Zpráva o stavu

Doktorka.cz nabíhá na nový systém. Prosím omluvte dočasnou zhoršenou dostupnost služeb. Děkujeme!

Opruzené dětské zadečky

Snad každá maminka ví z vlastní zkušenosti, o čem je řeč. Ale jen málo maminek má jistotu, jak se zachovat, když v okolí konečníku dítěte uvidí zarudlou, postupně se šířící a brzy mokvající plochu. Je to sice jen drobná obtíž, může však dítěti i mamince pořádně ztrpčit život. Co tedy máme dělat, když se opruzeniny objeví?

První zásadou v takové situaci je: dítě dostatečně často přebalovat.

Druhou, asi nejvíce opomíjenou zásadou je: nemýt zadeček mýdlem, ani jinými přípravky s obsahem tensidů. Objeví-li se opruzeniny, dělají si maminky často výčitky, že nepečovaly dostatečně o čistotu dětského zadečku a snaží se to nyní dohonit. Mýdlo a tensidy však pokožku narušují: zbaví ji ochranné tukové vrstvy, vysušují ji, zhoršují její hojení. Svou zásaditou reakcí výrazně usnadňují úlohu bakteriím a plísním, které se v opruzené oblasti usídlují. K očistě zadečku plně dostačuje teplá voda, při znečištění stolicí pomůže kvalitní rostlinný olej nanesený na smotek vaty či jemný toaletní papír. Naprosto nevhodné jsou při opruzeninách průmyslově vyráběné parfemované vlhčené ubrousky.

Třetí zásadou je: po očištění zadeček pečlivě osušit a nechat kojence alespoň čtvrt hodiny nezabaleného na vzduchu v dobře vytopené místnosti.

Poslední zásadou je: než kojence zabalíme, ošetříme opruzené plochy kvalitním kojeneckým krémem. Ten by měl na jedné straně zadeček chránit před agresivním působením moči a stolice, na druhé straně by měl mít hojivé účinky. Má-li dítě sklon k opruzeninám, používáme ochranný krém při každém přebalování. Nevhodné jsou krémy s obsahem antibiotik, desinfekčních přísad apod.

A když ani tato opatření nepomohou?

Pak je třeba hledat jiné příčiny: používáme-li jednorázové plenky, zkusíme přejít na přechodnou dobu na klasické bavlněné plenky. Používáme-li bavlněné, dbáme na to, abychom je po vyprání dvakrát vymáchali, aby v nich nezůstaly stopy pracího prášku. Nezapomeneme do zhojení opruzenin vyloučit z potravy kyselé ovoce a šťávy, dobře dělá též omezení cukru. Svízelná je léčba tzv. moučnivky (soor), i tehdy je však možná pomoc přírodními prostředky.

Autor: MUDr. Lukáš Dostál - Weleda

Komentáře (11)

 • Obrázek uživatele michaela
  michaela (anonym)

  Dobrý den...Opruzeniny na zadečku malého drobečka už léčím fakt dlouho.Nejdřív bepanthen,pak pythiol,endiaron,pak namíchané mastičky od paní doktorky a pořád ty fleky a zarudlá místa tam jsou.Přebaluji ho často,umývám prdýlku pokaždé když ho přebaluji,ale neuvědomila jsem si ty vlhké ubrousky,že by mohli škodit.Tak už nevím co dál...ale budu se snažit ho nachávat déle bez plínečky...tak pá

  Črv 09, 2007
 • Obrázek uživatele lidus
  lidus (anonym)

  my jsme to meli taky a pomohla rybylka maji ji v lekarne moc nestoji,myslim si ze i ubrousky za to muzou a nam to daly i levny pliny.

  Črv 09, 2007
 • Obrázek uživatele ja.marie
  ja.marie (anonym)

  my jsme si dcerku přinesli z nemocnice s úplně otevřenýma ránama. Dali nám nějaké mazání v kelímku, ale moc to neúčinkovalo. Udělali jsme babský recept- rozemlít v mlýnku na kávu pšenici - normální zrní, nijak neupravené. Asi hrst jsme dali do plátěného pytlíku a do velkého hrnce jsme dali pytlík chvíli vařit - opravdu chvíli. Nechali jsme to chvíli vyluhovat, když to nebylo vřelé, pytlík jsme vydali, trochu vyždímali a ten výluh jsme nalili do vaničky. Není to moc vábné na pohled, ale dceři to pomohlo tak, že téměř okamžitě se zatáhly rány a do dvou dnů bylo zhojeno.

  Črv 09, 2007
 • Obrázek uživatele Lucka.
  Lucka. (anonym)

  Nejlepší je klasická avyrilka.Stojí dvacku a do 2 dnů je po opruzeninách.Také jsem mou malou dcerku nechávala když to šlo bez plínek aby si zadeček trošku provětrala.Pomáhalo to.

  Črv 09, 2007
 • Obrázek uživatele Simona.
  Simona. (anonym)

  Dobry den. Mali je rok . Opluzeni se nam obevilo az tet jen mi to nepripada jako opluzenina .je to jini ruzove. .. Je mi to . Divne. .

  Kvě 22, 2016
 • Obrázek uživatele Radka
  Radka (anonym)

  Na zadeček mého malého používám konopný Robátko krém proti opruzeninám, je perfektní a skvěle regeneruje díky konopnému oleji, kupuju u nás v lékárně :)

  Kvě 30, 2016
 • Obrázek uživatele Bob
  Bob (anonym)

  A jmenueš se Radka, Vanda nebo Karolína ? Až si v tom uděláš jasno, zkus s tou reklamou příjít znovu...

  Kvě 31, 2016
 • Obrázek uživatele Marika
  Marika (anonym)

  Nám byl na opruzeniny doporučen tady ten krém ww.drmax.cz/propanthen-365-baby-100-g?gclid=EAIaIQobChMIr66By_Wp1QIVyL3tCh3MiwHrEAQYAyABEgJ18fD_BwE a zatím musím zaklepat, že nm vždycky na opruzená místa pomohl a hlavně je super i na rozkousané bradavky.

  Srp 08, 2017
 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  v tomto počasí dávat plenu jen na nutnou dobu. to se osvědčilo nám

  Srp 08, 2017
 • Obrázek uživatele Damoša
  Damoša

  to ano, nejleppší je zadeček nechat dýchat. Ale opruzeniny se tvoří ne jenom na zadečku. My je měli v podpazuší, krku a pod kolínkami. Tehdy natírám krémem Zitenaxem,stačí tenouščká vrstva.

  Bře 25, 2018
 • Obrázek uživatele Valmonta
  Valmonta

  souhlasím, je mi 54 a každý rok v létě bojuji s opruzeniny pod prsy...večný boj bez konce

  Čer 20, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama