Nezdravé jídlo ohrožuje i plodnost

Muži, kteří holdují tučným a mastným jídlům, neohrožují jen svou štíhlou linii, ale i svou plodnost. Na konferenci v Barceloně věnované reprodukci a embryologii to dnes uvedli vědci z univerzity ve skotském Aberdeenu. Podle agentury AP představili studii, podle níž mají obézní muži horší kvalitu spermatu než ti s normální váhou.

"U lidí s nadváhou existuje velmi dlouhý seznam zdravotních rizik. K nim teď můžeme přidat další položku - špatnou kvalitu semene," prohlásil vedoucí studie Ghiyath Shayeb. Odborníci si ale nejsou jisti, zda lze učinit přímý závěr, že tlustí muži jsou méně plodní.


"V páru, kde je normálně plodná žena a nijak superplodný muž, plodnost partnerky situaci vyrovná," soudí gynekolog a porodník William Ledger z univerzity v Sheffieldu. Problém ale může nastat, mají-li oba partneři nadváhu, protože obezita u žen prokazatelně snižuje jejich plodnost.


Shayeb a jeho kolegové analyzovali vzorky spermatu více než 5000 mužů ve Skotsku. Rozdělili tyto muže do skupin podle jejich takzvaného indexu tělesné hmotnosti (BMI), který vyjadřuje podíl tukové tkáně v těle.


Muži s normálním indexem (mezi 20 a 25) měli lepší kvalitu spermatu než muži s nadváhou nebo přímo obézní. Tlustí muži měli o 60 procent vyšší pravděpodobnost nízké koncentrace spermatu a o 40 procent vyšší pravděpodobnost, že jejich sperma bude trpět nějakou abnormalitou.


Vědci navíc zjistili, že mužům s podváhou hrozí tytéž problémy jako obézním. "Ale ve Skotsku moc mužů s podváhou není," poznamenal Shayeb.


Vědci brali v potaz i další faktory, které mohly kvalitu semene zkoumaných mužů ovlivnit - kouření, pití alkoholu, věk, nebo skutečnost, zda muž bral někdy v životě drogy. "U mužů je fyzická forma a zdraví přímo spojena s plodností," tvrdí porodník a gynekolog Neil McClure z Královské univerzity v Belfastu.


Existuje několik teorií, proč jsou tlustí muži méně plodní. Vzhledem k tomu, že tuková tkáň ovlivňuje metabolismus pohlavních hormonů, soudí vědci, že může narušovat i produkci semene. Podle jiné může jít o problém teploty. Nejkvalitnější sperma podle vědců produkují muži při teplotě o dva stupně nižší než normální tělesná teplota. Obézní muži ale mají více tuku a Shayeb tvrdí, že jejich těla mohou být přehřátá.


Další studie z konference tvrdí, že mužskou plodnost negativně ovlivňuje i cukrovka, která poškozuje sperma. Con Mallidis a jeho kolegové z Královské univerzity v Belfastu zkoumali vzorky spermatu téměř 40 mužů normální váhy léčených s cukrovkou. Zjistili, že cukrovkáři měli dvojnásobné množství poškozené DNA ve spermatu než zdraví muži.


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele galich
    galich (anonym)

    hubnuti je na hovno

    Feb 04, 2010

Přidat komentář

Reklama

Reklama