Kontakt se zvířaty snižuje u dětí riziko alergií

Děti vychovávané v kontaktu s psy a kočkami jsou podstatně méně ohroženy běžnými alergiemi. K tomuto závěru dospěli američtí vědci, kteří sedm let sledovali 500 dětí ve věku od narození do sedmi let.

Odborníci porovnávali skupinu dětí, která byla v dětství vystavena kontaktu nejméně se dvěma kočkami nebo psy, se skupinou, která s těmito zvířaty do styku nepřišla. Zjistili, že u dětí, které byly v kontaktu s domácími zvířaty, bylo riziko onemocnění běžnými alergiemi o polovinu menší.

Například 15,5 procenta dětí, které neměly doma psa nebo kočku, byly alergické na kočky, zatímco u dětí, které žily s těmito zvířaty, to bylo 11, 6 procenta, a u dětí vychovávaných se dvěma nebo více zvířaty to bylo 7,7 procenta. Podobnou tendenci lze vypozorovat i u dětí majících alergii na psy.

"Důvodem, proč tolik dětí trpí alergií nebo astmatem, je to, že žijeme příliš čistotně," uvádí doktor Dennis Ownby, ředitel alergologického oddělení fakultní nemocnice v Gruzii, jehož studie byla uveřejněna v časopise American Medical Association.

"Co se děje, když si děti hrají s kočkami a psy? Zvířata je olizují. Olizováním se přenáší spousta baktérií, které mohou modifikovat způsob, jakým bude reagovat imunitní systém," řekl.

"Alergologové se celé generace učili, že psy s kočky v domě zvyšují riziko alergií. My přitom víme, pro vznik alergie je nutný opakovaný styk s danou látkou. Výsledky našeho výzkumu jsou ale přesně opačné než naše předpovědi," řekl Ownby.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (12)

 • Obrázek uživatele Xara
  Xara (anonym)

  Se zájmem jsem si přečetla tento článek,protože mám 10 měsíčního syna a v domácnosti s námi žije pes a kocour.Můj muž se obává kontaktu dítěte se zvířaty,ale zatím syn žádné alergické reakce nemá (pouze na agresivní prací prášek,takže jsem se vrátila k osvědčené Lovele).Mne článek uklidnil a doufám,že nám to vydrží.

  Zář 08, 2002
 • Obrázek uživatele Mirka
  Mirka (anonym)

  Jsme s přítelem oba alergici a přesto jsme si pořídili do bytu kočku. Půl roku (jelikož je větší alergik) měl přítel dost velké potíže - bral téměř denně Zyr-Tec, ale - je to asi - tři měsíce, co si na naší Zuzku "zvykl" a nyní je vše OK. Pořídili jsem si druhou kočičku a obtíže se příteli zase objevili, ale v mnohem menší míře a věříme, že za nějaký čas zase ustoupí.

  Zář 09, 2002
 • Obrázek uživatele Lišáček
  Lišáček (anonym)

  KOčka je ideální domácí zvíře nic se jí nevyrovná.

  Feb 05, 2007
 • Obrázek uživatele Kubulla
  Kubulla (anonym)

  Pred x lety mi na alergologii vyslovne zakazali jakekoliv chlupate zvire. Dnes je nasi bigli slecne 12 let a tehdy mi alergie ustoupila za par tydnu.

  Dub 21, 2007
 • Obrázek uživatele katerina.subertova"seznam.cz
  katerina.subert... (anonym)

  Mám 4,5 letého syna a moc si přeje pejska, rada bych mu vyšla vstříc ale zjistili jsme ,že má alergii na kočky a psy(červenání očí,svědění), takže jsem dost na vážkách! Z vlastní skušenosti vím, že jsem v dětství měla to samé, rodiče mi pořídili pudlíka a alergie ustoupila za pár týdnů.Přesto stále zvažuji zda mu zvířátko pořídit či ne...

  Čer 19, 2007
 • Obrázek uživatele Tony
  Tony (anonym)

  Jsou 3 možnosti, buď skafandr, nebo prášky nebo ho zvyknout na alergen, pokud možno od 3 do 7 let!

  Čer 19, 2007
 • Obrázek uživatele Jeník
  Jeník (anonym)

  Jo, Tony má pravdu. Jak jinak poznáte, jak moc je ta alergie vážná, když doktoři jenom předepisujou předražený léky a třeba vůbec nejsou potřeba:) Já jsem měl nějaký dětský psychický problémy a k tomu alergii na srst a rodiče se rozhodli risknout a dát mě na hippoterapii. No, napřed jsem to snášel s práškama a potom, asi za 3 měsíce, už i bez nich..Ale je to nevědecká a hlavně nekřesťanská metoda zavánějící týráním dětí. Takže v Česku nebezpečí hrozí ani ne tak dítěti jako rodičům, kteří nechtějí mít alergika!

  Čer 19, 2007
 • Obrázek uživatele lobpreisováj jana
  lobpreisováj jana (anonym)

  Čím dál častěji si právě v tomto světě uvědomujeme potřebu blízkého tvora a tím je právě ten nějaký domácí mazlíček.Vzájemnost působení zvířete a jeho teraupetický význam se neustále potvrzuje. V psychiatrických léčebnách,u nemocných dětí ,seniorů působí přítomnost třeba kočky blahodárně a proto by měla felinoterapie, canisterapie vedle ostatních patřit do častěji používaných forem.

  Dub 11, 2008
 • Obrázek uživatele lobpreisováj jana mgr.
  lobpreisováj ja... (anonym)

  Čím dál častěji si právě v tomto světě uvědomujeme potřebu blízkého tvora a tím je právě ten nějaký domácí mazlíček.Vzájemnost působení zvířete a jeho teraupetický význam se neustále potvrzuje. V psychiatrických léčebnách,u nemocných dětí ,seniorů působí přítomnost třeba kočky blahodárně a proto by měla felinoterapie, canisterapie vedle ostatních patřit do častěji používaných forem.

  Dub 11, 2008
 • Obrázek uživatele Buldozer
  Buldozer (anonym)

  asi by pro alergiky byl dobrý slon, nemá žádnou srst, asi by byl jen problém vynášet jeho bobky a čistit mu WC, jinak to nemá chybu

  Dub 11, 2008
 • Obrázek uživatele Iva
  Iva (anonym)

  Ten článek postrádá jakoukoliv vypovídací hodnotu, jelikož chybí zásadní udaje - skupina 500 dětí - jakého věku? Ve věku od 0-18, nebo od 5 let například? Je vhodné miminko vystavovat zvířecím alergenům, když v té době je tato zátěž příliš velká a zvířecí alergeny patří k nejsilnějším?

  Črv 20, 2009
 • Obrázek uživatele Lukáš Chládek
  Lukáš Chládek (anonym)

  No, opatrne.. Pokud je rozvinuta alergie, tak samozrejme kontakt se zviraty ji nijak nesnizuje ani neoslabuje. Naopak, alergik se bude dusit a podobne.. Tehdy lze pouze poridit bezsrste zvire.. Podrobne jsme moznosti sepsali na blogu zde - https://www.slimming.cz/alergie-na-zvirata/

  Zář 05, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama