Nový test na odhalení dyslexie u studentů vysokých škol

Nově vytvořený test pomůže vysokým školám se stanovením míry dyslexie uchazečů o studium nebo studentů. Vznikl na Masarykově univerzitě v Brně ve spolupráci s dalšími pracovišti. Podle metodického pokynu ministerstva školství budou právě výsledky testu jednou z podmínek pro přiznání dotace vysokým školám na zajištění specializovaných služeb, oznámili představitelé univerzity novinářům.

Dyslexie patří ke specifickým poruchám učení, projevuje se potížemi při čtení. Porucha neovlivňuje intelekt, dyslektici ale přesto potřebují ve škole zvláštní zacházení, aby dokázali své znevýhodnění kompenzovat. Lidí se specifickými poruchami učení neustále přibývá, nástroj na testování míry dyslexie u dospělých Čechů ale dosud neexistoval. Testy pro dospívající studenty středních škol stejný účel neplní.

    “Řada mladých lidí podstupuje vyšetření dyslexie až před vstupem na vysokou školu nebo přímo na ní, a to v souvislosti se zvýšenými nároky, které na ně studium klade,“ uvedl Petr Peňáz, ředitel střediska Teireriás, které na Masarykově univerzitě pečuje o studenty se specifickými nároky. Loni středisko pomáhalo 109 dyslektikům, celkový evidovaný počet je dvojnásobný.

    Absolvování testů nebude pro nikoho z uchazečů nebo studentů povinné. Test je však nezbytný v případě, kdy student požádá univerzitu o zajištění servisu nebo o speciální podmínky, například prodloužení časového limitu pro četbu. V přípravné fázi test vyzkoušelo téměř 600 studentů.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Lišák
    Lišák (anonym)

    To je brzo, nejdřív se musí nechat díte na základní škole zdeptat a dávat mu na vysvědčení samé čtyřky z jazyků a matematiky a pak se to bude samozřejmě pozdě řešit na vysokých školách.

    Feb 27, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama