Nechtění kojenci neskončí v popelnici

Dříve odkládaly matky své nechtěné dítě do schránek u kostelů či klášterů. Ještě poměrně nedávno končili opuštění novorozenci mezi odpadky.

Matky, které se kvůli nejrůznějším krizovým životním situacím nemohou starat o své novorozeně, mají možnost přinést dítě do babyboxů umožňujících anonymní odložení novorozených dětí.

Občanské sdružení Babybox pro odložené děti prosadilo v ČR vznik celkem 54 babyboxů, do nichž mohou matky dítě umístit. Díky těmto schránkám bylo od roku 2005 zachráněno celkem 81 dětí, nejvíc v Praze a Brně.

Babybox v domově seniorů

Nejnovějším z nich je babybox v Táboře. Jde o první schránku umístěnou v domově seniorů. Táborský babybox je v těsné blízkosti nemocnice, takže o případné děťátko bude v mžiku postaráno. Hlavním dárcem, díky němuž se podařilo babybox zprovoznit, je Nadace České pojišťovny. Po Karlových Varech a Chebu je Tábor dalším městem, ve kterém Nadace ČP finančně pomohla projekt zrealizovat. Přibližné náklady na vybudování této schránky se totiž pohybují okolo částky 300.000 Kč.

Šance na rychlou adopci

Adopce dětí je zdlouhavá procedura. Nejžádanější jsou děti do jednoho roku věku. Babyboxy zaručují co nejrychlejší umisťování dětí do úplných rodin, namísto jejich dlouhodobého živoření v dětských domovech. „Pro mnoho lidí jsou babyboxy stále ještě kontroverzním tématem. Nicméně jeden fakt je nezpochybnitelný - prokazatelně zachráněné dětské životy. Děkuji jménem svým i jménem 81 dětí, jimž babyboxy pomohly vstoupit do nového života a jsem rád, že Nadace České pojišťovny pomáhá zachraňovat další,“ říká Ludvík Hess, autor projektu babyboxů v České republice.

Babybox

Babybox je nerezová schránka, zabudovaná do zdi a opatřená dvířky z ulice, kterou lze otevřít zvenku jen jednou. Nový babybox má vyhřívaný plášť, horkovzdušné topení a klimatizaci, což v něm udržuje stabilní teplotu 28 °C. Po vložení novorozence a uzavření dvířek se zvýší teplota vytápění na 37 °C a aktivují vizuální i akustické senzory, které přivolají odborný personál. Během minuty je dítě v rukou kvalifikovaného zdravotnického personálu, který miminko vyjme dvířky na druhé straně zdi - uvnitř objektu. Osoba, která dítě do schránky vložila, má mezitím dostatek času odejít.

Zajímavosti:

  • Mezi dětmi odloženými v českých babyboxech převažují děvčata (57 %) nad chlapci (43 %).
  • Nejčastěji jsou děti do babyboxů odkládány mezi 16.00 a 20.00 hodinou.
  • Nejvíce dětí bylo v babyboxech nalezeno v pondělí a ve středu.
  • Na www.babybox.cz najdete kompletní přehled a mapu s babyboxy.
  • Některé ženy dokážou dokonale utajit těhotenství a porod před svým okolím. Stalo se i to, že matka porodila dítě sama doma, za hodinu po porodu novorozence odnesla do babyboxu a druhý den ráno šla do práce. 

Nechtěné otcovství

Děti odkládají nejen nešťastné matky. Existují dva případy, kdy prokazatelně dítě do babyboxu odložili muži. První případ se stal v Gyncentru v Hloubětíně.  Tam k babyboxu přijel muž na kole s batohem na zádech.  Tohoto muže viděl jeden z lékařů přijíždět k babyboxu a za chvilku od babyboxu s prázdným batohem zase odjíždět. Druhý případ se stal v Kladně, kde muž přivezl dítě k babyboxu ve sportovní  tašce v pravé poledne a před očima několika svědků ho do babyboxu odložil.

Zdroj: www.babybox.cz

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama