Reklama

Může být příčinou potratů nesnášenlivost obilí?

Jestliže žena několikrát za sebou potratila nebo plod zaostává v růstu, může se jednat o skrytou nesnášenlivost pšenice, ječmene, ovsa či žita - tzv. celiakii. Poukazuje na to nová italská studie zveřejněná v Medical Tribune Online.

Vědci zkoumali krev 44 žen, které více než dvakrát potratily, 39 žen, u nichž zaostával nitroděložní vývoj jejich dítěte a 50 zdravých žen. Byly měřeny protilátky proti glutenu (lepku), bílkovině, která se nachází ve výše zmiňovaných obilovinách. Tyto protilátky v krvi poukazují na onemocnění zvané odborně celiakie.

U 8% žen s opakovaným potratem a 15% žen, jejichž dítě zaostávalo v nitroděložním vývoji byly zjištěny protilátky proti glutenu v krvi. Nebyly prokázány u žádné ženy s bezproblémovým těhotenstvím.

U všech žen kromě jedné, které měly přítomny protilátky v krvi byla celiakie potvrzena biopsií - odebráním vzorku tkáně z tenkého střeva. Při onemocnění celiakií totiž dochází při konzumaci lepku k zánětlivému poškození střevní sliznice.

Neléčená celiakie může být příčinou řady zdravotních potíží, jako např. narušené trávení, hubnutí, průjem či chudokrevnost.

Reklama

Odhaduje se, že tímto onemocněním trpí asi milión Evropanů. Jedinou zatím dostupnou léčbou je přísná celoživotní bezlepková dieta.

Autor: mk

Reklama

Komentáře

Hana z Decina (Čt, 17. 10. 2002 - 16:10)
Je dobre, ze se u nas zacina vice hovorit o problemu celiakie. V pripade skryte celiakie je problem u tehotnych takovy, ze treba miminko roste, jak ma, ale po porodu muze nastat i jiny problem. A to i u matky. Organismus jiz nesnese dalsi zatez a zhrouti se. Pak vznika laktacni psychoza. I zde by se lekari meli pak zamyslet nad tim, proc k tomu doslo a zda pricinou nenuze byt prave nedodrzovani bezlepkove diety, nebo-li zktyta celiakie. Pokud to lekari jiz zanedbali a neprisli na celiakii predtim. U me byla diagnoza celiakie zjistena az ve 45 letech. Mate-li sami potize, ktere Vas lekar nedokaze odstranit pozadujte gastroentrologicke vysetrni, aby se problemum mohlo zacit predchazet a to co nejdrive.
Mnoho zdravi vsem ctenarum. Zdravi Hana.
Reklama