Reklama

Metoda ABCDE - samovyšetřní znamének na kůži

Znaménka na kůži jsou zcela běžnými nezhoubnými kožními útvary. Pacienti je mohou mít od narození, objevit se ale mohou i samovolně v průběhu života. Jejich počet je dán především geneticky. Průměrně má každý člověk na těle a obličeji zhruba kolem dvaceti znamének.

Verdana;mso-bidi-font-family:Verdana;color:#222222;background:white">

Zda bychom měli některému znaménku věnovat zvýšenou pozornost, lze snadno určit pomocí „metody ABCDE, jejíž název je zároveň jednoduchým návodem k samovyšetření.

Bod A (asymetrie) zkoumá, zda je tvar znaménka (ne)souměrný. Symetrické znaménko je ve většině případů neškodné.

Reklama

V případě písmena B (borders – anglicky okraje) by ohraničení nezhoubného znaménka mělo být pravidelné a ostré.

C (colour) se zaměřuje na barvu znaménka – to nezhoubné bude většinou jednobarevné.

D (diameter) sleduje průměr útvaru – pokud je větší než 0,5 cm, je potřeba mu věnovat zvýšenou pozornost.

E (evolution neboli vývoj) hodnotí případnou změnu barvy, velikosti či vystoupnutí znaménka, což rovněž může indikovat závažnější problém.

Znaménko by také nemělo nikdy bolet či krvácet.

Postupem času se samozřejmě mohou měnit i znaménka, která má pacient na těle již delší dobu.

 

Nezapomínejte na návštěvu dermatologa

Z některých znamének se totiž může vyklubat i rakovina kůže, takzvaný melanom. Pacienti by proto měli alespoň jednou měsíčně provádět samovyšetření a dle svého kožního fototypu také jednou za rok až dva navštívit dermatologa. Důležité je rovněž nezapomínat na vhodnou ochranu pokožky před slunečním UV zářením a po letních měsících věnovat zvýšenou pozornost případným změnám na povrchu kůže.

Vyšetření znamének je zcela bezbolestné a provádí se celoročně. Kontroluje se během něj celý kožní povrch, včetně kštice, plosek a nehtů. K vyšetření se používá optické zařízení dermatoskop, který prosvítí a zvětší obraz horní vrstvy kůže a umožní tak lékaři vidět strukturální a barevné změny, které nejsou patrné pouhým okem. Monitoruje se tvar, velikost, barva či ohraničení znaménka. Vyšetřující lékař rovněž přihlíží k rodinné anamnéze, změně vzhledu znaménka, jeho krvácení či růstu. Pacient by se na vyšetření neměl dostavit výrazně opálený nebo spálený od sluníčka,” vysvětluje MUDr. Lucie Polák, dermatoložka kliniky Canadian Medical, kde preventivní vyšetření a odstraňování znamének běžně provádějí, a dodává, že právě díky prevenci lze kožní rakovinu odhalit již v počátečních stadiích.

Odstranění nebezpečných znamének

Riziková znaménka se odstraňují ihned. Pokud se jedná o zákrok spíše preventivní nebo z kosmetické indikace, je lepší se vyhnout slunným, především letním, měsícům. Samotné odstranění se provádí chirurgicky, v nerizikových případech lze využít i tzv. ablační laser. Po odstranění následuje také histologické vyšetření odebraného materiálu, díky kterému lze definitivně vyloučit riziko melanomu.

 „Po chirurgickém odstranění zůstává na kůži jizva velikostí odpovídající vyřezávané lézi (znaménku). Záleží na způsobu odstranění. Následně je nutné do zhojení rány omezit sportovní aktivity, bazén, saunu atp. Po odstranění stehů pacientům doporučujeme tlakové masáže jizvy a fotoprotekci. Postup při zákroku i následné péči o operované místo je vždy individuální dle pacienta, jeho historii koloidního jizvení i tahu kůže v místě rány,” popisuje MUDr. Lucie Polák.

 

Reklama

Komentáře

Reklama