Reklama

Národní linka kojení

Při problémech s kojením mohou ženy volat na Národní linku kojení 02/61082424, kde jim v pracovních dnech od 09:00 do 14:00 poradí odborníci.

Číslo linky zveřejnila lékařka Fakultní Thomayerovy nemocnice a zakladatelka zdejšího Laktačního centra Anna Mydlilová a připomněla, že na lince se ženy mohou objednat i k ambulantní návštěvě centra, to však pojišťovny nehradí.

"Linka je v provozu od roku 1992, ale nemohli jsme její číslo zveřejnit, protože jsme odpovídali jen v rámci své práce. Číslo měly maminky, které u nás rodily, a ty je daly i svým kamarádkám. Ročně tak volalo 7000 žen, denně v průměru 30. Díky pochopení vedení nemocnice a pomoci sponzorů jsme letos v únoru mohli otevřít Laktační centrum, které provozuje i tuto linku," řekla.

Nejčastějším problémem je podle Mydlilové technika kojení; s ní má problémy polovina žen, 3,5 procenta si dokonce vyžádalo hospitalizaci, aby se v nemocnici naučily kojit.

"Při propuštění z porodnice kojí 89,1 procenta žen, po půl roce 55 procent, včetně těch, které dokrmují. To je velké zlepšení; před deseti lety kojilo v půl roce osm procent žen. Snažíme se přiblížit skandinávským zemím, kde v půl roce kojí kolem 80 procent žen," dodala.

Reklama

Podpora, prosazování a ochrana výlučného kojení do půl roku dítěte a poté kojení s příkrmem do jeho dvou let je cílem hnutí nemocnic dodržujících deset kroků k úspěšnému kojení. Ze 114 českých nemocnic tento titul dosud získalo 17.

Zdroj: ČTK - Naďa Myslivcová

Čaj na podporu kojení naleznete zde

Reklama

Komentáře

lea (Po, 3. 3. 2008 - 09:03)
Kamarádka má krásnou 3měs holčičku, kterou plně kojí a holčička přibývá na váze "normálně".Z každé návštěvy od pediatra odchází s reklamními balením Nutrilonu a s hlavou jak pátrací balón.. Paní doktorka jí po každé nutí přejít na umělou výživu. Po otevření očí v čekárně, kde vidíte stejně staré, ale odulé a méně hybné vrstevníčky, chce se vám plakat z celé paní doktorky pediatričky, které je úplně jedno co je dobré pro vaše dítě, hlavně že je business... CO S PANÍ DOKTORKOU?? Zde nestačí jen přejít k jinému pediatrovi...Předem děkuji za radu
Marta (Út, 25. 3. 2008 - 09:03)
Určitě bych zkusila nejdřív si popovídat o kojení s laktačním poradcem. Protože pokud mimino přibývá na váze a nejsou jiné problémy, tak bych propagační materiál hodila do koše.
tana racova (Ne, 10. 8. 2008 - 10:08)
Dobrý den prosim vas mam 2 mes.starou holčičku je plně kojene a krasně nam papala ale je to asi 2 dni jak přestala ma dlouhe pauzy tak 4 hod.když ji davam prso tak odmita .Jinak nevypada že by byla nějak nemocna .jestly mate nekdo nějake skušenosti tak prosim poradte na tanaracova"seznam.cz
Lenka (Ne, 10. 8. 2008 - 12:08)
Tano, 4 hodiny nejsou vůbec dlouhé pauzy. Nám v porodnici říkali, že máme kojit max.po 4 hodinách, jinde tvrdí, aby se třeba v noci nebudily děti vůbec. Dítě si samo řekne a navíc nejí pořád stejně. Má období růstu a naopak období, kdy nepotřebuje tolik papání. Někdy chce často (např. v horkém dni se chce jen napít třeba už po hodině), někdy si dává větší pauzy. Jestli nemá potíže, tak ji hlavně nenuť, mohla by ti zbytečně blinkat a mít bolení bříška. Myslím, že miminka jedí víc v prvních 6ti týdnech, pak může nastat pokles a po čase se zase zvedne, podle toho, jak mimčo bude potřebovat. Řídí si to samo, neboj se toho. Představ si, že moje 3.měsíční holčička papá přes den po 2,5 - 4 hodinách a v noci si dá pauzu někdy i 9 hodin. Je moc spokojená, krásně prospívá, takže není důvod, abych jí nutila. Hodně jsem toho o kojení přečetla a vůbec se nebojím, že bych něco dělala špatně. Jí minimálně 6x za 24 hodin a to je dle nejrůznějších informací naprosto dostačující. Důležité je, aby dítě prospívalo. Samo si řekne, kdy potřebuje papat. Něco jiného je, když je hodně spavé např. kvůli nov.žloutence, to se musí budit, jinak dítě nebuď a nestresuj se ;o). Není dobré vnucovat miminku svůj režim, který nám někdo "nařídil", v papání si miminko má dělat svůj režim a my bychom mu měli naslouchat, aby bylo spokojené....Přeju hodně zdravíčka a pohodičky ;o).
Lenka (Ne, 10. 8. 2008 - 12:08)
Tano, zkoušela jsem ti to poslat i na uvedený mail, ale asi máš plnou schránku :o(.
Lenka (Ne, 10. 8. 2008 - 13:08)
Tano, ještě můžu poradit dobrou poradnu (stačí se zaregistrovat-je to zdarma- a můžeš položit dotaz):
http://www.porodnice.cz/poradny/44
Marta (Pá, 21. 11. 2008 - 16:11)
Dobrý den,prosím Vás,mám 8týdenního chlapečka,snažím se plně kojit každe 3hodiny ale večer my strašně pláče hlady a nepřestane dokud mu nedám příkrm.Pak vypije 120usne a spí 7až 8hod.když mu dávám s prsa,tak se u toho steká,kroutí se a nechce.Poradíte my? antipaxos"seznam.cz nekdy to dělá i přes den.
Zkus www.kojeni.net (Ne, 23. 11. 2008 - 13:11)
pokud to nenajdeš v databázi otázek a odpovědí, tak je tam on-line poradna otevřená některé dny...
Mája (St, 31. 3. 2010 - 15:03)
Ahoj, mám 2týdenní holčičku, její porodní váha byla 2500g. Už v porodnici jsme měli problémy s kojením, protože malá pořád usínala a nedokázala skoro nic vypít. Začala jsem jí dávat odstříkané mléko z lahvičky (až tady jsem se dozvěděla, že to by být nemělo), aby přece jen začala přibývat na váze. Teď doma se jí snažím přikládat, co nejčastěji to jde, ale pořád po kojení navážím třeba jen 20g, to je hrozně maličko a hlavně má za půl hodiny-hodinu zase hlad. Máme teď 2600g, ale jen díky odstříkávání. Do 3kg bychom s ní neměli ven, takže jsme pořád doma. Jak mám docílit, aby maličká vypila z prsu víc? Je možné, že vypije tak málo, protože je tak malá a má málo síly? Nebo je to technikou kojení?
Dominika (Čt, 26. 5. 2011 - 15:05)
Ahoj, mám 2týdenní...Ahoj Májo, já měla dvojčátka 2000g a v porodnici jsme je střídavě přikládali k prsu (1x denně aby se nevyčerpaly, max.2x denně) a krmili z lahvičky mým odstříkaným mlékem (nikdo neřešil, že se to nemá...) a když přibraly a zesílily, začala jsem je plně kojit 8xdenně. Zvládly to tak při 2500g. Vážila jsem holky po každym kojení a byla jsem zoufalá, když vypily třeba jen 20,40ml a musela jsme dokrmit z lahvičky, jinak by řvaly hlady. K tomu pediatrička doporučila krmit po 2,5-3hod kvůli trávení, jinak že je mlíčko nestrávené a děti pláčí ne hlady, ale kvůli bolestem bříška. Takže jsem jim lahvičkou dala, co nevysály u prsu a těch 2,5hod vydržely. Když nechtěla jedna z nich pít, musela jsem jí lechtat na uších, nožkách a dloubat pod bradičkou do jazyka. Teďka jsou jako hodinky a po 3 hod se dožadují jídla. Můj tip - zkusila bych malou nechat trošku vyhladovět (když po hodině pláče hlady, tak jí dát pít třeba po hodině a půl a postupně to natahovat - vím, je to těžký...) a uvidíš, jestli vytáhne z prsa víc. Hlad je mocný nástroj. Já jsem se stresovala o každý mililitr a hlad to potom vyřešil za mě. Holky jedí perfektně.
Dominika (Čt, 26. 5. 2011 - 15:05)
Ahoj, mám 2týdenní...A ještě, Májo, proč nesmíte do 3kg ven? já chodila začátkem dubna, holky měly cca 2300g, byly dostatečně oblečené proti prochladnutí a dokonce mi to doporučil i pediatr z JIP v Motole, kde sme rodili!
... (Pá, 27. 5. 2011 - 10:05)
Já chci taky kojnou!!
Reklama