Reklama

Zachrání jim reality-show život?

Producenti, kteří už přišli na to, že jim formát reality-show úspěšně plní bankovní konta, netrpí přílišnými zábranami při volbě stále senzačnějších témat. Někteří z nich se však snaží přesvědčit veřejnost, že jejich hlavním záměrem je péče o její blaho a dobro.

Tímto tvrzením se alespoň zaštiťuje Disneyho koncern, jenž připravil do vysílání projekt Miracle Workers. Smrtelně nemocní lidé, na něž už nezabírá žádná léčba, se v něm pod neustálým dohledem kamer podrobí vyšetřením i operacím, které jim mají poskytnout druhou šanci na život. Podle londýnského listu Times chirurgické pláště obléknou specialisté, kteří patří ke špičkám ve svém oboru. Poněkud stranou zůstává fakt, že většinou půjde o ještě víceméně nevyzkoušené zákroky a pacienti se vlastně ocitnou v roli lidských pokusných králíků. Naopak tvůrci této reality-show zdůrazňují, že je určena mužům i ženám, kteří si nemohou dovolit hradit drahé ošetření z vlastní kapsy a zdravotní pojištění je zdaleka nepokryje.


První díl Miracle Workers uvede televizní stanice ABC, která patří koncernu Disney, na obrazovky už letos na jaře. Také přebírá veškerou odpovědnost za uhrazení všech nákladů. Celý cyklus pro ni zpracovává produkční společnost Dream Works, mezi jejíž zakladatele patří i hvězdný režisér Steven Spielberg.

V jednom z pokračování se mimo jiné podrobí operaci otec se synem, kterým zbývající hodiny či minuty pobytu na zemi odpočítává mozkový nádor. Na starším z nich provedou operatéři dosud chabě testovaný zákrok, při němž se mu pokusí zachránit oko, o něž by při běžné léčbě zcela jistě přišel.


Námitky, že realizátoři tohoto typu divácky oblíbené podívané chtějí pouze cynicky profitovat z utrpení a neštěstí druhých, Stephen McPherson, president společnosti ABC Entertainment, rázně odmítá: ?V době, kdy jsou reality-show založeny třeba na pojídání živých brouků, se my snažíme udělat něco, co pomůže přinést dobro.?


Zdroj: Plus


Jaký je váš názor na tento typ reality-show?

Podrobili byste se nevyzkoušené léčbě, kdyby vám zbývali poslední týdny či dny života?

Můžete přidat komentář.

Reklama
Reklama

Komentáře

xxcd (St, 21. 6. 2006 - 21:06)
Závidíte jim peníze, to je vše ... Peníze člověku život nezachrání ... Dementní téma !!!
lendys (Čt, 16. 2. 2006 - 23:02)
přesně tak, právo na život je nejvyšší svoboda a podle úsloví, že naděje umírá poslední bych na sobě klidně vyzkoušela i nemožné, když by nic jiného dle lege artis nepomáhalo.
d (Čt, 16. 2. 2006 - 11:02)
V článku se píše, že nevyzkoušenost zákroků zůstává poněkud stranou. Co to znamená ? Jestliže zájemci o tuto reality show opravdu nevědí, že se na nich budou vykonávat postupy non lege artis, je to poměrně vážný etický problém. I tento etický problém však bledne ve srovnání se skutečností, kdy člověku není umožněno podstoupit nevyzkoušený zákrok. Jsou nemoci a jejich stadia, kdy medicína nabízí pouze paliativní péči. Avšak jsou i léčebné postupy a léky, které nejsou klinicky ověřené, ale které by mohly pomoci. U nás je však zvykem, že nové postupy se musí ověřovat nejméně desetiletí, než jsou zavedena do klinické praxe, přesněji než pacient - zájemce vůbec dostane šanci se těmto novým postupům podrobit. Je nemálo situací, kdy existují neověřené postupy, ale pacientovi je nabídnuta jen paliativní péče. A toto už je zločin, nikoli jen etický problém. Už bychom konečně měli přijmout fakt, že pacientovo tělo nepatří státu ani nemocnici, ale je součástí člověka samotného. Mělo by být právem každého rozhodnout se, jaký - byť nevyzkoušený léčebný postup bude proveden. A lékař, který nevyzkoušený zákrok provede s informovaným souhlasem pacienta, by neměl být vláčen po etických komisích za to, že použil neschválený postup a pacient zemřel. Každý by tedy měl mít možnost dostat šanci na život, byť malou. A mít tuto šanci je nesrovnatelně významnější, než etický problém všech reality show.
lola (Út, 21. 2. 2006 - 19:02)
Pro spoustu lidí to bude naděje, pro mnohé poslední možnost záchrany.
xy (St, 22. 2. 2006 - 15:02)
myslim, ze bych volila radeji dustojnou smrt nez byt pokusnym kralikem pred zraky divaku chroustajicich chipsy. Myslim, ze tahle reality show je dost neeticka.
Jana (St, 22. 2. 2006 - 23:02)
Neeticka by byla, kdyby tam dali tebe - protoze ty bys to nechtela a jak pises radeji bys umrela - ale ty lidi, co se tam prihlasi, se prihlasi dobrovolne a je to jejich posledni nadeje - touzi po zivote tak, ze jim nebude vadit, ze na to nekdo kouka a chrupa pri tom chipsy - takze jak neeticka. Neeticke je snad neco, co se dela proti vuli nekoho. Tady neni nikdo nucen toto podstoupit a nikdo se na to nemusi divat. Televize neni povinna!!!
Marie (Čt, 27. 4. 2006 - 22:04)
Je to hyenizmus. Šanci na život ano, ale ne před vypoulenými zraky diváků. Tohle "téma" nikdo nevymyslel z humanistických pohnutek, ale jen proto, že ta dosavadní témata už jsou okoukaná. A tak je to od základu špatně. Fuj, hyeny přiživující se na bolesti druhých - taky můžete někdy onemocnět. Ale budete mít dost peněz si zaplatit soukromou péči a tak nebudete ztrácet svoji důstojnost před kamerami. Ale vlastně důstojnost ztratit nemůžete - už jste ji ztratily, hyeny.
introvert (St, 7. 6. 2006 - 16:06)
http://www.slovnik-cizich-slov.cz/index.php?slovo=etika
z jiny planety (St, 21. 6. 2006 - 21:06)
Neetickty je podle mne na to cumet, pac divak ma na vyber, jakej program bude sledovat; zmackne cudlik a vic pro to nemusi udelat. Oproti takovymu producentovi, kterej riskuje kriminal (nebo mafii) v pripade, ze neuspeje, je otazka etiky dost nepodstatna. Mimo to v clanku neni jasne napsano, kam pujde vytezek (ikdyz pochybuju, ze na konto nelecitelnych).

Nedavno jsem nekde cetl, ze je mozny vsazet na to, kdo kdy umre. Kdyz to pacient prezije, mam svoji divackou radost, ze zije. Kdyz ne, tak aspon ty prachy. Prominte ten sarkasmus, ale tohle je lozenej byznyz. Jeste nalakat dost nemocnejch na castecnej podil ze zisku pro jejich pozustali a nikdo neprodela. Ani ten pacient, pac kdyz to neprezije, tak milion lidi rekne "kabrnak" a prepne.

Nechte se ozarovat tv obrazovkou pri tom jak nekomu rezaj mozkovej nador, treba tam budete jednou hrat i vy :)).
Jarunka (St, 1. 11. 2006 - 11:11)
Já myslím, že odstranění nádoru, nebo jiná závažnější operace je pouze osobní věcí daného člověka, nemyslím, že by to měli ukazovat v TV, věřím, že v případě neúspěchu a následné smrti, by nejvíce trpěla rodina zemřelého a nepřála by si zveřejňovat poslední hodiny života svého blízkého v televizi. Je pravda, že by to mohlo i lidem pomoci, ale v takovém případě se má udělat nějaká nadace a ne vydělávat na úkor nemocných lidí a zveřejňovat trpící lidí v televizi.
Niki (St, 1. 11. 2006 - 18:11)
Píšeš, že odstranění nádoru je pouze osobní věc, avšak současně je osobní věc, když se někdo pro takouvouto operaci v TV rozhodne ( ze svych pouze osobnich duvodu) a osobní věc je, když se na to chce někdo koukat. Vše je záležitost osobního rozhodnutí. Nikdo se tady do ničeho nenutí. Tvá osobní věc je, že to odsuzuješ.
... (Pá, 15. 12. 2006 - 11:12)
Tak závidíme peníze, ty kriplíčku? Asi jako záviděla matka v koncentráku fašistům moc, když její dítě raději nechali zastřelit, než aby k smrti vyhladovělo. Rozhodující na tom je, že rozhodnutí za náš život přebírá stále a čím dál více někdo úplně jiný... v tomto případě televizní kamera
Niki (Pá, 15. 12. 2006 - 11:12)
No to mi tedy vysvetli, jak televize prebira rozhodnuti za tvuj zivot. Snad se umis sam rozhodnout ji vypnout nebo prodat, kdyz se ji nechavas tak moc ovlivnit.
Reklama