Reklama

Návrat do běžného života po porodu

Většina žen několik si týdnů po porodu stěžuje na nejrůznější obtíže. Uvádíme zde typické problémy tzv. šestinedělí i jednoduché tipy, jak je co nejvíce zmírnit:

Poporodní bolesti způsobuje děloha, která se zmenšuje do původní velikosti. Tento proces urychluje kojení stimulací hormonu oxytocinu, který podporuje stahování dělohy a produkci mléka.

Bolestivé zvětšení a napětí prsů zmírní především pravidelné a časté kojení, vyprazdňující prsa. Produkci mléka u nekojících žen musí lékař zastavit podáním léků. Do nástupu jejich účinku si stáhněte prsa na několik dní dlouhým pruhem bavlněné látky.

Bolesti hráze, zvláště po nastřižení nebo natržení, zmírní teplá lázeň. Masáže olejem s obsahem vitamínu E urychlí hojení a zabrání zjizvení.

Bolestivý pohlavní styk - pohlavní styk není vhodný minimálně dva až tři týdny po normálním porodu a šest týdnů po císařském řezu. Kojící matky, které mají obvykle suchou pochvu, mohou používat lubrikační gely na vodní bázi. Speciálním cvičením posilujícím pánevní dno lze zvýšit tonus pochvy a předejít problémům s močovým měchýřem.

Reklama

Poporodní deprese vznikající v souvislosti s hormonálními změnami obvykle ustoupí za několik týdnů. Pokud se depresí nemůžete zbavit, nebo se dokonce zhoršily natolik, že máte myšlenky na sebevraždu nebo poškození dítěte, navštivte rozhodně lékaře nebo psychologa.


Zdroj: Zbavte se bolesti - Reader´s Digest Výběr

Reklama

Komentáře

michala (Pá, 1. 12. 2006 - 12:12)
mam problemi s nadmernym pocenim po porodu pri zvysene fizycke namaze a to po celem tele jsem po porodu jiz rok a nemohu se tohoto problemu nijak zbavit. Prosim vas o radu
Reklama