Největším zabijákem dětí jsou léčitelné nemoci

Do novinových titulků se obvykle dostávají nemoci budící hrůzu jako AIDS nebo malárie. Daleko nebezpečnější jsou přitom „obyčejná“ onemocnění – průjmy či zápal plic, k jejichž léčbě stačí poměrně jednoduché a levné prostředky.

Pneumonie a průjmy mají ročně na svědomí přibližně 3,5 milionů dětí mladších pěti let. To je víc než kolik jich zemře na následky AIDS a malárie dohromady.

„Tyto nemoci jsou opomíjeny, pozornost se věnuje hlavně HIV nebo AIDS,“ stěžuje si zástupce organizace UNICEF v Africe Dr.Tesfaye Shiferaw a dodává: „Tito zabijáci nás přitom pronásledují už tradičně a jejich oběťmi jsou především chudé děti.“

Globální výdaje na mateřskou, poporodní a dětskou péči činily např. v roce 2006 3,5 miliardy dolarů. Ten stejný rok se vydalo na AIDS 9 miliard.

Pneumonie má přitom na svědomí celou pětinu všech dětských úmrtí, zatímco AIDS „jen“ 2 procenta. Kdyby se k její léčbě přistoupilo včas, pacientovi by pomohla levná antibiotika, ale léky se dostanou k méně než 20 procentům nemocných.

Průjmová onemocnění jako cholera či rotavirus zabijí ročně 1,5 milionu dětí, které umírají na dehydrataci, oslabení imunity a podvýživu. Příčinou je především nedostatečný přístup k pitné vodě.

Vloni zabila cholera jen v Zimbabwe 4 000 lidí a očekává se, že během letošního období dešťů vypukne nová epidemie. Rotavirus, vysoce nakažlivá nemoc přenášená nemytýma rukama a předměty si ročně vyžádá půl milionu dětských životů.

Vakcíny proti těmto nemocem, které dostává automaticky každé dítě v Evropě a Americe, se k dětem ze 44 nejchudších zemí dostanou podle humanitární organizace GAVI Aliance až v roce 2015. Do té doby budou umírat další miliony dětí.

Podle lékařů je nutné přestat hledět do daleké budoucnosti a čekat na nové vědecké objevy a vymoženosti, ale zaměřit se na prevenci tak, jak ji známe a umožnit dětem přístup k pitné vodě a poskytnout jim dostatek minerálů a cukrů, aby netrpěly dehydratací.

„Těmto nemocem se dá tak snadno předcházet,“ vysvětluje Dr. Richard Cash z Harvardovy univerzity, který se před čtyřiceti lety podílel na vývoji rehydratační terapie, a dodává: „Prevence úmrtí v důsledku těchto chorob je to nejmenší, o co bychom se měli snažit.“

Zdroj: Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (20)

 • Obrázek uživatele Jindra
  Jindra (anonym)

  Řešení je MMS, ale je to pěkný hnus. Vyzkoušeno.

  Bře 04, 2010
 • Obrázek uživatele T.
  T. (anonym)

  Řešení je MMS, ale je to...TAK TOMU NEROZUMÍM CO JSOU TO ZASE ZA TÉMATA,?KDO TO ZAKLÁDÁ?

  Bře 04, 2010
 • Obrázek uživatele ..
  .. (anonym)

  Řešení je MMS, ale je to...Co to?????????????????

  Bře 04, 2010
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  TAK TOMU NEROZUMÍM CO JSOU...Nikdo to nezakládá, jen lidi reagují na články a komentáře ke článkům jdou automatikcy dosikuzí. Pod názvem Největším zabijákem dětí jsou léčitelné nemoci - komentáře máš možnost přejít na článek, na který Jindra reagoval.

  Bře 04, 2010
 • Obrázek uživatele ächjoa
  ächjoa (anonym)

  Nikdo to nezakládá, jen...achjo jako kdyby nebylo dosti stránek a ještě se každej chytne na nesmysly....!

  Bře 04, 2010
 • Obrázek uživatele ?
  ? (anonym)

  Co to melete za nesmysly vy cubky? Styd se za svoju mamu!

  Bře 05, 2010
 • Obrázek uživatele Jindra
  Jindra (anonym)

  Co to melete za nesmysly vy...Odkud tě pustili, otazníku, z pasťáku nebo krimu? Máš super slovník. Jinak MMS nemá nic společnýho s tel. operátory, ale s Jimem Humblem.

  Bře 05, 2010
 • Obrázek uživatele jita
  jita (anonym)

  Už to chápu ,přečetla jsem si článek v uvodu na doktorce.Takže to nesmysl není ,jen asi ostatní ten článek nečetli a neví o čem je řeč.

  Bře 05, 2010
 • Obrázek uživatele Janulka
  Janulka (anonym)

  Maminky, hlídejte radši imunitu svých dětí. Mně málem umřel můj Jirka na zápal plic, vypadalo to jako lehká viróza. radši od té doby bereme přípravek na imunitu, jmenuje se to curenzym a je to lepší než to, co nabízejí v reklamách.

  Kvě 10, 2010
 • Obrázek uživatele pozor
  pozor (anonym)

  POZOR - curenzym je neúčinný! Vyjde levněji, protože to je doplnění potravy nikoliv lék, ale pro doplnění potravy je to poměrně drahé. Například podravka je levnější. Slyšel jsem, že se vydává za lék enzymoterapii, což je velký podvod. Toto doplnění potravy nemůže nahradit lék např. Wobenzym.

  Kvě 12, 2010
 • Obrázek uživatele Sonicka
  Sonicka (anonym)

  Maminky, hlídejte radši...Já curenzym znám, mě osobně pomohl dát do kupy tétálně vyšinutou imunitu

  Kvě 17, 2010
 • Obrázek uživatele Kateřina
  Kateřina (anonym)

  Já curenzym znám, mě...Souhlasím, jako doplněk stravy je snesitelný a zdá se, že účinný. Curenzym bere moje matka na posílení imunity, je chudák po několika operacích, tak aby se jí to nezkomplikovalo ... Co mě překvapilo, že to doporučují i pro děti od tří let.

  Kvě 25, 2010
 • Obrázek uživatele isska
  isska (anonym)

  POZOR - curenzym je...tak curenzym neznám, zato wobenzym nedoporučuji - stál hromadu peněz a byl na nic

  Kvě 31, 2010
 • Obrázek uživatele isska
  isska (anonym)

  POZOR - curenzym je...tak curenzym neznám, zato wobenzym nedoporučuji - stál hromadu peněz a byl na nic

  Kvě 31, 2010
 • Obrázek uživatele Petka
  Petka (anonym)

  Já curenzym znám, mě...mně curenzym pomohl hodně,trpěla jsem na opakovaná nachlazení, imunita v trapu...pak mi doporučila obvoďačka curenzym a je to lepší

  Kvě 31, 2010
 • Obrázek uživatele Petruska
  Petruska (anonym)

  Souhlasím, je to dobrý doplněk stravy, ale sám nestačí.

  Čer 01, 2010
 • Obrázek uživatele Luděk
  Luděk (anonym)

  Petruško, mně přijde ten potravinový doplněk dost drahý. U Wobenzymu tu cenu chápu, je to lék, který podléhá úplně jiným výrobním pravidlům. Dávat ale za doplnění výživy 1200,- to je nesmysl. Zase nezapomeň, že ti nic nevyléčí, jen podpoří.

  Čer 04, 2010
 • Obrázek uživatele Kasandra
  Kasandra (anonym)

  Detska imunita je problem vecny, u nas dlouhodobe funguje doplnovani vitaminu C, deticky mi bohuzel moc ovoce nejedi, i kdyz se snazim sec mi sily staci:o( Pred dovolenyma a v chripkovem obdobi nasazuju Preventan Junior ten se zatim osvedcil.

  Čer 28, 2010
 • Obrázek uživatele Lucee
  Lucee (anonym)

  Detska imunita je problem...Preventan junior znam a taktez doporucuju, letosni leto jsme nezacali dobre (nestovice), tudiz oslabena imunita, a dikybohu jsme to snad zvladli, myslim ze i za podpory vitaminu a preventanu:o)

  Zář 06, 2010
 • Obrázek uživatele Dana
  Dana (anonym)

  Dětskou imunitu vynikajícím způsobem zlepšíte, když nebudete dětem dávat sladkosti. Moji synovci vždycky chudáčci onemocní kolem vánoc.Jejich maminka peče fantastický vánoční cukroví, a dětičky se cpou. Tomu staršímu jsem to vysvětlila,ať vynechá sladké, když se mu chřipky a virúzy či co vlekly týdny, on poslechl a dal mi za pravdu. Byl fit. Jeden doktor z HK při přednášce řekl:Když vidím děcko s nudlí u nosu,které cucá sladkou tyčinku, za prvé bych nafackoval matce, že dítěti ničí imunitu cukrem.

  Zář 09, 2010

Přidat komentář

Reklama

Reklama