Malé děti mají lepší paměť než jejich rodiče

Až si nebudete moct na něco vzpomenout a vaše děti vám budou napovídat, měli byste jim uvěřit. Podle amerických vědců zřejmě mají malé děti mnohem lepší paměť než jejich rodiče. Pětileté dítě tak v rozpoznávacím paměťovém testu s přehledem předčí většinu dospělých. Vysvětlení je přitom nasnadě. Dospělí toho vědí příliš mnoho.

"Je to jeden z případů, kdy znalosti mohou skutečně snižovat přesnost paměti," konstatoval Vladimír Sloutský, ředitel Centra pro kognitivní vědy při Ohijské státní univerzitě, který svému výzkumu podrobil sedmasedmdesát malých dětí a o šest méně vysokoškolských studentů,jimž ukazoval obrázky koček, medvědů a ptáků, aniž obě skupiny tušily, kvůli čemu jsou testovány.


"Děti okolo pěti let se při následné identifikaci obrázků trefily v jednatřiceti procentech případů, zatímco dospělí pouze v sedmi procentech," uvedl Sloutský.
Důvod je podle něj prostý. Malé děti používají při analyzování rozdílnou formu dedukce založenou na podobnosti, což znamená, že každý další obrázek kočky pečlivě srovnávají s původním a zapamatují si tak i malé rozdíly. Dospělí lidé naopak obrázky dělí jednoduše jen do kategorií, takže jakmile spatří druhou nebo třetí kočku, nevěnují jí příliš pozornosti a pouze ji zařadí mezi ostatní kočky. Při pozdějším testování proto poznají méně obrázků než děti.


"Dospělí lidé se nestarají, o jakou kočku jde, chtějí jen vědět, jestli je to zvíře kočka nebo ne," vysvětlil Vladimír Sloutský.


Zdroj: Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Zdeňka
  Zdeňka (anonym)

  Dobrý den, u nás toto bohužel vůbec neplatí. Moje dítě má neustálé problémy s pamětí. Po pár minutách neví, o čem jsme se před chvilkou bavili. Tento problém se objevil z ničeho nic poměrně nedávno. Ještě se mi nechce chodit k doktorce a tahat syna po vyšetřeních...Nemáte někdo náhodou radu nebo zkušenost? Já vůbec nevím, co se tak najednou stalo, protože doposavad měl syn paměť dobrou.Navíc se i hůř soustředí.Nevím co se děje..:(

  Říj 15, 2009
 • Obrázek uživatele Lucka
  Lucka (anonym)

  A nebyl mezitím očkován?

  Říj 15, 2009
 • Obrázek uživatele Mirka
  Mirka (anonym)

  pro Zdeňku: Ahoj, můj syn měl podobný problém. Paměť a soustředění se najednou zhoršily a my jsme nevěděli co dělat. Pak mi v lékárně poradili vyzkoušet hvězdíky a pomohlo to. Asi po měsíci byly vidět první výsledky a teď (4měsíce)je to mnohem lepší.

  Říj 16, 2009

Přidat komentář

Reklama

Reklama