko bude hlídat někdo jiný). Existují různé typy manuálních i elektrických typů.

Kojící polštář využijete už v době těhotenství - lze si ho podkládat pod sebe během spánku, když se budete potýkat s bolestí zad. Během kojení je skvělou pomůckou a hodí se také jako zábrana pro děťátko, které se právě pokouší převalovat na bříško, aby nespadlo či se neodkutálelo mimo bezpečnou zónu.

V případě, že není možné miminko kojit, nebo je nutné ho dokrmovat, přicházejí na řadu kojenecké lahvičky. Pro ty, kteří nevyhledávají plastové výrobky, jsou na trhu také skleněné typy. Obojí je možno vyvařovat horkou vodou, nebo pro jejich čištění využít speciální sterilizátory - buď elektrické, nebo do mikrovlnné trouby.

Chcete-li si ušetřit například noční přípravu mléka a mít připravenou láhev o správné teplotě, existují speciální ohřívačky. Vyrábějí se i cestovní varianty do auta, nebo můžete využít alespoň termoobal na lahvičku, aby vám například při pobytu venku mléko tak rychle nevystydlo. Dále doporučujeme čistící kartáčky a odkapávače.

Přebalování

K přebalování se určitě hodí podložka. Novorozenci mají tendenci se vyprazdňovat právě ve chvíli, kdy jsou bez pleny. Proto je vhodné, když je děťátko během přebalování na povrchu, který můžeme následně snadno očistit. Pořídit si můžete buď celý přebalovací pult (dole má úložný prostor pro přebalovací potřeby a náhradní oblečení, některé dokonce i vaničku na koupání), nebo samostatnou podložku, kterou můžete snadno přemisťovat dle potřeby.

Výběr plen je samostatná kapitola. Existují klasické bavlněné pleny - jsou hygienické, nezpůsobují alergickou reakci, umožňují sterilizaci vyvářkou a žehlením. Balení novorozence do 3-4 plen napomáhá zdravému vývoji kyčlí. Tyto pleny nezatěžují životní prostředí a jejich pořízení není nákladné. Musejí se však často měnit, prát a žehlit. Některé maminky využívají bavlněné pleny přes klasickou plenku.

Jednorázové pleny zajišťují snadné přebalování. V jejich případě odpadá praní, sušení a žehlení a jsou velmi pohodlné na cestách, kde není k dispozici pračka. Na druhou stranu je však nutno pořád kupovat nové a vyhazovat použité. Jsou drahé a nerecyklovatelné, zatěžují životní prostředí.

Pratelné plenkové systémy jsou - kalhotkové pleny, které kombinují výhody obou předchozích variant. Jsou z přírodních materiálů a tvarem připomínají ty jednorázové. Je s nimi snadná manipulace a nasají více vlhkosti než klasické bavlněné pleny, takže se nemusejí tak často měnit. Jsou prodyšné a podporují zdravý vývoj kyčlí. Jejich pořízení vyžaduje vyšší počáteční investici a je potřeba je prát a sušit, pouze žehlení díky jejich materiálu odpadá.

Koupání

Většina dětí miluje kontakt s vodou, pouze je potřeba novorozence na ni postupně zvykat a nevyděsit ho. Vodu volíme tělesné teploty (testujeme buď prostým odhadem na vlastní kůži, nebo vhodným teploměrem) a děťátko do ní ponořujeme postupně, aby se neleklo a nezačalo zbytečně plakat. Dobu koupání můžeme přirozeně prodlužovat - ideální je délka 5-20 minut. Důležitý je dostatek vody, aby většina tělíčka dítěte byla ponořená a dítěti nebylo během koupání zima.V čem budete děťátko koupat, záleží jen na vás - někdo preferuje koupací kyblík, někdo vaničku, někdo klasickou vanu, v níž si můžete užívat i společného koupání s dítětem.

Bezpečnost

Každý rodič chce pro svoje děťátko zajistit maximální bezpečí. V dnešní době nám s tím může pomoci celá řada zařízení. Chůvičky jsou samozřejmostí - máme-li menší byt, nejsou sice nezbytné pro každodenní použití, ale přinejmenším na chalupě či dovolené jsou nedocenitelným společníkem. Existují i varianty s kamerou, díky které můžete vaše děťátko kontrolovat i vizuálně. Dalším pomocníkem je monitor dechu. Ten je obzvláště vhodný, pokud se miminko narodí předčasně nebo se u něj objevují problémy s dýcháním. Pro řadu starostlivých rodičů je jistotou, na kterou se mohou vždy spolehnout, a která jim dopřeje v noci klidný spánek, aniž by měli potřebu chodit často kontrolovat, zda děťátko normálně dýchá a je v pořádku. Pro případ nemocí se hodí teploměr. Existují různé varianty - někdo dává přednost klasické „rychloběžce“, která měří teplotu přiložením do úst, podpaží, nebo konečníku dítěte, někdo bezkontaktním teploměrům, které fungují na základě infračerveného paprsku a není tedy nutné je přikládat přímo na tělo.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama