Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Nízkotučné potraviny nejsou pro děti vhodné

Nízkotučné potraviny nejsou pro děti vhodné. A to ani pro ty, které mají nadbytečné kilogramy. ČTK to řekla nutriční terapeutka Jitka Tomešová z Poradenského centra Výživa dětí. Děti podle ní potřebují ke správnému vývoji poměrně velké množství tuků. Jejich nedostatek v jídelníčku může vést k tomu, že dětský organismus neumí využít vitaminy rozpustné v tucích. U dospívajících může způsobit potíže s tvorbou hormonů.

"U zdravého člověka by měly tuky tvořit 30 až 35 procent doporučeného denního příjmu energie, u dětí podle věku 30 až 40 procent. Čím jsou děti menší, tím je potřeba tuku vyšší," uvedla odbornice. Jeden gram tuku dodá tělu 38 kilojoulů, tedy devět kilokalorií. To je zhruba dvojnásobek oproti sacharidům a bílkovinám.

Podobně jako pro dospělé jsou i pro děti vhodnější tuky rostlinné. Tuky jsou podle Tomešové důležité i pro obézní děti. Zajišťují totiž ochranu vnitřních orgánů a tepelnou rovnováhu těla. Jídlo s tukem je chutnější a lépe voní. Děti jsou většinou aktivnější, a tak více energie využijí například při hře. Na rozdíl od štíhlých vrstevníků by obézní děti neměly jíst mléčné výrobky nad tři procenta tuku.

Těmto dětem je také lépe omezit skryté tuky, tedy tučná masa, uzeniny a tučné mléčné výrobky. Rizikové jsou pro ně tuky ukryté v náplních a polevách na oplatkách či zákuscích.

Obecně jsou pro děti nevhodné takzvané transmastné kyseliny. Jsou hlavně v levných cukrovinkách, náplních a čokoládových polevách. V menším množství vznikají i v přepáleném tuku při smažení, proto není vhodné, aby se děti stravovaly často v rychlých občerstveních.

Stravovací zvyklosti českých dětí zmapoval před rokem průzkum mezi školáky. Vyplynulo z něj, že děti snědí v podstatě doporučené množství tuků, problém je ale se zdroji. Výrazně převažují tuky živočišné nad rostlinnými, protože příliš velkou část tuků mají školáci z uzenin, paštik a zákusků.

Doporučené množství tuků podle věku dítěte :
do čtyř měsíců: 45-50 procent tuků na den, 22-26 gramů tuků na den
do 12 měsíců: 35-45 procent tuků na den, 27-35 gramů tuků na den
jeden až čtyři roky: 30-40 procent tuků na den,35-47 gramů tuků na den
čtyři až sedm let: 30-35 procent tuků na den, 45-60 gramů tuků na den
sedm až deset let: 30-35 procent tuků na den, 55-72 gramů tuků na den
deset až 13 let: 30-35 procent tuků na den, 67-86 gramů tuků na den
13 až 15 let: 30-35 procent tuků na den, 74-103 gramů tuků na den
15 až 19 let: 30-35 procent tuků na den, 83-103 gramů tuků na den

Zdroj: Poradenské centrum Výživa děti / ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Linda
  Linda (anonym)

  Moje dcery nesnáší sýry, sádlo ani máslo a tak do nich tuky dostávám hlavně díky tuňákovým konzervám, které si dávají do těstovin, rýže i do tortil. Obča doplním nějakým potravinovým doplňkem, hlavně v zimě, když vidím, že mají suché, rozpraskané rty.

  Lis 03, 2022
 • Obrázek uživatele Monika
  Monika (anonym)

  My doma používáme hlavně olivový olej a vyrábím z něj i různá pesta do těstovin, která děti zbožňují. Rybu máme tak jednou za týden, za dva týdny. Naštěstí je děti jí i sardinkovou pomazánku. Sádlo dětem též nejede. Máslo s marmeládou ano.

  Lis 03, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama