Nebezpečně zapáchající výrobky mohou dětem ublížit

Plastové dětské hračky mohou kromě radosti způsobit i vážné zdravotní problémy. Závadné hračky rozpoznáte například podle nepříjemného zápachu, který mají na svědomí jedovaté ftaláty.

 Jedná se o nebezpečné chemikálie, jež se do plastu přidávají pro změkčení a přitom se velmi snadno uvolňují při ohýbání a okusování, což může u malých dětí vyvolat zvracení nebo dokonce otravu.

"Dětský organismus je na ftaláty velmi citlivý. Ohrožují totiž funkce důležitých orgánů, narušují reprodukční schopnosti u chlapců a také zvyšují riziko alergií a astmatu," upozorňuje Lenka Petýrková ze spotřebitelského serveru pro starostlivé rodiče Budulinek.cz, která se problematikou bezpečnosti plastových hraček dlouhodobě zabývá.

"Rodiče by měli při nákupu hraček pečlivě zkontrolovat jejich nezávadnost. Často napoví i zápach způsobený ftaláty," dodává Petýrková, na kterou se nedávno obrátila maminka, která zakoupila nebezpečně zapáchající dětský bazén z Číny, který by mohl v případě užívání poškodit zdraví jejich dětí. Podobné případy často řeší i Česká obchodní inspekce.

 

Server varuje před nebezpečnými hračkami

Ochranou dětí před nebezpečnými výrobky a službami se druhým rokem uceleně zabývá informační portál Budulínek. Aktuálně informuje o zakázaných výrobcích a nabízí tipy, jak správně vybrat nejen nezávadnou hračku, ale také vhodnou obuv či oblečení.  Rodiče jistě ocení i informace o zdravé výživě nebo o tom, jak chránit své děti před nebezpečným obsahem internetu.

Soutěž

Pokud patříte mezi ty, kteří se aktivně zasazují o zdraví a bezpečnost svých dětí, zúčastněte se s Budulínkem soutěže o zájezd pro dvě osoby do Belgie a Lucemburska a další zajímavé ceny. Zašlete originální a nápaditou fotografii na téma "dítě a zdravý životní styl" do 25. Května 2010 a třeba se štěstí usměje právě na vás! Více informací o podmínkách soutěže naleznete na stránkách www.budulinek.eu.         

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Ftalát
    Ftalát (anonym)

    Dibutylftalát a ostatní ftaláty jsou látky pro člověka bez chuti a zápachu. Odhalit by je možná dokázal jen cvičený pes. Zajímalo by mě, kdo takové bláboly vymýšlí a co tím sleduje.

    Dub 12, 2010

Přidat komentář

Reklama

Reklama