Odborníci vyhledávají děti s vyšším rizikem vzniku rakoviny kůže

Nadační fond Ikaros připravil projekt Bezpečné slunce dětem, jehož cílem je vyhledat děti s vyšším rizikem vzniku melanomu. Chce zajistit jejich vyšetření u kožních lékařů a následné sledování. Novinářům to dnes řekla přednostka kožní kliniky Fakultní nemocnice Na Bulovce profesorka Jana Hercogová. Melanom patří mezi nejzhoubnější druhy rakoviny.

V České republice se zvyšuje počet pacientů se zhoubnými kožními nádory a nejnebezpečnější z nich, melanom, se v posledních letech začal objevovat i u dětí. V roce 2003 ho lékaři diagnostikovali u čtyř dětí.

Fond rozeslal prvních 51.000 dotazníků do mateřských a základních škol, z nichž se vrátila asi polovina. Odborníci zjistili, že vyššímu riziku vzniku melanomu je vystaveno 4100 dětí, které by se měly podrobit preventivní prohlídce.

Za ohrožené se považují děti s vyšším počtem mateřských znamének, zrzavými vlasy a pihami, hodně bílou pletí, dále děti, které se vícekrát na sluníčku spálily, a rovněž i děti, v jejichž rodině se melanom již vyskytl.

Podle manažerky projektu Jiřiny Skálové bude fond pokračovat v rozesílání dotazníků. Řada ředitelů škol však spolupráci odmítla. Hercogová uvedla, že rodiče si mohou dotazník najít na internetových stránkách www.ikaros-nf.eu, a pokud zjistí, že jejich dítě patří mezi rizikové, mohou vyplněný dotazník odeslat nadačnímu fondu.

Kožní rakovina je nejčastější zhoubný nádor vůbec, tvoří asi jednu pětinu všech maligních nádorů ročně hlášených v České republice. V současné době onemocní ročně melanomem 17 lidí ze 100.000 obyvatel. Za 30 let se výskyt melanomu zvýšil téměř pětkrát. Za posledních pět let vzrostl počet případů zjištění zhoubného melanomu kůže o 32 procent a ve věkové kategorii do 35 let se zvýšil o 58 procent. Česko je co do výskytu melanomů u mužů na 9. místě, u žen na 15. místě na světě. Nejčastěji se tento nádor vyskytuje v Austrálii a na Novém Zélandě.

Melanom je dobře léčitelný, jestliže je objeven v raném stádiu. Často vzniká v místě mateřského znaménka, ale může se objevit i na zdravé kůži. K včasné diagnostice přispívají také každoročně Evropské dny melanomu. Při tom letošním se v ČR nechalo vyšetřit více než 7000 lidí a lékaři vyslovili podezření na melanom v 71 případech, histologicky jich bylo potvrzeno 29.
Jitka Klejnová - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama