Reklama

Růstový hormon - elixír mládí?

Růstový hormon (RH) hraje velice důležitou úlohu v dětství a mladém věku zejména při růstu organizmu. Produkujeme ho však po celý život. Množství produkce klesá s rostoucím věkem a jeho dodáním můžeme zvrátit mnohé známky stárnutí. Koncentrace hormonu dosahuje vrcholu okolo 20 let a poté postupně poklesává asi o 14 % za každou dekádu.

Nedostatek růstového hormonu znamená špatnou kvalitu života, podlomené zdraví, svalovou slabost a ztrátu síly, obtížné čelení stresovým situacím, úzkost, deprese, nepřiměřenou citovou labilitu, ztrátu paměťových funkcí, ztrátu apetitu především pro maso a živočišné bílkoviny. Dále pomalé hojení ran, lehkou unavitelnost a dlouhé zotavování. Tyto změny spolu se snížením objemu svalové hmoty a zvýšením obsahu tuku nejen viscerálně, ale i v podkoží - převážně na břiše - tvorbou vrásek a snížením libida představují celkové stárnutí organizmu.

Růstový hormon je látka bílkovinné povahy, kterou tvoří buňky předního laloku hypofýzy. V dětství je znám účinek růstového hormonu na regulaci celé řady dějů spojených s růstem. Účinně působí na růst kostí a chrupavčitých částí, ale má vliv také na metabolizmus svalové a tukové tkáně, ovlivňuje krvetvorbu, pomáhá regulovat množství vody v organizmu, působí na receptory v mozkové tkáni a má mnoho dalších funkcí.

Podvěsek mozkový (hypofýza) má přirozenou tendenci produkovat RH, když jsme hladoví a máme nízkou hladinu cukru v krvi. V období puberty a dětství produkujeme RH v pulzech, ve dne i v noci. V dospělosti produkce RH klesá a omezuje se pouze na období hlubokého spánku v nocI.

RH je anabolický hormon. Stimuluje růst svalové hmoty, má také funkci podobnou inzulinu. Snižuje hladinu cukru v krvi a pomáhá jejímu využití mozkovými buňkami. V játrech stimuluje produkci růstových faktorů. Máme několik růstových faktorů s rozličnými funkcemi. Nejjednodušší k měření v krvi je IGF-l - inzulinu podobný růstový faktor. IGF- je zodpovědný za kvalitu svalové a kostní hmoty, kůži, vnitřní orgány, vlasy, nehty a jiné.

Reklama

Tvorba růstového hormonu je nejvyšší v období puberty a s věkem klesá. Kolem 20 let věku začíná postupný pokles produkce růstového hormonu, průměrně asi o 14 % každých 10 let věku. Pokles je ještě výraznější, pokud zažíváme stresové situace, máme nedostatek spánku, přejídáme se na noc.

Mnozí z nás již vědí, že RH je zázračná léčba pro děti, které trpí poruchami růstu. V posledních 30 letech zachránil desetitisíce dětí od jejich fatálního osudu. Nedostatkem růstového hormonu ale mohou trpět i dospělí lidé.

Deficience v dospělosti se manifestuje obezitou, povislou kůži a povadlými konturami těla i obličeje, ztrátou svalové hmoty, únavou, spánkovými poruchami, poruchami koncentrace, paměti a sexuálních funkcí.

V roce 1990 dr. Daniel Rudman z univerzity ve Wisconsinu uskutečnil test na skupině starých lidí, kterým byl vpichován růstový hormon. Výsledek testu byl velice překvapivý a byl publikován v New England Journal of Medicine.

Bylo zde napsáno: “Efekt šestiměsíčního podávání růstového hormonu na svalovou hmotu a tukovou tkáň byl tak výrazný, že odpovídal změnám omládnutí o 10-20 let. Bohužel při tomto pokusu byly použity velice vysoké dávky růstového hormonu, a proto se objevila také celá řada nežádoucích účinků.“

Ve své studii Rudman objevil také změny na játrech, slezině a svalech osob užívajících RH. Orgány zmenšující se s věkem se opět zvětšily do jejich mladé podoby.

V roce 1996 FDA umožnila používání růstového hormonu také u deficiencí dospělých.

Anti-aging medicína objevuje stále nové poznatky, jak co možná nejefektivněji ovlivňovat pochody stárnutí organizmu. Také produkci RH dokážeme stimulovat přirozenou cestou.

Přirozenou produkci RH zvyšují živočišné proteiny v dietě - ryby, maso, vejce -, a proto vznikla takzvaná paleontologická dieta, která je zaměřená na značnou konzumaci bílkovin - jak tomu bylo v pravěké době. Tvorbu RH můžeme podpořit také suplementací aminokyselin, například argininem, glutaminem, Iysinem a ornithinem, ale zejména dostatkem kvalitního spánku a pravidelnou sportovní aktivitou.

Při významném nedostatku RH v průběhu stárnutí se podává hormon injekčně, ale jeho dávky jsou velice malé. Množství odpovídá asi jedné desetině dávky užívané v dětství a ženy potřebují dávku mírně větší než muži. 

Důsledky fyziologického výpadu somatotropních funkcí

Změny morfologické:

Zvýšení obsahu tuku, nejen viscerálně, ale i v podkoží a na břiše.

Snížení beztukové tělesné hmoty - kolem 7-8 % - především stehenní svaly. Snížená kostní remodelace, vyšší výskyt zlomenin.

Poruchy syntézy kolagenu - tenká vrásčitá kůže v obličeji.

Fyzická výkonnost:

Přestože nejsou specifické histologické změny svalových vláken, je nízká izometrická kontraktilita (nižší svalová hmota, odchylný metabolismus svalové tkáně a defekty v neuromuskulární aktivaci).

Metabolické abnormality:

Zvýšený celkový cholesterol, LDL cholesterol a apolipoprotein B.

Častá inzulinová rezistence, zvýšení hladiny volných mastných kyselin.

Nižší klidový energetický výdej (nižší beztuká tělesná hmota, nižší konverze tyroxin - T4 na trijodtyronin - T3).

Snížení renálního průtoku, glomerulární filtrace, zvýšená natriuréza.

Psychické a sociální změny:

Porušení vnímání kvality života - nepřiměřený pocit zhoršujícího se somatického stavu a zdraví, snížená vitalita, emoční labilita, depresivní ladění, poruchy spánku,

zhoršená koncentrace a paměť.

Možné problémy v partnerských vztazích

Zdroj: Anti-aging, jak si zachovat mládí a krásu, nakladatelství Grada

Reklama

Komentáře

Petr (Pá, 7. 5. 2010 - 18:05)
Přebytek růstového hormonu v dospělosti způsobuje akromegalii.
Standa (St, 8. 3. 2017 - 15:03)
Kromě změny životního stylu s přidáním aktivního pohybu a dostatečného spánku, snížení příjmu cukrů na minimum a několika dalších faktorů, které výrazně zvyšují produkci RH je možné jeho hladinu zvýšit i suplementy jako je přírodní stimulátor GHR Natural. Ten je možné pořídit v online lékárnách nebo na webu zaměřeném na zdraví a sport - www.rustak.cz
Reklama