Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Novorozenecké faldíky svědčí mozku

Dlouhá léta řešili vědci záhadu, proč právě lidská mláďata přicházejí na svět vybavená enormně silnou zásobou tuku. Zajímavou hypotézu teď v časopise American Journal of Human Biology nastolili portugalští antropologové, kteří dospěli k závěru, že na ní závisí žádoucí vývoj mozku a jeho funkcí.

Mozek novorozence, který v poměru k tělu dosahuje velikosti nevídané u jiných reprezentantů živočišné říše, totiž potřebuje pro svůj raný rozvoj obrovské množství energie. A právě tu čerpá především z tukových vrstev.


V této souvislosti proto neudivuje, že čerstvý človíček má čtyřikrát víc tukové tkáně než by odpovídalo jeho rozměrům. Je stejně tlustý jako savci z arktických oblastí a podstatně obéznější než zvířata žijící ve vodě, která tuk využívají jako ochranu před chladem.


Zkoumání poměru mezi velikostí hlavy a množstvím tuku u více než tisíce nově narozených dětí potvrdilo, že skutečně jde o přímou souvislost. Nejvíce tuku se vyskytuje u kojenců a v průběhu dalších tří let se jeho zásoby postupně snižují podle toho, kolik jej potřebuje k svému vývoji mozek.


Proto je také tak nutná správná výživa těhotných žen, v jejichž děloze se vytvářejí rezervy nezbytné k zahájení samostatné existence dalšího příslušníka lidského rodu.


Ostatně skutečnost, že předkové člověka, když se jejich mozek začal zvětšovat, museli drasticky změnit také stravovací návyky, aby jeho růst nezbrzdili, se s nejnovější teorií portugalských vědců nijak nerozchází.

Zdroj: Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama