Reklama

Typy parfémů

Parfumáři získávají své vůně z květin, stromů - jejich plodů, květů, listů, kůry a dokonce i z kořenů, dále z trávy, mechů, bylin a koření. Dnes se též mnoho přírodních vůní nahrazuje syntetickými parfémovými složkami - aldehydy. Prvním zcela aldehydovým parfémem byl dnes již legendární Chanel No.5.

Jednosložkové květinové parfémy
Ve druhé polovině 19. století a první čtvrtině 20. století byly nekomplikované vůně jedné květiny ty, jež byly nejsnadněji dostupné parfumérovi, protože květinové směsi začaly být možné teprve s novými technologiemi extrakce a fixace. Nejčastěji používanými květinami byly růže, karafiáty, lilie, fialky, levandule, šeřík, jasmín a gerdénie. Dnes jsou tyto parfémy poněkud vzácné a jejich přitažlivost s dostupností mnohem složitějších směsí poklesla.

Květinové vůně - směsi.
Obrovské množství květinových parfémů je složeno z květinových esencí a tvoří to, čemu se říká květinový buket. Velká většina květinových parfémů je založena na osvědčeném spojení růží a jasmínu. Je to skvělý svazek a poskytuje romantickou a přesvědčivou základnu, na niž mohou být naroubovány všechny další voňavkářské nápady.

Zelené parfémy
Jedná se o vůni polí a lesů, květinových záhonů, země po dešti či čerstvě posečené trávy. Zelené parfémy lze rozdělit do dvou podskupin - chyprové z pryskyřice, mechu a kapradin a čistší zelené z listů, trav a pupenů. Zelené parfémy jsou nepřekonatelné pro svoji svěžest a mladistvost.

Dřevitá kategorie
Je labyrintem kouřových, zemitých, ambrových a lesních vůní získaných z kapradin, mechů, pryskyřic, lišejníků, listů, kořenů a dřeva. Přímé příklady dřevité rodiny jsou dnes raritou. Móda nefalšovaného santálového dřeva, cedru, fougére (kapradina) již dlouho patří minulosti a silnější koncentrace těchto esencí jsou nyní více využívány v pánské kosmetice. Ve skutečnosti většina těchto parfémů je korunována množstvím květinových a kořeněných vůní, aby se změkčila pochmurnost dřevitého obsahu a zintenzívnila se do téměř hypnotického žáru. Pro svoji hřejivost a zemitost jsou nepřekonatelné a velmi individuální.

Reklama

Ovocné vůně
Uspokojují čichové buňky svojí bohatou, zralou, jemnou či ostrou vůní broskví, švestek, meruněk, bobulovin a citrusů a zahrnují i taková překvapení, jako černý rybíz, víno, mango a mučenku. Tyto esence jsou používány jako špičky parfémů a jsou pak podtrhovány kompatibilními květinami a kořením, obvykle s náznaky zelené. Často jsou fixovány pižmem a ambrou jako prodlévajícím kontrapunktem.

Orientální vůně
Orientální vůně přišly do módy po skončení první světové války a dominovalo ve dvacátých a na počátku třicátých let s vypjatým mysticismem a sváděním femme fatale. Šedesátá léta byla pak svědkem obrovského návratu orientálních vůní, jak těch, které jsou čisté a silné, tak i multiflorálních s více než lehkým dotykem orientálního bazaru. Je to fascinující druh, zvláště ty čisté, který není vhodný pro opatrné a nesmělé. Jejich kompozice je většinou založena na vlastnostech pačuli, vetiveru, pižma, ambry, silných bylin a ještě silnějšího koření promíchaného s orientálními květinami jako jsou růže, jasmín, karafiát, pivoňky, tuberózy a ylang ylang. Toto vše vytváří přehlušující sílu, takže jsou připojeny esence, které dodávají měkkost a oblost, jako vanilka a santálové dřevo. Jsou to vitální, úchvatné a provokativní vůně, jež mají pověst prostředků ke svádění.

Zpracováno dle knihy Johna Oakese - Zlatá kniha parfémů

Reklama

Komentáře

Peter Fodran (Út, 20. 1. 2004 - 16:01)
Prečítal som si Váš článok. Neviem, odkiaµ beriete informácie, ale to, čo uvádzate v článku je smiešne.
1. Kvetové vône.
Nie je pravdou, že do 20 rokov minulého storočia sa používal prírodný orgovánový olej na výrobu parfumov. Zatiaµ existuje jediná firma, ktorá tento produkt vyrába pod názvom Iso - butaflor Lilas. Výroba začala až koncom 50-tych rokov. Keďže na výrobu 1 kg orgovánového oleja je treba cca 7,7 tony kvetov, viete si predstaviť cenu?
2. Zabudnite na to, že v bežne ( t.j. veµkotonážne ) vyrábaných prípravkoch najdete väčší podiel prírodného materiálu. Ide väčšinou o syntetiku.
3. Ovocné vône
základný fond vône dávajú laktóny a estery, v menšej miere alifatické aldehydy. Keď už sme pri aldehydoch, asi jeden z mála správnych údajov je zmienka o type Chanel 5.

Dá sa pokračovať aj ďalej, ale už nemám chuť.

S pozdravom,

P.F.
Holly (Čt, 19. 1. 2017 - 10:01)
Já mám nejradši květinové vůně, akorát mě štvou vysoké ceny parfémů :(
no (Čt, 19. 1. 2017 - 16:01)
Já mám nejradši...a dál?
Denisa (Ne, 23. 1. 2022 - 17:01)
nejlepší parfemy jsou s feromony. Dlouho vydrží a na může pusobí jako magnet
kacka (Čt, 6. 6. 2013 - 16:06)
Mam rada orientalni vune jako napr Guerlain :-)
Reklama