Nácvik dítěte na nočník

Přibližně od 12 do 15 měsíců je u většiny dětí vhodná doba, aby se učily na nočník.

Mnohé maminky a babičky by čekaly poučení o těchto věcech někdy kolem osmi měsíců a budou tvrdit, že se jim to u jejich dětí povedlo. Jenomže tím se, prosím, nedejme mýlit. Všechno má svůj čas. A jestliže jsme si dali za úkol upozorňovat na to, co v kterém vývojovém období bychom neměli promeškat, nesmíme ani zapomenout na to, co bychom mohli nezdravě uspěchat.

Teprve nyní, kolem 15 měsíců, je nervový systém dítěte zpravidla k takovému nácviku náležitě zralý. Nyní je také kapacita močového měchýře už dostatečně velká, takže dítě vydrží suché už třeba několik hodin. A co důležitějšího, samo si plnost močového měchýře uvědomuje, a může tedy svému okolí dát vědomě a rozhodně znamení, že se mu takzvaně „chce“. Pak už je třeba jenom toto jeho „chtění“ spojit s nástrojem, který slouží k jeho uspokojení, tj. s nočníkem - a věc je hotová. Totiž, lépe řečeno, musí se toto spojení vícekráte opakovat, aby se dítěti stalo samozřejmým a žádoucím - a pak je teprve vyhráno. Jenomže nyní, když je k tomu organismus dítěte zralý a připravený, je to nepoměrně snazší než v době, kdy k tomu zralý nebyl. A tak ať si babičky říkají, co chtějí, uspěchat bychom tohle učení neměli.

Ještě připomeneme několik důležitých zásad pro takovéto učení. Situace má být pro dítě příjemná. Nebudeme tedy spěchat a kolem nočníku nebudeme dělat paniku a napětí. Ani nočník by neměl být příliš studený nebo vratký nebo jakkoliv jinak dítěti „podezřelý“.

Dítěti má být také jasné, co se od něho chce. A tak se pocvičíme trochu v pantomimě, než mu to srozumitelně znázorníme. Opakování celého aktu má být jednotné a důsledné. Tedy na jeden nočník, na jednom místě, pokud možno jedním dospělým členem rodiny - a když je jasné, že se dítěti chce, nebo že by se mu vzhledem k době už chtít mohlo!

A to nejdůležitější, po správném výkonu následuje vždy náležitá odměna ve formě pochvaly a ocenění! A v této pochvale nemusíme být příliš zdrženliví, poněvadž náležitě se chovat na nočníku a působit tím radost a uspokojení „svým lidem“ je významným přínosem v budování tzv. rodinné identity dítěte.

MUDr. Zdeněk Matějíček - Co, kdy a jak ve výchově dětí (Portál)

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele fufnik
    fufnik (anonym)

    Ráda bych věděla jak naučit na nočník v noci, přes den jsme už přes rok bez plíny, jen na spaní po o, a v noci máme plínu, po o se většinou stihne ze je suchá ,ale v noci ani náhodou.

    Bře 25, 2011

Přidat komentář

Reklama

Reklama