Nedonošené děti ohrožují nemoci dýchacích cest

Nedonošené děti jsou ohrožené nemocemi dýchacích cest. Děti se totiž rodí s nedostatečně vyvinutými plícemi a nedokonalým imunitním systémem. Nebezpečný pro děti do dvou let věku je takzvaný respirační syncytiální virus (RSV), který útočí hlavně od podzimu.

Nejúčinnější zbraní proti nákaze je imunoprofylaxe, to znamená podávání speciálních protilátek, uvedl primář neonatologického oddělení Fakultní nemocnice Na Bulovce Martin Čihař.

Virus se šíří kapénkovou nákazou a fyzickým kontaktem. Rizikovou skupinou jsou také děti s vrozenou srdeční vadou. Pokud dítě nemoc prodělá, zvyšuje se u něj možnost vzniku astmatu v pozdější době.


Počáteční příznaky onemocnění připomínají běžnou infekci horních dýchacích cest s horečkou, rýmou a kašlem. Zhoršují se však, když se infekce začne šířit do plic. Mezi vážnější příznaky patří obtížné dýchání, pískoty až přestávky v dechu, může se objevit i bronchitida a pneumonie.


Podle Čihaře byl program imunoprofylaxe dětí zahájen v ČR v roce 2000. Neonatolog vždy vybere děti s nejvyšším rizikem nemoci a průběžně je sleduje. Specializovaná centra indikují každoročně malé pacienty v září. Vše koordinuje centrum pro imunoprofylaxi na neonatologickém oddělení Na Bulovce.


Rodiče nedonošených dětí by se měli o nemocech novorozenců dozvědět co nejvíce. Šance předčasně narozených dětí přežít a uchovat si zdraví rostou, když je dobrá spolupráce neonatologa, pediatra a informovaných rodičů.

Nedonošené děti Klasifikace Hmotnost (v gramech)

extrémně nezralý 500-999

velmi nezralý 1000-1499

středně nezralý 1500-1999

lehce nezralý 2000-2499

Zdroj: Nemocnice Na Bulovce - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama