
Volba jídla a jeho působení na dítě vám může říci mnoho věcí o jeho konstituci. Některé informace lze přijmout dokonce před jeho narozením, ze snů, pocitů nebo chutí na některá jídla či z prožitků.
Například velmi aktivní plod (váta) se stává nezvykle ustrašeným (váta) dítětem. Nejvíce se o něm dozvíte po narození. Protože konstituce dítěte se fixuje v momentě oplození, každý novorozenec reaguje fyzicky a mentálně do určité míry podle „vrozeného otisku“, jehož vliv se věkem zvyšuje.
Stanovit konstituci novorozence není jednoduché, proto se nehodí vyvozovat zbrklé závěry. Dítě pozorně sledujte a všechny jeho podstatné rysy brzy objevíte.
Váta Děti typu váta jsou v každém směru citlivější než jiné typy. Snadno se vylekají a trpí úzkostí. Méně spí, nebo se častěji budí, najednou začnou plakat a z neznámé příčiny též náhle plakat přestanou. Nesnášejí hluk a chlad. Mají často nepravidelné střevní pohyby a obtížnější vyprazdňování. Vylučují větší množství plynu a trpí střevní kolikou.
Pitta Dětí s převažující pittou nepovažují NE za odpověď. Když něco chtějí, musí to být teď a s křikem se dožadují zejména jídla. Spánek pro ně není důležitý. Milují jídlo a dobře tráví, ačkoliv mají tendenci k průjmům po přejedení nebo podráždění. Jejich kůže je citlivá na sluneční paprsky a mívá sklony k podráždění.
Kapha Děti s převládající Kaphou jsou klidnější a méně přecitlivělé než druhé dva typy. Disponují mohutnou kostrou a snadno přibývají na váze. Pravidelně se stravují, spí, chodí na stolici a spíše prospí celou noc než děti s jinou konstitucí. Pamatujte na to, že jen u málo lidí převládá pouze jedna dóša. Vaše dítě má pravděpodobně jednu hlavní dóšu, ale další, ačkoliv je druhá v řadě, se za určitých okolností významně projeví. Navíc u dítěte jakékoliv konstituce převládá kapha, protože dětství je obdobím kapha. Z tohoto důvodu děti snadno rostou, dostatečně spí, lehce se zotaví z nemocí nebo poranění a jsou velmi citově zranitelné.
Zdroj: Dr. Robert E. Svoboda - Ajurvéda pro ženy
Komentáře (1)
- odpovědět
Říj 25, 2011Přidat komentář