Matrace v dětské postýlce a syndrom náhlého úmrtí dítěte

Syndrom náhlého úmrtí dítěte stále zůstává hlavní příčinou smrti dětí mezi jedním měsícem a jedním rokem života. Nejméně jsou jím ohroženy děti, které spí na zádech - to ovšem nevysvětluje celou patogenezi.

Skupina skotských lékařů (Tappin a spol.) se proto snažila objasnit úlohu různých faktorů mikroprostředí na dětský spánek. Tato skupina již v roce 1992 pozorovala, že k syndromu náhlého úmrtí častěji dochází u dětí, které spí v postýlce po starším sourozenci. Tehdy byli autoři kritizováni za malý rozsah souboru a nepřesná kritéria (byly zahrnuty i děti, které spaly v jedné posteli s rodiči aj.). To nyní napravili, a věnovali zvýšenou pozornost socioekonomickému statusu rodin.

Ve své nové studii došli k poznatku, že ve skupině dětí, které spaly ve zděděné postýlce, se syndrom náhlého úmrtí vyskytl u 54%, zatímco v kontrolní skupině jen u 28%. Potvrdili tak své původní pozorování.

Ale když kritikové jejich práce toto pozorování porovnali se širšími anglickými statistickými údaji, ukázaly se jiné souvislosti. K opakovanému používání postýlek dochází častěji v rodinách, kde je větší počet sourozenců (čtyři a více). Statistické hodnocení pak sice ukázalo, že k syndromu náhlého úmrtí častěji dochází v rodinách s více dětmi (což je logické), ale souvislost s opakovaně použitou postýlkou ztratila statistický význam.

Přesto zůstává otevřená otázka: jak by vůbec mohl syndrom náhlého úmrtí souviset s vlastnostmi matrace? Bylo by možné si představit, že již použitá matrace byla znečištěna močí, slinami nebo mlékem, a že se tím vytvořilo prostředí výhodnější pro některé potenciálně nebezpečné bakterie (např. zlatého stafylokoka), které by se mohly na syndromu náhlého úmrtí podílet - zejména v kombinaci s probíhající virovou infekcí. Ale žádné přímé doklady pro takový výklad nejsou.

Je tedy třeba dále hledat důvody, proč jev, pozorovaný ve Skotsku (a to opakovaně v rozmezí deseti let) není potvrzován anglickými údaji. Je možné, že skutečnými příčinami vzniku syndromu náhlého úmrtí jsou zcela jiné faktory, které nebyly sledovány, např. rozdílné zvyklosti v péči o dítě. Nebo jde prostě o důsledek jiné metodiky statistického hodnocení?

Studium příčin výskytu syndromu náhlého úmrtí dítěte jistě bude pokračovat. Pro praxi se ale zatím jeví důležitými jen dvě zásady: (1) dbejte, aby dítě spalo na zádech a (2) zabezpečte svému dítěti prostředí bez tabákového kouře v průběhu těhotenství i po narození.

Zdroj: British Medical Journal 325:981 a 1007, 2 November 2002

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (7)

 • Obrázek uživatele Macháčková
  Macháčková (anonym)

  Mé první dítě Lucie zemřela na syndrom náhlého úmrtí ve čtyřech letech.Její postýlka a matrace byla nová.To by mne opravdu zajímalo, kdo napsal takový článek o staré matraci.Jestli jste solidní, tak mi odepíšete.

  Dub 14, 2006
 • Obrázek uživatele Klára
  Klára (anonym)

  Čekala jsem, že tady spíše najdu porovnání matrací co do vhodnosti, dle využitých výrobních materiálů. Uvažuji buď o kombinaci kokos-molitan-kokos, nebo PUR pěna, dokáže někdo poradit?

  Bře 04, 2008
 • Obrázek uživatele Peek
  Peek (anonym)

  Lidsto je přemnoženo, každá eliminace je vítána.

  Feb 15, 2010
 • Obrázek uživatele hellissek
  hellissek (anonym)

  Mé první dítě Lucie...to je mi líto,že vám zemřelo dítě ve 4letech nějak jsem se domnívala,že to je jen u dětí do jednoho roku. mě se v prosinci 2009 narodila moje třetí dítě. Nikolka byla po porodu malinká i když se narodila v termínu. koupila jsem si nanny hlídač dechu. hned tu první noc co nás pustily z porodnice nám Nikolka přestala dýchat. jsem vděčná,že jí máme a nedala bych už na ní dopustit.

  Čer 03, 2010
 • Obrázek uživatele Eva
  Eva (anonym)

  Dobrý den chápu každou maminku které zemřelo dítě, bolest nikdy nezmizí. Mě zemřela holčička Nikolka ve stáří 6 měsíců a to na syndrom náhlého úmrtí. Dodnes bádám po příčinách. Mám 12 letého chlapce a po něm se nám narodila vysněná holčičká, která záhy v 12 h v poledne zemřela. Spala na zádech, ve své postýlce ne s námy, v těhotenství jsem nekouřila a nikdo jinný v mé blízkosti, byla napojena i na monitor dechu, který však nezareagoval včas. Tento rok jsem porodila znovu a také holčičku, všichni ji strašně moc strážíme.

  Lis 24, 2011
 • Obrázek uživatele Vlasta
  Vlasta (anonym)

  Těžko tady někdo bude hodnotit matrace. Přece jen je to server o zdraví víc než o bydlení. To chce jít na specializovaný server o bydlení. To s těmi znovu pouzitymi matracemi A SID dava dle mne logiku. Jeste pr hraje roli, kdyze je dite hodne oblecene - nema pry jeste schopnost termoregulace.

  Feb 16, 2021
 • Obrázek uživatele ytong
  ytong (anonym)

  Jak může matrace zavinit úmrtí-to mi hlava nebere !!! Četl jsem na netu spoustu hovadin,ale tahle patří k excelentním !

  Feb 17, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama