Muka českých dětí v klecích

Britský nedělník The Sunday Times dnes přinesl obsáhlou reportáž s fotografiemi o zacházení s dětmi a dalšími pacienty v ústavu v Rábech na Pardubicku. Zaměřil se na používání klecí, v nichž děti tráví až na krátkou chvilku veškerý čas.

Reportérka se kvůli článku nechala v ústavu na několik dní
zaměstnat, aniž vedení vědělo, že je to novinářka. Šéflékař od ní
požadoval, aby podepsala prohlášení, že nic o vnitřních poměrech
nevyzradí, což odmítla. V článku se uvádí, že děti nemají nic, co
by je mohlo upoutat, žádnou hračku či skutečně lidského kontaktu.
Děti v klecích v Rábech jsou navíc ve sklepní místnosti.


Tato praxe vyvolala u britských odborníků, kterých se list
tázal, pobouření. Přední neurolog Richard Newton reagoval velmi
rozhořčeně a uvedl, že takové klece vyvolají agresivitu, depresi
a potíže i u zdravého dítěte. Mentálně postižené dítě bude
reagovat přesně stejně. Baronka Nicholsonová, která je členkou
Evropského parlamentu, to označila za středověkou krutost a
slíbila, že se bude snažit zasáhnout.


List poznamenává, že ČR je přitom mezi nejvyspělejšími z
nových členů unie. České ministerstvo sociálních věcí už loni
konstatovalo, že podobné instituce porušují lidská práva. Podle
Mileny Janové, bývalé státní zaměstnankyně, která se podílela na
vypracování zprávy, ovšem její doporučení nebyla přijata. Mluvčí
ministerstva Vladimír Hrubý řekl, že úřady nemají v úmyslu klece
zakázat.


Nejde při tom o to, že by Česká republika neměla na dobrou
péči o pacienty, píše nedělník. Naopak, za značené prostředky
tyto instituce modernizuje. Ale klece jsou součástí modernizace.
Ředitel rábského domova Jan Slezák listu řekl, že se nemá hovořit
o klecích, ale o velkých dětských postýlkách, které brání
pacientům vypadnout. Kdyby nebyly, museli by prý pacienty k
postelím buď připoutávat, nebo jim dávat sedativa, aby spali.


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (11)

 • Obrázek uživatele Šárka
  Šárka (anonym)

  Já vím, že je to hrozné, ale myslím, že to jaksi jinak zvládnout nelze. Kolik by tam muselo být zaměstnanců, aby uhlídali každé jednotlivé dítě zvlášť? Přispějeme snad všichni finančně na to, aby tyto děti měly každé svého ošetřovatele nebo co? Navíc si myslím, že leckteré mentálně postižené děcko i dospělý má značně sebedestruktivní sklony, protože jaksi nechápe, že mu ta a ta věc může takhle ublížit. Takže jsou v klecích možná i z tohoto důvodu, ne? Vím, že postižené dítě se může narodit každé ženě, a chápu, že leckdy není zájem dítě doma mít, ono to kolikrát prostě ani není možné. Tak ho prostě odloží do ústavu a snaží se zapomenout... Nemusím souhlasit, ale snažím se pochopit. Než si dovolíme všichni (včetně té spisovatelky Rowlingové) někoho kritizovat za nelidské zacházení, uvědomme si, jaké to musí být psychicky náročné pro ten personál!!! Já bych tam nedělala ani za nic, takže někdo, kdo je takhle statečný, má můj obdiv.....

  Črv 20, 2004
 • Obrázek uživatele Pája
  Pája (anonym)

  K tomu HDP....To si zřejmě na peklo ještě dost počkáme, takže klííííííííííííd.

  Čer 25, 2004
 • Obrázek uživatele korálek
  korálek (anonym)

  Otřesné.Zamýšlím se nad tím,co už bylo řečeno. Ty děti mají nějaké rodiče. To o tom nikdo neví? Chápu,že někdo nechce, nebo nemůže mít postižené dítě doma.Ale že se nestarám o podmínky v jakých je? Je to otřes a je to problém nás všech, nejen toho, kdo tam dítě má.Co s tím udělá naše vláda, když se o tom mluví už i v zahraničí? Nebo se to zase přejde? Copak takové dítě nemá duši? To není žádná věc, ale člověk.

  Čer 17, 2004
 • Obrázek uživatele petka
  petka (anonym)

  Vazeni, myslim, ze děti v klecích v Rabech na Pardubicku jsou jenom malou, viditelnou špičkou ledovce. Týrání dětí v rodinách, tyrání mentalne postizenych v psychiatrickych lecebnach, nakonec i ten komentar reditele lecebny: To jsou vlastně jejich postýlky. To vše vypovídá o necitelnosti, sobectví,pohrdaní druhým člověkem. Myslim, ze jsme jako společnost na půli cesty do pekla. Az zvysime na dvojnasobek HDP a bude nam jeste pohodlneji, budeme tam mozna uplne.

  Čer 23, 2004
 • Obrázek uživatele borka
  borka (anonym)

  Kde jsou protesty maminek, ktere tak rády mluví ve zdrobnělinkách o svých zlaťoučkých miminkách, kde jsou protesty rodičů, kteří tak rádi vychvalují vlasní dětičky, kde jsou protesty humanitárních organizací, které se starají více o kočičky a pejsky, jak je možné, že v Anglii vědí o Rábech a v Česku ani pes neštěkne a když přece, tak hned stáhne ocas. Je možné že argumenty z Rábech převáží argumenty renomovaných lékářů? Dojde vůbec tato ostuda k ministrovi nebo končí tímto uveřejním na Doktorce...?

  Čer 16, 2004
 • Obrázek uživatele Pája
  Pája (anonym)

  myslela jsem na klícky jako pro zvířátka v ZOO.Až po pár dnech jsem měla možnost vidět,co je klecemi myšleno.Nezlobte se,ale to bychom museli zrušit i postýlky pro kojence!To zas někdo blábolil o tom,co nezná!Na "západě" radši lidem cpou prášky,nebo je kurtují,a to je snad lepší????????

  Črv 20, 2004
 • Obrázek uživatele Pája
  Pája (anonym)

  že takových věcí se u nás děje spousta,a tady se k tomu lidi staví s pštrosí politikou?Stačí si uvědomit, kolik rodin s týranými dětmi má sousedy,kteří si ničeho nevšimnou do té doby,než přijede natáčet reportáž televize,a když už je většinou pozdě!

  Čer 21, 2004
 • Obrázek uživatele ymbo22
  ymbo22 (anonym)

  Já si myslím že to bez personálu ani nijak nejde.

  Říj 05, 2007
 • Obrázek uživatele jim
  jim (anonym)

  Opravdu,ale opravdu originální dárky pro naše děti od pana presidenta čr Václava Klause.On a jeho morbidní vláda čr nic jiného neumí,umí nejen dětem,ale nám všem dát jen klece,mučit nás s jejich lichváři výběrčími výpalného,aby měli na jejich vládní kurvy a zabíjet nás ve svých psychiatrických,soudních a exekutorských jatečních sanatoriích!!!

  Kvě 20, 2010
 • Obrázek uživatele Bearnsdorf
  Bearnsdorf (anonym)

  Opravdu,ale opravdu...Jsi nejak mimo misu. Me se spise zda, ze Klaus je jeden z mala, ktery se neboji rici svuj nazor. To ze jej spojujete s privatizaci je druha vec. Jinak zalezi predevsim na poslancich, aby utli to nesmyslne radeni exekutoru a nastavili zakony tak, aby i po malem prestupku sel sedet. Jinak je to diskuse o klecich, a spisovatelce "Rohlikove".

  Kvě 21, 2010
 • Obrázek uživatele jana
  jana (anonym)

  Já vím, že je to hrozné,...plně s Váma souhlasím je to tak bohužel to leckdy asi jinak nejde kritiků se najde až moc ,ale ani jeden by si nechtěl vyzkoušet alespon jeden den v tomto ústavu

  Kvě 21, 2010

Přidat komentář

Reklama

Reklama