Metody k uspání miminka

Tyto metody fungují jak jednotlivě, tak kombinovaně.

Rytmické pohyby: Pokud nemůže­te odolat spánku na palubě letadla nebo ve vlaku či v autě na sedadle spolujezdce, pak pochopíte, jak mohou jemné, rytmické pohyby navodit u dětí spánek. Zkuste dítě kolébat, houpat nebo něžně pohupovat. Nebo dítě do autosedačky či kočárku a projeďte se po blízkém okolí. Ale pozor: nedovolte dětem tímto způso­bem usnout! Než usnou, přemístěte je z houpačky, šátku, kočárku nebo auta do postýlky.

Něžné sevření: Aby dítě (nebo i dospělý) usnulo, neexistuje nic lepšího než navození pocitu pohodlí a bezpečí. Zkuste děti zavinout nebo si je těsně přivinout k tělu, abyste jim na chvíli, dříve než je uložíte ke spán­ku, tento pocit dopřáli (osvědčené jsou šátky, do nichž si můžete dítě zavázat). Masáž miminek - během níž miminka hladíte a poskytuje­te jim tělesný kontakt (rukama po jejich tělíčkách) - může rovněž před spaním pomoci.

Sání: Většina rodičů již ví, že zaru­čeným receptem na zklidnění dětí - který tudíž navozuje ospalost - je při­ložit si děti k prsu nebo je nechat sát z láhve, dát jim dudlík neboje nechat cucat si vlastní zápěstí či prsty. Dud­lík je samozřejmě záležitostí vlastní volby. Problémem, který se často s používáním dudlíků objevuje, je to, že dudlíky snadno miminkům z úst vypadnoua budete to vy, kdo bude muset přijít do jejich poko­je a pomoci jim. Pokud vaše miminko velmi rádo cumlá, doufejte, že posta­čí palec nebo prst: jakmile pocho­pí, že na koncích rukou má palce a prsty, bude si je umět najít a bez pomoci je použít! Bohužel neznám žádný způsob, jak děti v cucání palců a prstů podpořit, kromě toho, že je zavinete, ale paže jim necháte venku. Myslím, že některé děti jsou stvořeny právě k tomuhle.


Zvuky: Miminka před spaním milu­jí zpěv (ukolébavky nebo melodie), šeptání, broukání nebo tiché poví­dání. To, že miminka ještě v bříšku slyšela hlas své maminky, je často příčinou, proč na ně má, když jim maminka před spaním čte, vypráví bláznivé příběhy nebo si s nimi jen povídá, uklidňující, spánek navo­zující účinek. I bílý šum neboli hluk s rovnoměrným spektrem - z fénu, vysavače, větráku nebo hlučícího stroje - může pomoci děti uklidnit a naladit je na ospalou vlnu. Teplá koupel, teplá zavinovačka.
Zdroj: Jak naučit dvojčata spát, nakladatelství CPress
Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (8)

 • Obrázek uživatele Honza
  Honza (anonym)

  Děsí mně, když vidím maminku, která se třeba baví s jinou a přitom neustále nervózně houpe kočárkem. Matně si na toto pamatuji, když jsem byl ještě v kočárku a nemohl se té hlouposti matek bránit. Pro dítě je to nechtěné a nepříjemné, nevím kdo toto vůbec vymyslel a proč - dítě úplně umučit až z bezmocí usne. A projeví-li nespokojenost, je houpán ještě intenzivněji až je mu z toho špatně. Ač se to matkám nezdá, mám taky vyzkoušeno, že dítě často více uklidní hlas vysvětlujícího otce a rychleji usne, než emocemi propojené s matkou, kterou ovládá pláčem, když má jít spát. Trochu lásky před spaním dítě potřebuje, ale musí si zvyknout, že pak už nikdo nepřijde, nejlépe je být mimo místnost, kde dítě usíná.

  Dub 08, 2012
 • Obrázek uživatele Danuše
  Danuše (anonym)

  Metoda k uspání miminka? - Kladivo a je to spolehlivě na věky!(návod pro matky-pipinky)

  Dub 12, 2012
 • Obrázek uživatele Bily sum
  Bily sum (anonym)

  Pridavam odkaz na stranku se zvuky z clanku http://www.uspavac.cz/ mne se osvedcila a navic setrim za eletriku :)

  Črv 25, 2012
 • Obrázek uživatele Evík
  Evík (anonym)

  Máte někdo nějaký zkušenosti s fusaky z Merina? Narazila jsem na ně tady - http://www.novy-textil.cz/ovci-vlna-pro-deti/fusaky-do-kocarku a přemýšlím o koupi, není to ale až moc hřejivý?

  Říj 10, 2012
 • Obrázek uživatele .
  . (anonym)

  Máte někdo nějaký...Na každé diskusi pod jiným jménem. To je nenápadná reklama:-)

  Říj 10, 2012
 • Obrázek uživatele David
  David (anonym)

  Na detskecd.cz maj Detskou hrací skříňku a je to prakticky 100% účinnost. Používáme s úspěchem několikrát denně.

  Zář 15, 2013
 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  Mám doma dvě děti a obě měly rády něco jiného. Jedno ale měly společné: Neměly rády kolébání. A teď přejdu k tomu, co měly rozdílné. Starší si ráda poslechla můj hlas, naopak si nikdy necucala prsty. Mladší naopak nesnášela hlasy, ani jiné zvuky, naopak si ráda cucala prsty. Dudlík jsme doma brali jako roubík.

  Pro 08, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama