Mobil v kapse či notebook na klíně mohou snížit plodnost

Nošení mobilních telefonů v kapse přímo ohrožuje spermatogenezi. Tento nešvar většiny mladých mužů se v dnešní době projevuje daleko významněji než před pár lety.

Moderní chytré telefony se totiž prakticky pořád připojují, neustále tak vysílají a přijímají signály. Působí tak po delší dobu a negativně ovlivňují mužské zdraví.

Stejný vliv má i práce s notebookem či tabletem na klíně, které navíc oblast genitálií zbytečně zahřívají a poškozují tvorbu spermií.

Muži by si měli tato rizika uvědomit a přizpůsobit tomu způsob práce.

Plodnost podpoří zdravé stravování

Muži přitom rizika ohrožující jejich plodnost běžně podceňují a považují je jen za neprověřené mýty. Pokud se však připravují na početí potomka, měli by se vyhnout rizikovému chování, které ohrožuje tvorbu spermií, dopřát si dostatek kvalitního spánku, myslet na správný způsob používání mobilních telefonů či notebooků a dbát na správnou životosprávu. Zvláště pokud mají vyšší tělesnou hmotnost, měli by upravit svůj jídelníček a myslet na dostatek pohybové aktivity. Ovlivnit spermatogenezi může také vhodný přísun vitamínů a stopových prvků.  Pro mužské tělo je důležitý dostatek vitamínů C a B12, ale i zinku, manganu, mědi a selenu, které pomáhají k posílení plodnosti.

Autor komentáře: Gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan, který spolupracuje se společností Vegall Pharma

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související články: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama