Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Nebezpečné školní pomůcky

Alternativy k výrobkům z měkčeného PVC radí rodičům školáků v obchodech hledat ekologické sdružení Arnika. Obaly, plastové penály, ořezávátka a gumy totiž často obsahují vysoké množství ftalátů. Látku, která poškozuje zdraví a je zakázána pro použití v hračkách pro malé děti, obsahovalo všech osm výrobků, které nechala Arnika před začátkem nového školního roku testovat.

"Protože spotřebitel nemůže sám poznat, zda výrobek obsahuje rizikové ftaláty, je lepší se tomuto plastu vyhnout. V případě školních potřeb existuje dostatek alternativ. Obaly mohou být vyrobeny z polyetylenu, ořezávátka na tužky se běžně dělají kovová, penály mohou být z textilu," řekla dnes novinářům za Arniku Miroslava Jopková.


Ftaláty působí toxicky především na reprodukční systém, poškozují kardiovaskulární systém, negativně ovlivňují funkci štítné žlázy, hromadí se v játrech a ledvinách. V testu Arniky dopadla nejhůř pryž v podobě rozříznutého citronu dovezená společností Donau-Desing z Číny. Ftalátů obsahovala třetinu ze své hmotnosti, v ostatních výrobcích byl poměr ftalátů nižší, neklesl ale pod osm procent.


Protože ftaláty obsahovaly všechny testované výrobky, nepochybuje Jopková o tom, že jsou i v dalších školních pomůckách. Na testované věci upozornilo sdružení Českou obchodní inspekci. Podle mluvčího Marka Ženkla se bude problémem zabývat. Není ale podle něj v silách a popisu práce inspekce kontrolovat všechny dovážené výrobky.


Alternativní materiály k měkčenému PVC existují, protože jsou ale náklady na výrobu PVC nízké, výrobky z jiných látek bývají dražší.


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (12)

 • Obrázek uživatele Katka013
  Katka013 (anonym)

  nejlepší je podle mě nakupovat z ověřených obchodů...my jdeme v září do školy a dostly jsme tip na pg.cz kde mají výběr obrázkových pomůcek do školy, ať to má náš školák veselejší

  Feb 19, 2015
 • Obrázek uživatele Ble
  Ble (anonym)

  Nejlepší a nejúčinější byla rákoska a mnoho problémů bylo okamžitě vyřešeno! To co se děje dnes ve škole nikdy nebylo a vyrostli jsme taky bez problémů, děti si učitelů vážili a to co předvádějí učitelé dnes je na pováženou! Za to co děcka naučí, by byl odpovídající plat tak na 5000 Kč! Za víc to jejich učení nestojí!

  Feb 19, 2015
 • Obrázek uživatele Tak
  Tak (anonym)

  za nás rákoska nebyla a přesto byl respekt z učitelů,akorát jeden výrůstek,nazval učitelku p...u,ale nevěděl,že to slyšela.Učitelka odešla do kabinetu,pak s pláčem přišla a řekla,že by ho nechala opět propadnout,ale neudělá to,že bude ráda,že se ho zbaví.

  Feb 19, 2015
 • Obrázek uživatele jiné téma
  jiné téma (anonym)

  Nejlepší a nejúčinější...Jsi mimo téma, tady se řeší zdravotně závadné školní pomůcky a ne chování některých žáků a úroveň školství.

  Feb 20, 2015
 • Obrázek uživatele Anita
  Anita (anonym)

  Nějaká rada, kde nějaké neškodlivé pomůcky sehnat v Brně?

  Čer 12, 2017
 • Obrázek uživatele Dotaz
  Dotaz (anonym)

  Nějaká rada, kde nějaké...V čem spočívá škodlivost školních pomůcek a co jsou to pomůcky neškodlivé? Já znám pouze jednu škodlivou školní pomůcku, a to kružítko. Při neopatrném zacházení si s ním lze vypíchnout oko.

  Čer 15, 2017
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Nějaká rada, kde nějaké...Anito, určitě bych se soustředila na značku Arsuna, mají kvalitní aktovky, pomůcky a tak

  Čer 26, 2017
 • Obrázek uživatele Zita
  Zita (anonym)

  a Jano..Jak si s batohem spokojená? Nebo celkově s tou značkou?

  Črv 14, 2017
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  a Jano..Jak si s batohem...Nejsem, už jsem to všechno reklamovala...to já tady jen musím dělat reklamu, pochop

  Črv 14, 2017
 • Obrázek uživatele Anita
  Anita (anonym)

  Reklama? My už koupili batoh Arsuna

  Srp 25, 2017
 • Obrázek uživatele Co?
  Co? (anonym)

  Reklama? My už koupili batoh...Tak to jsi v haj-zlu, chudák dítě....mrzák

  Srp 25, 2017
 • Obrázek uživatele Lucie
  Lucie (anonym)

  Souhlasím s názorem, že je nejlepší vše objednávat z ověřených obchodů.

  Pro 21, 2019

Přidat komentář

Reklama

Reklama