Reklama

Norský Barnevern svými kroky bez zjevných důvodů systematicky vzdaluje děti od vlastní mámy i od sebe navzájem

Norský Barnevern neumožnil české matce schůzku se starším synem. Popřel tím svá dřívější tvrzení.

Barnevern neumožnil Evě Michalákové setkání se starším synem Denisem. Norské úřady tak popřely všechna svá dřívější tvrzení. Tak komentují zástupci Petičního výboru na podporu rodiny i právní zástupci páteční schůzku, na niž pěstouni přivezli pouze mladšího ze synů.

Zatímco na zdokumentované schůzce 20. ledna navrhli sociální pracovníci společnou schůzku matky s oběma dětmi, před týdnem se matka prostřednictvím svých norských advokátek dozvěděla, že schůzky proběhnou odděleně a děti se navzájem neuvidí. Nakonec pracovníci Barnevernu umožnili matce setkání pouze s mladším Davidem.

„Z průběhu setkání s Davídkem máme radost, protože skončilo objetím a David si podle všeho pamatuje i na češtinu, která byla jeho rodným jazykem. Navíc dal jasně před pěstouny najevo, že mu s mámou bylo dobře,“ říká Dora Boková, právní zástupkyně matky.

„Budu teď Evu muset naučit hrát šachy, protože David si je s ní chce zahrát. Nerozumíme ale důvodům, proč se Eva nesměla potkat s Denisem. Barnevern schůzku neumožnil a popřel tím všechna svá dřívější tvrzení,“ doplňuje Pavel Hasenkopf, další z právních zástupců, a shrnuje dřívější sdělení norské sociální služby:

Reklama

„Na schůzce 20. ledna, kterou máme zdokumentovanou, si úředníci kladli společné setkání s oběma dětmi jako podmínku. Matka na ni pochopitelně ráda přistoupila. Před týdnem jsme se dozvěděli, že schůzka proběhne, ale odděleně. A v pátek přivezli pouze Davida. Naposledy se přitom maminka s dětmi směla potkat 27. března loňského roku. Nikdo z nás pochopitelně ani netuší, co starší z dětí říká nebo požaduje, nebo co mu říkají lidé kolem něj.“

Pavel Hasenkopf v této souvislosti upozorňuje, že Norsko stále neodpovědělo na zásadní otázku, proč děti vůbec zůstávají u pěstounů a co má Eva Michaláková udělat pro to, aby se mohly vrátit domů.

„Na schůzce 20. ledna jsme se pouze dozvěděli, že sociální pracovníci nejsou na tento dotaz připraveni,“ dodává Hasenkopf. Připomíná, že Eva Michaláková se od prvotních obvinění dávno očistila nebo dokonce ani nebyla vyšetřována a dnes pracuje ve školce a pečuje o pětiletou dceru svého přítele.

“Nejnověji jsme znepokojeni čerstvou zprávou, že místní Barnevern v Nedre-Eiker nereaguje na žádost norské advokátky, aby mohla nahlížet do spisu, přestože je k tomu řádně zmocněna,“ dodává advokátka Hana Kuncová, která v uplynulých týdnech doplnila stávající tým českých právníků.

Situaci za petiční výbor komentuje i poslankyně Jitka Chalánková: „Potvrzuje se, že norský Barnevern nemá zájem na sloučení rodiny, ale že naopak svými kroky bez zjevných důvodů systematicky vzdaluje děti od vlastní mámy a nyní nově i od sebe navzájem. V tomto případě navíc děti s českým občanstvím. Sílící kritika Norska i z dalších států, naposledy z Litvy, přitom napovídá, že nejde o individuální selhání sociální služby v případě jedné rodiny, ale o standardní postup, který Norsko vůči rodinám používá. Není pravda, že nízká frekvence setkání je výjimečná a souvisí se závažností případů. I podle samotných norských právníků jde o naprostý standard.“ Chalánková se také domnívá, že za zvýšenými bezpečnostními opatřeními, které schůzku doprovázely, může být i neúspěšný útěk litevské rodiny zpět do Litvy, který se odehrál na konci lednu tohoto roku.

****************************************************************************

David a Denis Michalákovi byli před čtyřmi roky odebráni české rodině žijící v Norsku pro podezření z užití násilí a pohlavního zneužívání ze strany otce a umístěni do pěstounské péče. Původní udání ze školky a od přechodné pěstounky však nepotvrdila ani norská policie, ani lékařské zprávy a v nejzávažnějších obviněních dokonce nepadlo ani trestní oznámení. Sociální pracovníci, ani psychologové, kteří na děti s několikaměsíčním odstupem vypracovávali posudky, v rodině nikdy nebyli. Eva Michaláková dnes pracuje v mateřské školce a pečuje o pětiletou dceru svého přítele.

Případ Michalákové není výjimečný, spory s Norskem vedou i další středoevropské a východoevropské země, momentálně například Litva.

Český parlament se bude kauzou znovu zabývat v závěru března.

Reklama

Komentáře

Petr (Út, 17. 3. 2015 - 19:03)
Nejhorší je, když je blbec pilný.
§§§ (Út, 17. 3. 2015 - 23:03)
Ten náš úřad pro ochranu dětí je stejnej jako ten Norskej! To už bylo jasný dopředu jak ten výlet Kapitána dopadne, vyhozený peníze za cestu! Ten už to měl připravený dopředu a rozhodně se nepřetrhl! Nevím co tam na tom postě ještě dělá!
jirka (Út, 17. 3. 2015 - 23:03)
Ten náš úřad pro ochranu...Nesouhlasím s Váma. Kapitán se jenom choval racionálně a úměrně možnostem jeho úřadu v Norsku.
§§§ (St, 18. 3. 2015 - 13:03)
A naco si tady živíme z našich daní takovou bandu příživníků, kteří se ani nedovedou zastat našich dětí! K čemu tam vlastně vůbec jsou? Aby si dělali výlety po Evropě a více je zajímali nákupy upomínkových předmětů! To tam opravdu nemusí být! Naprosto zbytečná banda vyžírků!
první (St, 18. 3. 2015 - 14:03)
A naco si tady živíme z...si o tom něco zjisti než tu budeš psát věci, o kterých nemáš ani páru.
Není všechno tak, jak je prezetováno.
? (St, 18. 3. 2015 - 15:03)
Hlavně, že ty to víš!
Marek (St, 18. 3. 2015 - 18:03)
To, že Barnevern rozdelil deti, muze byt zpusobeno pouze tim, ze chce aby deti zapomnely na svou rodinu, aby spolu nemluvily cesky a zapomnely cestinu, aby byly uspokojeny najednou dve pestounske rodiny - vsechny tyto duvody jsou naprosto zrudne a neprijatelne. Vic by normalnimu cloveku nemelo chybet k tomu, aby se o cinnost Barnevernu zacal velmi vazne kriticky zajimat. Kdyby to byl lidsky system snazici se o to njelepsi v zajmu ditete, tak zajisti takove pestouny, kteri se umi postarat o oba sourozence a udrzuje pravidelne vztahy s rodinou, se kterou pracuje, aby se deti v co nejkratsi dobe mohly navratit. I kriminalnikum je davana sance k naprave a zde nebyl nikdo odsouzen z zadneho trestniho cinnu, takze urcite by byla moznost vychovne ci jine nedostatky ze strany rodiny napravit, kdyby k tomu byla vule.
plně souhlasím (St, 18. 3. 2015 - 19:03)
To, že Barnevern rozdelil...dost lidí asi šokuje, že masový vrah Breivik má komfortní vězení, má pohodlí, které by mu mohli závidět nejen čeští obyvatelů domů pro seniory, kteří si za to platí mnohdy celý důchod, ale ten luxus, co má, to nemá ani průměrný Čech, pochopitelně na svobodě

Člověk by čekal, tak humánní země vůči mnohonásobnému vrahovi, tak ti se budou chovat skvěle jak k dětem, tak i k rodičům dětí, byť by tu došlo k prokázaným zločinům vůči dětem. Eva Michálková zažívá tvrdou šikanu, člověk by myslel, že je v Rusku, v Egyptě a nebo Turecku. Ochrana dětí je čistě záminkou. Kdyby totiž cokoli proti ní měli, tak tu je vyšetřování. To však bylo odloženo, policie totiž nic nemá, co by mohlo u soudu obstát.
Problém (St, 18. 3. 2015 - 19:03)
je, že nikdo nevíme, co se v térodině vlastně dělo. Kapitán se zmínil, že za to, co je napsáno v protokolech, by jim děti odebrali i tady.

Šikanu? Nemyslím, že by nějaká češka stála Norsku za šikanu
to problém (St, 18. 3. 2015 - 19:03)
je, že nikdo nevíme, co se...Arogance norské strany je i v tom, jak jednali např. s naším premiérem. Obecné, nic neříkající fráze, nic konkrétního. Pokud by byl důvod k odebrání dětí, tak by byl důvod i k odsouzení. A k zákazu, aby Eva Michálková pracovala s dětmi. Ona v Norsku žije a pracuje jako učitelka ve školce.

Jinak Norové odebírají děti různým cizincům či přestěhovalcům, nejde jen o Čechy či Nigerijce, ale i Švédy.
Marek (St, 18. 3. 2015 - 19:03)
Já bych byl schopen pripustit i to, ze v rodine bylo plno veci v neporadku, ktere se nekterym odbornikum mohly zdat nevhodne pro vychovu deti (jina zeme, jiny mrav) a nemuselo pritom jit o tresny cin, ale takove veci prece jdou zmenit a napravit. Barnevern namisto toho matce a jejim pravnim zastupcum odmita rict, co presne bylo spatne a jak se to da zmenit. Nehlede na to, ze nikdy se Barnevern nevyjadril k prarodicum, tete, stryci, kteri tez meli zajem se s chlapci stykat ci si je vzit do pece. Barnevern nevzal chlapcum pouze rodice, sourozence, ale i sirokou rodinu, kterou meli a ktera jiste (zejmena pro starsiho z bratru) hodne znamenala.
Marek (St, 18. 3. 2015 - 19:03)
je, že nikdo nevíme, co se...Nevime, ale i presto je postup, komunikace a praktiky Barnevernu absolutne sileny - viz. muj prispevek vyse. Ano Norum nestoji nejaka ceska za sikanu, ale to sikanovani cesky (jakychkoliv rodicu) jim stoji za ty deti, ktere tak ziskaji (ukradnou).
? (Čt, 19. 3. 2015 - 09:03)
A není náhodou ten Kapitán tajnej agent Barnevernu a od ních placenej? Že to věděl dopředu jak to v Norsku dopadne a na voko si udělal jenom výlet?
Ouha (Čt, 19. 3. 2015 - 10:03)
Arogance norské strany je i...Já si myslím, že je to prostě byrokratický moloch a nikdo neví, co s tím. Norové jistě postupují dle svých zákonů, o tom nepochybuji.

Ona pracuje nyní v mateřské školce? Tak to je zvláštní

Ono i u nás je právo dítěte nad právem rodiče, ovšem v tom Norsku je asi bordel a masakr

Pamatujete si na ten skandál kolem těch dvou kluků chovaných ve sklepě sektou v Kuřimi. Tam následně ta Anička žila jako kluk v Norsku, chodila do školy...bůhví, co se tam děje
Norské psycho (Čt, 19. 3. 2015 - 11:03)
jednou dávali v TV norský film, děj se odehrával na venkově, koukal jsem na
to a valil bulvy, jednalo se o nějaké lidi co žili na samotách a když se vydali do města šli po takových chodnících vysoko ve skalách, neustále tam někdo na někoho číhal a chtěl ho shodit do strže, jednalo se o nějaké pole, pak tam nějaký chlapík ležel pod skalou, z huby mu tekla krev, nějaký chlapík ho hledal aby ho dorazil, lítal sem tam, v očích měl takový nenávistný kukuč, ale nemohl ho najít, no horror po Norsku, Breivik byl ještě milosrdný chlapeček, no je to už dávno ale měl jsem z toho divný pocit. Je fakt že se to nedá vztahovat na všechny Nory, a zrovna tak se mohl něco podobného stát u nás, magoři jsou po celé planetě.
jirka (Čt, 19. 3. 2015 - 13:03)
A není náhodou ten Kapitán...Kapitán si žádný výlet neudělal, ale byl tam poslán. Od začátku jasně vysvětloval, že jeho úřad v Norsku nemá vůbec žádné pravomoci. To když na něho útočili, proč hned a okamžitě nevyrazil na jednání. Jasně řekl, že je úředník a až od svého nadřízeného takový pokyn dostane, tak tam pojede.

Jeden z naštva… (Čt, 19. 3. 2015 - 13:03)
Dokud budou u nás lidé, kteří budou neustále omlouvat neschopnost našich úředníků, tak se u nás nic nemůže změnit! Když dokázali Poláci a Rusové svoje děti dostat domů, proč to nedokážou naši úřední šimlové? Dokud se naši lidi nenaštvou a tu bandu neschopných byrokratů nenaházelí do Vltavy tak se nic nezmění! My nic my nemůžem! Ale vymlouvat se není žádné řešení! Stačí zajít na kterýkoliv úřad u nás a každý musí mít v tomhle jasno! Je to jen banda příživníků!
jirka (Čt, 19. 3. 2015 - 15:03)
Dokud budou u nás lidé,...Pokud píšeš o Polácích, tak to nebyly polské úřady, kdo děti odsud dostal, ale zorganizoval to bývalesmíte podléhat mediální masáži.
jirka (Čt, 19. 3. 2015 - 15:03)
Omluva, část textu vypadla:

Polské děti byla soukromá akce bývalého agenta a proběhlo to jako únos.

Za další, tohle je parketa pro vládu a ne pro úředníka.
!!! (Čt, 19. 3. 2015 - 16:03)
Tak na co ten úřad na ochranu vůbec máme? To si jenom krmímě pěkně vypasený čuníky? Co je to za šéfa který jede něco vyjednávat a neseznámí se ani s materiály? To jel skutečně akorát na výlet, jenom aby zacpal lidem huby! K čemu tam vůbec je? A to si můžeme vybrat který koliv úřad u nás a dopadneme úplně stejně!A to mají ještě tu drzost chtít zvednout platy! Za co? Za to flákání? Za stravenky jsou na těch úřadech hrahý!
pro méně chápavé (Čt, 19. 3. 2015 - 18:03)
Norsko není členem EU a s Českem nemá vyjednánu ani žádnou mezinárodní dohodu, která by tuto problematiku upravovala.
Kačka (Čt, 19. 3. 2015 - 20:03)
Já bych všechnu vinu neházela na úředníky, oni jsou opravdu dost svazaní předpisy a pravomoce mají malé. Chybovali všichni. Dlouho prý o tom žádní novináři nechtěli napsat, z vlády o tom taky nikdo nechtěl slyšet, lidi tomu nechtěli věřit, že něco takového je v dnešní době v Evropě možné... Podle mne je nejdůležitější mediální a diplomatický tlak na to, aby si konečně v Norsku na ten svůj prapodivný úřad a jeho yrůdné praktiky posvítili.
Hodně zajímavý… (Čt, 19. 3. 2015 - 20:03)
http://blog.aktualne.cz/blogy/milan-petrak.php?itemid=24897

...další podrobnosti o kauzach barnevernu v zavěru článku
Ouha (Čt, 19. 3. 2015 - 21:03)
Já bych všechnu vinu...mě by hlavně zajímalo, co se v té rodině stalo
M. (Pá, 20. 3. 2015 - 09:03)
Mne by zajimalo, co tak hrozneho se deje i v jinych rodinach, kterym v Norsku berou deti...je tech videi plne youtube...deti na videich vypadaji normalne stastne se svymi rodici a pak prijde barnevern, deti krici, nechteji od rodicu, rodice breci...

Zde se treba muzete podivat na video, kdy Norsko v roce 2013 ukradlo dite americke matce...
http://www.youtube.com/watch?v=N1UucuCQsRE


zde je vide o roku 2009, kdy byly dve deti odebrany svobodne matce
http://www.youtube.com/watch?v=Kin48695wsQ

A zde je zaznam z domaci kamery, jak zcela necekane vtrhl barnevern do domu a jak pred nim deti zdesene utikaji http://www.youtube.com/watch?v=71SD3zaAgq4
http://www.youtube.com/watch?v=Kin48695wsQ


Zde je pribeh slovenske rodiny
http://www.youtube.com/watch?v=M6GknIBFLns z roku 2012 ...chlapec se ve skole zmini, ze dostal od taty pres zadek a deti jsou ihned odebrany ze skoly, aniz by nekdo pred tim s rodinou mluvil, rodice nevi kde jsou, dokud jim socialka nezavola...to je hodne nenormalni...

Tom (Pá, 20. 3. 2015 - 10:03)
mě by hlavně zajímalo, co...Tohleje ukázka, jak vypadá systém bez kontroly, něco, co bylo u nás do roku 89.

Přestože je tam demokracie, tak v této oblasti je tam totalita. A kupodivu, my si stěžujeme na pomalost soudů, ale tam nerespekutjí rozhodnutí soudů (styk matky s dětmi) a nikomu to tam nevadí.

A co se týká rodiny, tak nějak se skoro vůbec nepíše o jejím manželovi, který údajně má psychické problémy.
Druhý problém jsou fotky, kdy česká teta sedí na záchodě s holou prdelí, jedno dítě kolem ní běhá s toaletním papírem a druhé to fotí na mobil.
Pavel (Pá, 20. 3. 2015 - 14:03)
V norsku systematicky unášejí děti emigrantů a "ponorštují je" asi jako dřív fašouni "poněmčovali" blonďaté slovanské děti. Tyto kauzy sleduji už asi 3 roky. Jakákoliv šance dostat zpět svoje děti, jakmile je unesou, je v podstatě nulová. Michalákové druhé dítě neukázali, protože by to prý neslo špatně. Druhé už neumí česky. Svou matku už podle mě stejnak nepoznají. Na odebrání dětí stačí anonymní udání. Policie o tomto nerozhoduje, ta pouze koná – odebere děti. Pak nějak rozhodne soud. Ať do dopadne jak chce, tak úřad pro ochranu dětí má vždycky pravdu. Jakékoliv kroky které dělají rodiče jsou zbytečné.
Jeden z naštva… (Pá, 20. 3. 2015 - 19:03)
Tady asi nic jiného nepomůže aby se naši lidé naštvali, přivezli pár fůr hnoje a zabarikádovali vchod a vjezd na Norské vyslanectví a pár dní je nepustili ven dokud nevrátí naše děti! A viděli by jste jak by to šlo rychle!
jsi naivka (So, 21. 3. 2015 - 07:03)
Tady asi nic jiného...Proč by se asi lidé měli naštvat, když se jich to nijak netýká. Se prober.
Jeden z naštva… (So, 21. 3. 2015 - 08:03)
Nikomu nic zlého nepřeji ale tobě by se mělo stát něco podobného, aby jsi se konečně probral. Tady ale nejde jenom o tebe a jeden naštvanej nic neznamená a budou si na nás více a více dovolovat. Tak přestaň být posranej, příště to můžeš být Ty! Právě na takové blbečky oni spoléhají, že se zaleknou a nic nepodniknou!
Smutek (Út, 6. 10. 2015 - 13:10)

Toto je příslušná tisková zpráva:

Norové rozhodli: Mladšího syna Michalákových posílají do adopce. Ke staršímu synovi má matka ztratit veškerá rodičovská práva.

Praha, 6. října 2015

Eva Michaláková obdržela rozhodnutí Krajské komise pro sociálně právní ochranu dětí v krajích Buskerud a Vestfold, která v Norsku rozhodovala o její žádosti o navrácení dětí do vlastní péče podané již v prosinci loňského roku. Komise rozhodla přesně naopak. V plné shodě s protinávrhem úředníků Barnevernu v obci Nedre Eiker zbavila Evu Michalákovou veškerých práv k oběma dětem a k tomu dala souhlas k adopci mladšího syna pěstouny.

Prioritou pro komisi bylo posouzení stávajících vazeb dětí na pěstouny. Protože je vyhodnotila jako silné, připravenost matky poskytnout dětem zodpovědnou péči, jejíž prokázání mělo být podle českých úřadů a české vlády účelem tohoto řízení, komise vůbec neřešila. Kompetencemi matky se odmítla nadále zabývat a existenci širší rodiny nevzala v potaz vůbec.

Adopci mladšího syna Norové zdůvodnili snahou zajistit mu stabilní prostředí u pěstounů, kterou podle Krajské komise komplikují opakované snahy matky o jeho vrácení. Komise se navíc obává, že matka, pokud by jí zůstala zachována rodičovská práva, by pěstounskou rodinu mohla obtěžovat podáváním dalších návrhů na vrácení Davida.

Vyšlo najevo, že už v roce 2012 byl David Michalák umístěn do rodiny, která usilovala o adopci dítěte. Uspokojení čekatelské rodiny proto bylo také zřejmým důvodem rozdělení dětí.

U staršího Denise je jako klíčový důvod odnětí rodičovských práv uvedeno zveřejnění případu. Otci Norové rodičovská práva ponechali.

„Norské rozhodnutí je jednoznačně v rozporu s mezinárodními normami a principy na ochranu dětí. Současně je důkazem selhání dosavadní strategie českých úřadů a vlády, v jejíž pomoc Eva Michaláková doufala. Je zřejmé, že standardními právními a diplomatickými prostředky nikdo absolutní zvůli norského Barnevernu neporazí,“ komentuje rozhodnutí Pavel Hasenkopf.

„Barnevern čtyři roky pracoval na tom, aby kontakt chlapců s rodinou byl minimální a posílil se jejich vztah k pěstounům. Jde o promyšlený postup, kterým Barnevern vlastní rodinu cíleně nahrazuje pěstouny a dává pěstounům neomezený prostor k manipulaci s dětmi. Je třeba zdůraznit, že navzdory bolestným zkušenostem je rodina Evy Michalákové v zájmu dětí připravena s pěstouny spolupracovat. Krajskou komisi to ovšem nezajímalo,“ doplnila Dora Boková.

Podle právníků rodiny před Krajskou komisí nerozhodovala fakta. „Evě například extrémně uškodily komentáře úplně cizích lidí z internetových diskuzí, kde mluvili o únosu. Stačilo, že je vzala vážně pěstounka a soud úplně pominul, že rodina neměla s těmito komentáři nic společného", říká Dora Boková.

"Zarážející bylo i složení Krajské komise. Jedním ze tří lidí, kteří rozhodnutí učinili, byla psycholožka, která sama uvedla, že je současně školitelkou úředníků v Nedre Eiker, kteří o odebrání dětí rozhodli,“ dodává Pavel Hasenkopf.

Podle zástupců rodiny také zesílila podezření na problematické zacházení se starším z chlapců ze strany Barnevernu i pěstounů a rodina se o chlapce bojí.

Další kroky, které budou nyní následovat:

I. Eva Michaláková se proti rozhodnutí odvolá a o děti bude s podporou své rodiny dál bojovat, přestože tento boj je vykládán v její neprospěch.

II. Čeští právníci se obrátí na předsedu vlády Bohuslava Sobotku a požádají jej o poskytnutí diplomatické ochrany Evě Michalákové, protože v řízení o navrácení dětí vyšly najevo skutečnosti, které potvrzují, že proces odebrání dětí byl veden v rozporu se zásadami spravedlivého procesu. Vzhledem k tomu, že řízení o odebrání dětí představuje formálně jiný proces, než řízení o navrácení dětí, neexistují zde ve vztahu k odebrání dětí žádné další opravné prostředky.

Právníci též připomenou předsedovi vlády opakovaná ujištění norské vlády, že adopce dětí Michalákových je vyloučena.

III. V řízení vyšlo postupně najevo minimálně šest zásadních vad norského systému jako takového, které pak generují v různých případech stále stejné excesy:

1) děti jsou odebírány i ze zcela banálních důvodů (příliš cukroví, málo cukroví);

2) systém dává maximální šance pěstounům a minimální šance rodičům a staví pěstouny a rodiče proti sobě, po odebrání dětí vůbec neumí pracovat s biologickými rodiči anebo jen formálně; patří-li k běžným norským standardům například umožňovat setkání biologických rodičů s odebranými dětmi pouze dvakrát dvě hodiny ročně, nutně na ně děti postupně zapomínají;

3) systém potlačuje biologické vazby a nepovažuje je za důležité;

4) systém zcela ignoruje širší rodinné vazby odebraných dětí, např. prarodiče podle norského zákona vůbec nemají právo na styk s vnuky;

5) respekt vůči kulturnímu a jazykovému původu dětí je pouze formální;

6) rozdělení kompetencí a z něho plynoucí absence ústřední kontroly vede k tomu, že v Norsku neexistuje jeden barnevern, ale 428 místních barnevernů a s nimi i 428 různých přístupů - důvody k odebrání jsou proto natolik nejednotné, že lze doložit i případy, kdy důvody k odebrání dětí jsou v různých norských obcích protichůdné.

Proto budou právní zástupci paní Michalákové žádat českou vládu, aby jménem České republiky podala stížnost na Norsko před Evropským soudem pro lidská práva ve Štrasburku, a to pro systémové nedostatky v oblasti ochrany práv dětí a biologických rodin. Takové řízení, jehož právním základem by byl článek 33 Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod, by byla historicky první žalobou svého druhu ze strany České republiky.

Je v zájmu samotného Norska, aby se zbavilo systému, který mu přináší jen mezinárodní ostudu a odsouzení. Tím samozřejmě není nijak odčiněna vina konkrétních osob, které v jednotlivých případech rozhodují - v Norsku existují i obce, které v oblasti péče o děti fungují standardním způsobem a kterým nelze nic vytknout."
Ivana (St, 7. 10. 2015 - 00:10)

Toto je příslušná...Je to skutečně hrozný výsledek, když nakonec žádné zneužívání dětí se neprokázalo. Také širší rodina má o děti zájem a tak je mají Norové dát jim a ne je vlastní rodiny zbavit.
schválně to táhli několik let, aby teď zdůvodnili, že děti již neumějí stejně česky a rodiče neznají a utvořili si vztah k pěstounům. Jde ale o české občany! A také prý uškodilo zveřejnění případu - to dělají schválně, aby se o těch krádežích dětí nemluvilo a nepsalo. Doporučuji Norům, aby nemuseli krást děti, že jich mají málo, aby si vzali dost uprchlických rodin s dětmi a mají vystaráno. a dokonce do
Evropy přišlo i plno sirotků bez rodičů, tak ať si je rozeberou a vychovají z nich Nory!!!
- (St, 7. 10. 2015 - 08:10)
Kdoví, jak to vůbec bylo. Zneužívá se tolik dětí a ani o tom nikdi neví. Kdyby bylo vše v pořádku, k odevrání dětí by nedošlo.
Jana (St, 7. 10. 2015 - 10:10)
Kdoví, jak to vůbec bylo....Souhlasím,nikdo z nás neví co se v rodině skutečně stalo.Paní se jen předvádí v médiích a čeká že to za ní politici vyřeší.Ale na druhou stranu,jestli Norové mají nějaké důkazy proti ní,měli by je říct nahlas a né tajit.Kdo ví,třeba to bylo ůplně jinak než paní Michaláková říká.
Jitka (St, 7. 10. 2015 - 10:10)
Souhlasím,nikdo z nás neví...I kdyby to bylo 100x jinak, tak nemají právo bratry odtrhnout je od celé rodiny, od všech příbuzných i od sebe navzájem. A jakou zrůdnost byste si představovali, že měla matka udělat, aby za to byl trest nikdy nesmět již vidět svoje děti?? Myslím, že v případě, že něco opravdu závažného dětem provedla, by měla být vzata do vazby. To se nikdy nestalo, naopak může pracovat v mateřské školce...No ale na tom je ten systém odebírání dětí založen, že tomu nidko nechce uvěřit, že by se něco takového mohlo dít a vždy budou někteří říkat, buh ví jak to bylo...
někdo znalý (St, 7. 10. 2015 - 11:10)
I kdyby to bylo 100x jinak,...Barneverny jsou mocné, neprůstřelné instituce, které mají vždycky jak pravdu, tak i poslední slovo. Jejich zásahy do života obyčejných smrtelníků mají charakter deus ex machina. Ani Zemanova internence u norského krále, ani případné vypovězení norské velvyslankyně v Praze, proto zřejmě nic nevyřeší.

Zapomeňme na případ Michalákové, a posuňme se o krok dále.
milan (St, 7. 10. 2015 - 17:10)
Barneverny jsou mocné,...Já nejsem znalý, ale z toho, co jsem četl mi vyšlo najevo, že ten systém je vědomě nastaven tak, aby došlo k odcizení dětí. Nejsem nekriticky na straně paní Michalákové, ale některé postupy jsou zcela mimo moje chápání.
Ale osobně si také myslím, že nějaký happy end nemůžeme čekat. Kruté, ale asi jisté. A zvláště pokud ten starší se s matkou nechce stýkat, tak si pište, že proti jeho názoru nikdo nepůjde. A přitom je možné, že se tak děje proto, že děcku vyhovují pěstouni, kteří mu povolí, co si zamane, místo třeba přísné matky.
Pepek Vyskoč (St, 7. 10. 2015 - 19:10)
Nemohu pochopit postoj našich Orgánů ( bohužel jenom orgánů) k problémům naší občanky. Přece si nebudou pálit prsty? Pro ně je přednější ulejt co nejvíce do daňových ráju, co kdyby museli odejít? Tak aby nikdo je o nakradené peníze nemohl připravit.A postoj některých lidí, kteří při tom nebyli, žádného jednání se neúčastnili ale přesto vědí, že je jednání Norska správné! Co jsme to za pronárod? Nedivím se, že jsme ostatním národům akorát k smíchu. Udávání, pomlouvání to nám přece jde.Marně Němci už za války říkali, zrazují svoje lidi tak co můžeme od nich čekat. Bohužel! A ty bývalé soudružky z těch takzvaných Uličnickejch výborů se dodnes nemohou smířit s tím, že už nemohou špiclovat,donášet a udávat jako za komoušů. Dovedete si někdo aspoň trochu představit kolik lidí na jejich jednání doplatilo? A už zase jsou přesvědčeni, že je vina matka. Chce se mě z nich blejt velebnosti!
Reklama