Obezita dětí není jen o stravě aneb Desatero pro rodiče zdravých dětí

Podle výsledků pediatrů je to daleko více o nedostatku pohybu, na což ukazuje například i klesající průměrná hodnota HDL cholesterolu, jehož hladina by měla být co nejvyšší  a je ovlivněna zejména pohybovou aktivitou. Naopak LDL cholesterol, který je ovlivněn stravou, tak pozitivně dlouhodobě klesá. Z tohoto pohledu tedy můžeme směle tvrdit, že některé výsledky ukazují na to, děti se stravují vlastně lépe, ale chybí jim pohyb,? varuje odborník na výživu RNDr. Pavel Suchánek z Institutu dietologie a výživy.

Nadváhou trpí až 30 % českých dětí
Proto by bylo vhodnější, než se zaobírat jen zákazy a příkazy, více zdůrazňovat a podpořit projekty, které kromě vzdělávání o zdravé výživě děti také rozhýbají a přitáhnou je v dobrém slova smyslu k pohybu.  Zábavnou formou tak chce činit například celorepublikový projekt Děti na startu. Odborně vyškolení trenéři a instruktoři ve školách, družinách, kroužcích, mateřských školkách, sportovních klubech i fitness centrech po celé České republice, pomáhají dětem rozvíjet základní pohybovou motoriku, koordinaci, obratnost, rychlost a sílu.
„Televize, počítačové hry, internet, sociální sítě a mobilní telefony představují v posledních letech nejčastější a nejoblíbenější způsob zábavy dětí a mládeže. A tak není divu, že mají nedostatek pravidelného pohybu a až třicet procent z nich zápolí s nadváhou a obezitou,“ říká Jana Havrdová z Českého svazu aerobiku, fitness a tance FISAF.cz, který proti tomu bojuje mnoha zajímavými a často také zábavnými projekty. „Se zdravým životním stylem a pohybem je nutno začít co nejdříve, aby ho později lidé brali jako naprostou součást svého života. Proto se v mnoha aktivitách zaměřujeme právě na děti.“

Desatero pro rodiče zdravých dětí:
1. Dohlédněte na vyváženou a pravidelnou stravu (pětkrát denně).
2. Dohlédněte na to, že se dítě nasnídá.
3. Kontrolujte, že dítě vypije dostatek tekutin.
4. Sladkosti nechejte jako výjimečnou, ale ne zakázanou, záležitost.
5. Nenuťte dítě sníst všechno, co má na talíři.
6. Polévka nemusí být ke každému obědu.
7. Dbejte na to, aby dítě mělo u sebe vždy malé zdravé svačinky.
8. Nikdy nejezte u televize (platí pro celou rodinu).
9. Každý den se s dítětem hýbejte (či dohlédněte na to, aby mělo pohyb - takový, který je bude bavit a naplňovat).
10. Trpí-li vaše dítě nadváhou, poraďte se s dětským lékařem o dalším postupu. Léčba obezity je náročná, jednodušší je prevence.

Zdroj: www.FISAF.cz

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama