Co může být příčinou opakovaných potratů

K potratům dochází mnohem častěji, než si lidé uvědomují. Většinou se odhaduje, že jedno ze šesti potvrzených těhotenství končí potratem.

Pokud jste prodělala jeden nebo dva potraty z neurčitých příčin, nemusíte se ještě obávat, že se to v budoucích těhotenstvích bude opakovat. Ale jestliže jste potratila třikrát nebo čtyřikrát po sobě, měla byste se po dohodě se svým lékařem pokusit najít příčinu.K většině potratů dochází v prvním trimestru (první až dvanáctý týden). Nejčastěji jsou způsobeny hormonálními problémy (např. porucha luteální fáze, hormonální nerovnováha štítné žlázy nebo nadledvin) anebo genetickou vadou (jde o poruchu raného buněčného dělení, což je jistá záruka toho, že tato masa buněk nemůže přežít více než dvanáct týdnů). Potraty v druhém trimestru (dvanáctý až čtyřiadvacátý týden) mají většinou svou příčinu v strukturální poruše dělohy (např. vazivové nádory; zjizvení tkáně), další příčinou je nedostatečný cervix (hrdlo děložní), který se vahou rostoucího plodu samovolně otevírá.Mezi 24 až 26 týdnem se plod stává životaschopným (očekává se, že je schopen přežít i mimo tělo matky). Dojde-li k vypuzení plodu po tomto období, hovoříme o narození mrtvého plodu nebo o předčasném porodu (jestli­že dítě žije).Imunologické příčiny: Jsou teorie, které tvrdí, že některé potraty mohou mít imunologickou příčinu. Tělo matky reaguje na plod, jako kdyby to byla cizorodá bílkovina, nebo se v matčině těle nevytváří látka, která zabraňuje odmítnutí plodu.Infekce: Takové infekce jako zarděnky, prostý opar, infekce způsobená mykoplasmaty typu T (sexuálně přenosná nemoc), eventuálně i toxoplasmóza (na člověka se přenáší stykem s výkaly kočkovitých šelem) mohou ovlivnit vývoj plodu a zapříčinit potrat.Vlivy životního prostředí: Zdá se, že styk s chemickými rozpouštědly, insekticidy, výrobky obsahujícími olovo, s benzenem a rtutí zvyšuje pravděpodobnost potratu. Studie dokazují, že nadměrné pití alkoholu, kouření cigaret a marihuany, a velké dávky kofeinu mohou mít vliv na vývoj plodu a mohou také zvyšovat riziko potratu.Rizikové skupiny: U párů, které mají obtíže s početím dítěte, je podle některých výzkumů procento potratovosti vyšší. Pokud jste potratila třikrát a vícekrát po sobě, pravděpodobnost, že potratíte znovu, je asi 1:3 (pro srovnání: v běžné populaci je tento poměr 1:5 nebo 6). Riziko potratu u žen přes čtyřicet je větší než u mladších žen. Pokud patříte do jedné z těchto rizikových skupin a otěhotníte, ujistěte se, že si je váš gynekolog nebo porodník této skutečnosti plně vědom.


Zdroj: Co dělat při neplodnosti - Pragma

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (7)

 • Obrázek uživatele jitka
  jitka (anonym)

  paní doktorko, mám na děloze 3cm myom a jsem v 5.týdnu těhotenství.Je možné v těh.pokračovat,jaké jsou statistiky takového těhotenství.Rodí se zdravé děti a co zdraví matky?Poslední dotaz,je mi 39let,jaké vyšetření plodu je nejpodrobnější-10,16, nebo až ve 20-tém týdnu těhotenství?Děkuji.

  Lis 13, 2002
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Musis se zeptat svojeho doktora,aneb nejakeho primare

  Kvě 04, 2007
 • Obrázek uživatele MMM
  MMM (anonym)

  Ahoj.Potratila jsem 2x,bylo to pusobeno nervama,kazdy den se mi klepajy ruce atd.nejspis to tak melo byt,nebylo mi to souzeno,vse ma svuj cas.

  Kvě 04, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  potraty může také způsobovat toxoplazmóza

  Kvě 04, 2007
 • Obrázek uživatele K
  K (anonym)

  Rada bych se dozvedela jak lecit "nedostatecny cervix" aneb jak zabranit potratu v tomto pripade.A hlavne, jak zjistim ze timto trpim??

  Kvě 09, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  toxoplazmozu nechat vyšetřit na gynekologii a proti potratu užívat 2 měsíce tinkturu s kontryhele ještě před otěhotněním

  Kvě 10, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Ahoj.Potratila jsem ve 3 měsíci.Za rok a půl se mi podařilo otěhotnět,přestože jsem poslední 2 měsíce ležela v nemocnici,narodil se mi zdravý syn. Po 14 letech mně zjistili leidenskou mutaci-homozygot.Paní doktorka mně oznámila,že je zázrak,že jsem syna bez léčby donosila.Potraty jsou největší příčinou leiden.mutace,hlavně homozygot,tam je 25% na donošení,LM se zjistí z krve,moje matka má trombozu a je to dědičné,vše najdete na internetu.Všem přeji hodně štěstí.

  Srp 11, 2007

Přidat komentář

Reklama

Reklama