Reklama

Mentální anorexií a bulimií trpí podle lékařů i devítileté děti

Již i devítileté děti trpí psychickými poruchami příjmu potravy - mentální anorexií a bulimií. Věk takto postižených dívek se podle lékařů psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice v Brně-Bohunicích v posledních letech stále snižuje.

Jen asi třetina se dokáže zcela vyléčit. Šest procent případů končí smrtí. Riziko sebevraždy je až dvěstěkrát vyšší než u ostatní populace.

Anorexií či bulimií trpí přes šest procent populace, z čehož třetinu tvoří chronické stavy, dodala lékařka. Mentální anorexie je charakterizována omezováním příjmu potravy až po úplné odmítání jídla, bulimie pak zvracením přijaté potravy.

Smrtí končí hladovění podle lékařky po 50 až 70 dnech. "Okolí si často ani nevšimne, že dívka zhubne za měsíc třeba o deset kilogramů," uvedla. Poruchy příjmu potravy bývají přirovnávány k návykům typu alkoholismu či toxikomanie.

Významný pro vznik těchto poruch je podle Navrátilové vliv rodiny. "Nemocné, které většinou nepocházejí z chudých, ale ze sociálně vyšších vrstev ... se tím, že nejí, snaží upozornit na své problémy, na to, že si jich rodiče nevšímají," uvedla Navrátilová. Mentální anorexie může postihnout i muže, ovšem výskyt nemoci je u nich dvanáctkrát nižší než u dívek a žen.

Reklama

Poruchám příjmu potravy bude věnována přednáška, která se v úterý v 16:30 uskuteční v Knihovně Jiřího Mahena v Kurské ulici 1 v Brně-Starém Lískovci.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Špagetka (Čt, 4. 10. 2001 - 19:10)
Anorexií jsem trpěla.Ten článek má fakt něco do sebe!Pokud mi někdo chcete nechat vzkaz ,nechte.Dik
Klara (Čt, 20. 4. 2006 - 13:04)
To je hrůza!! Lepší je být tlustý a zdravý,než hladový a hubený a anorexií a bulimií!!!
Monika (Pá, 21. 4. 2006 - 12:04)
Videla jsem dokument, kde jiz 5-lete holcicky trpely touto nemoci. Hruza.
erin (Ne, 2. 7. 2006 - 21:07)
Mám kolegyni,které je 42let.Před 2 lety chtěla zhubnout 3kg po dovolené.Zhubla a začalo se jí to líbit.Nyní váží 53kg na výšku 183cm.Prořídly jí vlasy,udělaly vrásky,je uzavřená do sebe,přestože dřív byly samá legrace.Je nervózní.Stále si platí obědy a vyhazuje je. Když si k ní někdo přisedne,řekne,že je to slané nebo se vždy na něco vymluví a jde oběd opět vyhodit.Nikdo s ní nehne.Sama sobě se líbí a o normálně vážících kolegyních říká,že jsou tlusté.Horší je,že tímto postojem se nakazily další dvě.Jedna/30ti letá/ se vymlouvá na problémy s rozvodem,přitom je rozvedená 3,5 roku a ještě loni jí to problémy nečinilo.A ta druhá,ta se s tím nemaže vůbec-sehnala si Adipex- a je to.Takže nevěřím,že jde o záležitost mladých dívek,ale i o problém žen středního věku.Např.naše sousedka/47let/začala hubnout a stěžovat si na bolesti žaludku.Manžel jí přímo dotáhl k lékařce a na gastroenterologii.Závěr: anorexie.Když se to provalilo,skončila na psychiatrii a dodnes,kdy se již hubnutí zastavilo není psychicky vpořádku.Tak kde jsou příčiny,když trpí 9ti leté holky,ale i starší ženy?Asi v tom,že lidský organismus snese zátěž jen do určité míry a pak selhává/závislosti,anorexie atd./.Moderní dobu a její vymoženosti již neumíme unést,obrací se proti nám jak v nějaké science fiction.Je to smutné..
Lili (Čt, 3. 7. 2008 - 07:07)
Mam bulimii od svych 13 let, coz je tedy uz nejakych 7 let, rozhodla jsem se s tim bojovat...drzte mi palce
karlkryl (Ne, 8. 3. 2009 - 19:03)
Je mi 52 let problémy s jídlem mám už od dětství.Co si pamatuji, vždy jsem chtěla být štíhlá a držela jsem neustále nějaké diety.Nejlépe jsem hubla když jsem byla zamilovaná, to mi jídlo bylo lhostejné.Ovšem doby zamilovanosti jsou dávno pryč, přesto bych i ve svém věku chtěla vypadat hezky. Můj problém je jako u většiny žen tuk se mi ukládá hlavně do břicha.Můj smysl pro estetiku je velký, proto mě pohled na břicho (jako v pátém měsíci ) vůbec neuspokojuje.Nehledě k tomu, že když jsem loni zhubla 7kg, cítila jsem se jak po fyzické tak i po psychické stránce jako znovuzrozená.Pohled do zrcadla mě těšil a dělal mi radost.Ovšem teď od Vánoc jdou kila zase nahoru a za chvíli budu tam kde jsem byla. Je mi smutno,přejídám se ,zvracím a jsem bezradná.Cvičila jsem jogu, ovšem musela jsem toho nechat nejde to s břichem.Nevidím budoucnost růžově.
Monika (So, 26. 12. 2009 - 13:12)
DOBRÝ DEN,JÁ MÁM STAROSTI SE SYNEM,OBÁVÁM SE,ŽE BY MOHL BÝT ANOREKTIK.BYLA JSEM SNÍM NA VYŠEŘENÍ V MOTOLE SKRZ POTRAVU A MÁ TU KŘIVKU JEN TAK TAK.JE MU 13.LET A VÁŽÍ 25.KG.NEMÁ POTŘEBU JÍST MUSÍM U NĚJ SEDĚT ABY TO SNĚDL.NOHY MÁ JAK HULKY CHODÍCÍ KOSTRA,JE OD MALA HYPERAKTIVNÍ,TAK TOU TO MOC NEPŘIDÁ.JESTLI MŮŽETE PORADTE,UVÍTÁM KAŽDOU RADU.DĚKUJI.
Reklama