Konstituce dětí podle ajurvédy

Volba jídla a jeho působení na dítě vám může říci mnoho věcí o jeho konstituci. Některé informace lze přijmout dokonce před jeho narozením, ze snů, pocitů nebo chutí na některá jídla či z prožitků.

 Například velmi aktivní plod (váta) se stává nezvykle ustrašeným (váta) dítětem. Nejvíce se o něm dozvíte po narození. Protože konstituce dítěte se fixuje v momentě oplození, každý novorozenec reaguje fyzicky a mentálně do určité míry podle „vrozeného otisku“, jehož vliv se věkem zvyšuje.

Stanovit konstituci novorozence není jednoduché, proto se nehodí vyvozovat zbrklé závěry. Dítě pozorně sle­dujte a všechny jeho podstatné rysy brzy objevíte.

Váta Děti typu váta jsou v každém směru citlivější než jiné typy. Snadno se vylekají a trpí úzkostí. Méně spí, nebo se častěji budí, najednou začnou plakat a z neznámé příčiny též náhle plakat přestanou. Nesnášejí hluk a chlad. Mají často nepravidelné střevní pohyby a obtížnější vyprazdňování. Vy­lučují větší množství plynu a trpí střevní kolikou.

Pitta Dětí s převažující pittou nepovažují NE za odpověď. Když něco chtějí, musí to být teď a s křikem se dožadují zejména jídla. Spánek pro ně není důležitý. Milují jídlo a dobře tráví, ačkoliv mají tendenci k průjmům po přejedení nebo podráždění. Jejich kůže je citlivá na sluneční paprsky a mívá sklony k podráždění.

 

Kapha Děti s převládající Kaphou jsou klidnější a méně pře­citlivělé než druhé dva typy. Disponují mohutnou kostrou a snadno přibývají na váze. Pravidelně se stravují, spí, chodí na stolici a spíše prospí celou noc než děti s jinou konstitucí. Pamatujte na to, že jen u málo lidí převládá pouze jedna dóša. Vaše dítě má pravděpodobně jednu hlavní dóšu, ale další, ačkoliv je druhá v řadě, se za určitých okolností významně projeví. Navíc u dítěte jakékoliv konstituce převládá kapha, protože dětství je obdobím kapha. Z tohoto důvodu děti snadno rostou, dostatečně spí, lehce se zotaví z nemocí nebo poranění a jsou velmi citově zranitelné.

Zdroj: Dr. Robert E. Svoboda - Ajurvéda pro ženy

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele štěpánka
    štěpánka (anonym)

    Tak to sedí,u mé mladší dcerky převládá zatím Kapha a u té starší je to jasná Pitta.Dcera ráda jí naprosto cokoliv,ale trpí na průjmy a na pálení žáhy,protože musí sníst ode všeho trochu i když jí neustále připomínám,že to tak dělat nemá.Je ,ale štíhlá a nemá s váhou problémy.Dodržujeme zdravý jídelníček hodně zeleniny a ovoce dostatek netučných sýrů,jogurtů a mléka.Pravidelně ryby a netučné maso- nemáme rádi tlusté vepřové ani hovězí.Tak snad z nich vyrostou zdaví dospěláci.Zatím jsme vždy sklidili za stravu pochvalu od lékařů.

    Říj 25, 2011

Přidat komentář

Reklama

Reklama