Nepodceňujme nábytek pro děti

Již na konci 18. století, v jednom ze svých četných výnosů, císař Josef II. stanovil, že každé dítě má mít svou vlastní postel. Dnes víme, že dítě má mít vlastní novou lehací plochu, lépe celou novou postel, s roštem a matrací správně zvolenými podle věku, velikosti a zdravotního stavu dítěte.

Nikdy by úsporné důvody neměly vést k dědění staré postele po předcích. Uvědomme si, že staré čalounění a matrace bývají proleželé, propocené, špinavé, plné roztočů a jejich exkrementů. A my přece chceme, aby naše dítě mělo nejlepší podmínky k zdravému vývoji.

Z vlastních zkušeností víme, že dítě ohrožuje hranatý nábytek s ostrými rohy, o které se může zranit. Ale méně si uvědomujeme, že velkým rizikem je i nevhodně zvolený nábytek na kterém dítě špatně sedí či leží. Špatné sezení a ležení v dětství může nastartovat celoživotní problémy s páteří, klouby, svaly, dýcháním, bolestmi hlavy a mnoho dalších chronických onemocnění. Často již v předškolním věku zjišťují lékaři různé vady páteře a v sedmnácti letech – podle posledních lékařských zjištění v České republice – má poškozená záda a později se to jen zhoršuje. Proto je nutné kromě podpory vhodného pohybu zajistit dítěti správný nábytek k ležení a později k sezení.

Nábytek a ostatní vybavení a potřeby pro děti do tří let musí splňovat požadavky obsažené ve Vyhlášce Ministerstva zdravotnictví 84/2001 Sb. Například vše a tedy ani nábytek nesmí uvolňovat škodliviny ani obsahovat drobné části, které lze nějak odšroubovat, utrhnout, oddělit apod. Povrchová úprava musí být omyvatelná, odolná proti oděru, otěru, dětským slinám i zoubkům. Veškeré materiály a výrobky pro děti do tří let musí být zdravotně nezávadné, plasty, textilie ani další výrobky nesmějí obsahovat uvolňující se barviva, rozpouštědla apod.

Páteř je nosným základem těla .  

A nejen páteř dospělého, ale i páteř dítěte ve všech fázích růstu a dospívání trpí při špatném sezení a při ležení na špatné lehací ploše. Sezení lze vědomě korigovat, ale při spánku jsme pasivně odkázáni na kvalitu postele.

Z nejnovějších lékařských výzkumů je známo, že do přirozeného dvojitého zakřivení páteře se páteřní obratle formují již v mateřském lůně. A pokud se nestane něco při porodu, přináší si děťátko na svět základ pro přirozeně dvojitě zakřivenou, zdravou páteř. V dalších měsících a letech po narození nastává velice důležitá fáze stabilizace páteře dalším vývojem a zpevňováním svalstva. Do deseti let věku dítěte se páteř formuje a stabilizuje. Proto je třeba aby miminku byly poskytnuty vhodné podmínky pro ležení a později pro sezení a chůzi.

Páteř batolete, kromě kostního základu vytvořeného už za vývoje plodu, vlivem svalového růstu a koordinace zlepšuje normální boční prohnutí páteře.

            Jde o krční lordózu (obloukem dopředu), hrudní kyfózu (zahnutí oblouku dozadu) a bederní lordózu (oblouk vyklenut opět dopředu). V čelní rovině je páteř normálně přímá s lehkými odchylkami osy s ohledem na nesouměrné uložení nitrotělních orgánů (těžká játra vpravo, lehčí slezina vlevo, vývin končetinové dominance =  pravorukosti či levorukosti). Tento stav dítěte v batolecím věku ohrožuje upevnění dynamické stability páteře nepříznivými vlivy (vnitřními nemocemi, zevními negativními vlivy: polohami těla, nevhodným nábytkem).

S pokojíkem nemusíte spěchat.

            Novorozené miminko a dítě do tří let nemusí mít vlastní pokoj, stačí kout v ložnici rodičů s bezpečnou, hygienickou a zdravotně nezávadnou postýlkou, přebalovacím pultem, skříňkou na oblečení a hygienické potřeby. Dítě na vývoj pohybových návyků potřebuje klidné, nevyvýšené místo zabezpečené proti úrazu (např. v ohrádce) v pokoji. Lehací plocha postýlky musí dávat dobrou oporu při ležení, sezení, vstávání, našlapování.

            Bezpečnou dětskou postýlku identifikujeme na první pohled snadno: je oblá bez hran a výstupků, s vertikálně hustě osazenými příčli. Při bližším pohledu by měla mít prodyšný nosný rošt a pěnovou matraci se snímatelným potahem. Postýlku může dítě podědit, ale matraci by mělo dostat novou. Matrace by měla být jednodílná, prodyšná, z kvalitního pružného materiálu, nejlépe ze studené polyuretanové pěny která je antialergická, nepřeleží se a neslehne se. Potah matrace by měl být snímatelný a vhodný na časté praní. 

Do školy z velké postele.

Dítě nad tři roky by mělo mít pěknou, velkou „dospěláckou“ postel o rozměru matrace 90x200 cm. Do postele se tak vejde oblíbená panenka nebo autíčko i rodič čtoucí před spaním pohádku. Postel by měla mít kvalitní vkládací, ideálně bodově pružný rošt. Děti i když nejsou zrovna alergické a astmatické, trpí často nemocemi dýchacích cest. Proto je nejlepší rošt s polohováním pod hlavou. Vzdušná matrace z kvalitní polyuretanové pěny by měla být povlečena snímatelným antialergickým pracím potahem. Rozhodně nelze doporučit z hlediska zdravého vývoje páteře i hygieny postele tolik oblíbené válendy s úložným prostorem. Prostor k odkládání hraček zkusme najít někde jinde než pod postelí dítěte. Postel má být na nožkách, dokonale provětrávaná ze všech stran, s oběma čely a se zábranou proti pádu po délce postele od čela u hlavy až do poloviny lůžka. Zábrana musí být pevně přichycená, aby nedošlo k jejímu odtržení a následnému pádu a případnému úrazu dítěte. Do věku šesti let nesmí mít dítě patrovou postel, ale ani do dvanácti let nejsou patrové postele vhodné z důvodu nebezpečí pádu. V místnostech se stropy nižšími než
3 m nejsou patrové postele vhodné vůbec.

Dětský pokoj by neměl být kopií pokoje pro dospělé. Měl by se zařizovat postupně podle potřeb dítěte, měl by se měnit s dítětem. Pro podporu pohybové výchovy je dobré umístit v pokoji (a velmi dobře upevnit) pro děti nad 5 let ribstol, průlezku, síť na míč apod. Sítí lze ohraničit boční a zadní stranu pod stolkem, aby se hozený míč zachytil. Pod cvičebním nářadím musí být umístěna měkká podložka (třeba matrace z polyuretanové pěny), která tlumí doskoky i případný pád.

Děti nám rostou téměř před očima a proto i dětský stolek a židle by měly se svým uživatelem růst. Dobré je malým malířům upevnit na stůl nebo na skřínku „čmárací“ papír. Nezapomeňte na knihovničku (je dobré učit dítě lásce a úctě ke knihám) a na místo na hračky. Pro psychiku dítěte není dobré, když musí každý den hrad postavený z kostek sklízet. Pokojíček by měl umožňovat i vystavování takových „děl“ a prací malého tvůrce.

Jak volit podlahovou krytinu je častý dotaz rodičů. Podlahová krytiny by měla být teplá a zamezovat převalování prachových částic. Podlahy bez koberců, pokud nejsou denně na mokro stírány, jsou pro každého i pro alergiky nebezpečnější než koberce s nízkým vlasem. Koberce by měly být položeny po celé ploše pokoje, neboť malé zakopávací koberečky jsou nebezpečné pro děti i dospělé.

Rizikem jsou nábytkové kusy s ostrými hranami, s prosklenými vitrínami. Rizikem je formaldehyd a další chemikálie uvolňované z korpusu nebo povrchových úprav. Hygienici při měření škodlivin v bytě zjistili, že nejhorší vzduch v bytech je v dětských pokojích. Pro nevyzrálý organismus dítěte jsou chemikálie velmi nebezpečné. Stejně tak riziko představují špatně řešená lůžka s nekvalitní lehací plochou a špatná sedadla.

Ing. Helena Prokopová - cechmistr a tajemník, soudní znalec, předseda Sektorové rady nábytkářů, člen předsednictva České ergonomické společnosti

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (42)

 • Obrázek uživatele Prosba
  Prosba (anonym)

  Ahoj, udělej Damiánkovi radost, potřebuje tvůj hlas. na adrese: http://www.hvezdyeuronics.cz/user/106846 a klikni na tlačítko Hlasuj. A pokud ho chceš podpořit, sdílej všude ! MocMocDěkujeme

  Pro 01, 2011
 • Obrázek uživatele Zuzana
  Zuzana (anonym)

  Ahoj, udělej Damiánkovi...Doporučuji dětský nábytek www.bydletstylove.cz

  Lis 30, 2013
 • Obrázek uživatele Lenule
  Lenule (anonym)

  Mě by se hodil tip, kde koupit postel pro dítě. 3 letý syn. JAkou postel jste volili vy?

  Čer 24, 2015
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Mě by se hodil tip, kde...Lenule, my koupili s uloznym prostorem, nebyla ani draha, objednavali jsme z internetu, vychazelo to lepe.

  Črv 01, 2015
 • Obrázek uživatele Lenule
  Lenule (anonym)

  Jo? A za kolik a kde prosim? Budu moc ráda za doporučení. Hlavně někde, je budou ceny relativně příznivé alespon.

  Črv 03, 2015
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  tady, konrkétně tuto www.nabytek-elegance.cz/detska-postel-se-zasuvkou-tony-oranzova Mají jich ted dost v akci se tak dívám, tak třeba se ti to bude hodit.

  Črv 07, 2015
 • Obrázek uživatele Martina
  Martina (anonym)

  Jestli můžu doporučit nábytek pro děti, my nakupujeme u studia PLOC v Praze 4 - www.studio-ploc.cz. Hlavně nedám dopustit na rostoucí nábytek, kvalitní ergonomické židle. Doporučuju.

  Črv 08, 2015
 • Obrázek uživatele Lenule
  Lenule (anonym)

  Jano super, moc děkuji! Ta je pěkná, já zvolím akorát asi jinou barvu, jinak se mi moc líbí, asi koupím ! :)

  Črv 08, 2015
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Jo jasně, mají pár barev na výběr, to už je na tobě :-) Tak jsem ráda, že se to hodilo.

  Črv 24, 2015
 • Obrázek uživatele Radka K
  Radka K (anonym)

  Ahoj, tak postýlku jsme už vybrali, ale teď ještě řeší z jakého materiálu koupit nové deky. Docela by se mi líbila ovčí vlna (www.oveckarna.cz/detska-lozni-souprava-z-ovci-vlny.html ), nemáte někdo zkušenosti, jak se to dětem líbí. U nás doma podle obrázku moc, ale mám strach aby na ně ten materiál nebyl moc drsný, nepoddajný...

  Črv 28, 2015
 • Obrázek uživatele Lucka
  Lucka (anonym)

  já jsem koupila dětem do pokojíčku tenhle nábytek http://www.nabytek-elegance.cz/detsky-pokoj-sally a nebylo to vůbec špatné, rpotože jsem si to pak ještě jednoduše dozdobila podle sebe, ale hlavní je že nábytek je kvalitní ;)

  Srp 25, 2015
 • Obrázek uživatele Silva
  Silva (anonym)

  já jsem koupila dětem do...no a koupila sis to přes net? protože jsem se koukala a je tam hezký nábytek.. konečně nějaký výběr ;) protože to chci koupit jedině přes net tak se ptám jak s dovozem a tak ;)

  Zář 27, 2015
 • Obrázek uživatele L.
  L. (anonym)

  no a koupila sis to přes...ne osobně. Přes net kupují jen blázni. Sestavíš si to a ty zjistíš, že to nesedí. Takže zaplatíš pěkné peníze za nic.

  Zář 28, 2015
 • Obrázek uživatele andrea
  andrea (anonym)

  já jsem kupovala nábytek pro děti ze skonto.cz, nejdřív jsem se tam zajela podívat a pak jsem si ho objednala přes eshop

  Zář 30, 2015
 • Obrázek uživatele andrea
  andrea (anonym)

  já jsem kupovala nábytek pro děti ze sconto.cz, nejdřív jsem se tam zajela podívat a pak jsem si ho objednala přes eshop

  Zář 30, 2015
 • Obrázek uživatele Marta
  Marta (anonym)

  taky bych potřebovala poradit nějaký dobrý obchod s nábytkem pro děti... není to jenom tak, prostě si na tom chci zakládat a uvidí se co z toho vyjde. poradíte?

  Říj 17, 2015
 • Obrázek uživatele Jůla
  Jůla (anonym)

  já vám nevím lidičky, ale je to problém sehnat dětský nábytek. Koukala jsem se všude možně a vždycky jsem našla jen ty samé věci. Nic originálního nic dobrého, prostě katastrofa. Ještě že už mám děti velké, jen je mi líto mých dětí, kteří jednou budou muset shánět dětský pokojíček.

  Říj 21, 2015
 • Obrázek uživatele kača
  kača (anonym)

  já vám nevím lidičky, ale...zkus se kouknout na www.nabytek-elegance.cz možná to už někdo dával, já to objevila na internetu a koupila si tam skříň a neměla jsem žádný problém... tak to zkus třeba najdeš něco co se ti tam bude líbit :/

  Říj 25, 2015
 • Obrázek uživatele Nevím
  Nevím (anonym)

  Já teda nevím, všude je tolik prodejen nábytku, opravdu se vám zdá, že je takový problém sehnat nábytek pro děti?

  Říj 28, 2015
 • Obrázek uživatele nezdá
  nezdá (anonym)

  Já teda nevím, všude je...jen potřebujeme dělat reklamu, za kterou dostaneme něco málo peněz. Ale nějak se živit musíme. Je samozřejmé, že kupovat nábytek po netu je naprostá blbost.

  Říj 28, 2015
 • Obrázek uživatele Ilja
  Ilja (anonym)

  no taky teď sháním a upřímně nevím kde se dá sehnat kvalitní a dobrý i na těch diskuzích je toho tolik, že člověk neví kde vybrat.

  Lis 08, 2015
 • Obrázek uživatele Míla
  Míla (anonym)

  no taky teď sháním a...Zkus to v prodejně nábytku.

  Lis 08, 2015
 • Obrázek uživatele ilja
  ilja (anonym)

  Zkus to v prodejně nábytku.no víš že jsem to zkoušela, ale tady u nás jich moc nění, a do města většího se jen tak nedostanu. :/ takže jsem teď více odkázána na internet, tak to zatím řeším tak...

  Lis 19, 2015
 • Obrázek uživatele Míla
  Míla (anonym)

  no víš že jsem to...no tak to udělej přes internet. vždyť na tom vůbec nic není ne? :D je to docela jednoduchý, najdu zakliknu, zaplatím a nechm dovést :D

  Lis 29, 2015
 • Obrázek uživatele Míla
  Míla (anonym)

  no tak to udělej přes...Nepíši s chybami. Pře net kupuje nábytek jen debil. Protože mu domů dovezou x krabic, x desítek šroubků a sestav si sám věc, kterou jsi viděl jen na obrázku, kde nevidíš pravou barvu, kvalitu, pohodlí. Po sestavení zjistíš, že ti to nesedí a můžeš to celé demontovat a pak se s tím tahat na poštu a cvakat poštovné. Přes internet kravina. Jo, ale klidně si tu pitomou reklamu sem cpi, Mílo.

  Lis 30, 2015
 • Obrázek uživatele Vladěna
  Vladěna (anonym)

  Dobrý den, provna jsme objednali nábytek do pokojíčku pro syna ve žluté hale (serie Tadeáš)a musím říct, že už se nemůžu dočkat ne jen toho, až se přestěhuje do svéhopokojíčku a my budeme mít s manželem prostor pro tvoření brášky nebo ségry pro malého...Ale hlavně se těším, co na to bude říkat!!! Na zdi bude mít namalované vláčky, prptože je má hrozně rád a bude mít desku na vláčkodráhu, ať si může hrát s tím co má nejraději! to budou super vánoce!

  Pro 07, 2015
 • Obrázek uživatele Honza
  Honza (anonym)

  Dobrý den, provna jsme...Proč tě nevohne přes pračku?

  Pro 07, 2015
 • Obrázek uživatele Sandra
  Sandra (anonym)

  Mě by se hodil tip, kde...Zdravím, my jsme koupili nábytek z doporučením na www.designoutlet.cz/detska-patrova-postel-se-skluzavkou-nicklas. Chtěli jsme něco kvalitního a designově zajímavého, aby se syn cítil v novém domě dobře. Teď si užívá království a klidně sám usíná v pokoji.

  Pro 10, 2015
 • Obrázek uživatele hospodský
  hospodský (anonym)

  Proč tě nevohne přes...Honza rádoby vtipnej, ale jenom sprostej jako všude, viď?

  Pro 10, 2015
 • Obrázek uživatele Blanka
  Blanka (anonym)

  Zdravím, my jsme koupili...Ahojky, dívala jsem se na tu postel se skluzavkou. Moc by se mi líbila do domečku, ale do bytu s malými pokoji se nevleze. I tak ale díky za tip! Vybrala jsem si nějaké bytové doplňky!

  Pro 14, 2015
 • Obrázek uživatele Karel
  Karel (anonym)

  Nepíši s chybami. Pře...no tak pokud člověk je schopný si to doma sešroubovat sám, tak proč ne? ;) a navíc když jsme u toho tak všude to dostaneš v krabicích, ale můžeš si zažádat o sestrojení ne?

  Pro 21, 2015
 • Obrázek uživatele Michal
  Michal (anonym)

  no já přes internet bral pro kluky taky a neměl jsem nikdy problém, tak nevím čeho se člověk pořád bojí :D je to tak jednoduché a člověk ušetří tolik času!!!

  Pro 24, 2015
 • Obrázek uživatele Ester
  Ester (anonym)

  no já přes internet bral...Michale a kde si teda kupoval nábytzek pro děti přes internet? protože toho se bojím a nevím jestli bych si to troufla... je to někdy prostě risk...

  Pro 28, 2015
 • Obrázek uživatele Míla
  Míla (anonym)

  Michale a kde si teda kupoval...Je to risk. Ale jestli máš známého truhláře, nejlépe v rodině, a pár stovek navíc na reklamaci, jdi do toho.

  Pro 28, 2015
 • Obrázek uživatele Míla
  Míla (anonym)

  no já přes internet bral...No, hlavně kolik ušetříš času, než to demontuješ a odtáhneš na poštu...to je úspora.

  Pro 28, 2015
 • Obrázek uživatele Radka
  Radka (anonym)

  ne osobně. Přes net kupují...Dobrý den, já si dovolím s vaším názorem nesouhlasit. Nakupuji přes internet téměř všechno, možná i proto, že do většího města to máme přes 60 kilometrů takže jsem si navykla nakupovat takto. Manžel má své oblíbené eshopy a já taky. Co se ale týká konkrétně nábytku, tak nejraději nakupiji na žlutéhale. Naposledy jsem tam koupila právě sestavu do dětského pokoje a pohovku do dětského pokoje. Všechno v jednom motivu a musím říct, že po smontování všechno krásně sedí. takže já jsem uřčitě peníze za nic nevyhodlia...

  Dub 19, 2016
 • Obrázek uživatele Naďa
  Naďa (anonym)

  Nábytek pro děti jsem vybírala pečlivě. Hlavně aby se dětem líbil, vybrala jsem u designoutlet.cz jonas. Mají je krásné a propracované.

  Dub 19, 2016
 • Obrázek uživatele Lada
  Lada (anonym)

  Ten je úchvatný Naďo. Máte ho už doma? Co na něj potomek?

  Dub 23, 2016
 • Obrázek uživatele Naďa
  Naďa (anonym)

  Ano máme ho doma už nějakou dobu. A byly z toho u vytržení, protože je krásný barevný a s nápadem.

  Dub 27, 2016
 • Obrázek uživatele mája
  mája (anonym)

  Já dětem koupila nábytek ze http://www.supersektor.cz/detsky-nabytek/ a můžu říct, že jsem byla příjemně překvapena. Je opravdu kvalitně a dobře zpracovaný.

  Kvě 14, 2016
 • Obrázek uživatele Irena
  Irena (anonym)

  Myslím si, že kvalitní věci pro dítě jsou základ, takže si na výběru nechávám záležet a kupuji jen od osvědčených výrobců. Postel pro děti jsem kupovala na https://www.hezkydetskynabytek.cz/studentsky-nabytek.html a musím říct, že jsem naprosto spokojená. Snad jen ta vyšší cena, ale kvalitově je to zase někde úplně jinde než je Sconto, Ikea a jim podobné.

  Srp 02, 2017
 • Obrázek uživatele Reňa
  Reňa (anonym)

  A co my s tím, já koupila v Ikei a taky kvalitní i levněji. A nemám potřebu házet na Doktorku odkaz reklamko.

  Srp 02, 2017

Přidat komentář

Reklama

Reklama