Kolik stojí péče během těhotenství a základní výbava pro miminko?

Narození dětí přináší rodičům kromě velké radosti také velké výdaje. Jaké zatížení rozpočtu mohou očekávat během těhotenství a bezprostředně po narození dítěte?

Co všechno si budoucí maminky pořizují a kolik přesně je péče a výbava pro děti stojí?  To zjišťoval internetový průzkum společnosti Cord Blood Center, rodinné banky pupečníkové krve, do kterého se s vyčíslením nákladů dle vlastní zkušenosti zapojilo téměř 500 maminek.

Průzkum se věnoval pouze jednorázovým výdajům za péči a výbavu, které rodiče zaplatí před tím, než se první potomek narodí a potom do prvního roku jeho života. Zvýšení rodinných nákladů je potřeba očekávat také v pravidelných měsíčních výdajích za dokrmování, pleny, dětskou kosmetiku, dětské léky a očkování a jiné úkony spojené s každodenní péčí o miminko.  

Z výzkumu vyplývá, že téměř celý průměrný měsíční plat v České republice věnují budoucí rodiče na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem. Za lékařské vyšetření před porodem, za cvičení pro těhotné, těhotenské oblečení, 3D ultrazvuk, zasmluvnění porodníka, epidurální anestezii a příplatek za nadstandartní pokoj zaplatí mladá rodina průměrně 21 963 Kč. Někteří rodiče uvažují také odběru pupečníkové krve či tkáně, za jejíž odběr a roční uskladnění zaplatí rodiče u společnosti Cord Blood Center 12.900 Kč, a to díky sponzorským příspěvkům.  Pupečníková krev se uchovává pro případ léčby hematologických a onkologických onemocnění samotného dítěte, ale i jeho příbuzných. Kmenové buňky, které lékaři z pupečníkové krve získávají,  zkoumá se také jejich využití v regenerativní medicíně při léčbě dětské mozkové obrny či autismu.

Téměř násobně větší výdaj znamená pro rodinnou peněženku výbava pro miminko, která taktéž musí být z větší části nachystána ještě před porodem. Tvoří ji přebalovací pultík (průměrná cena uváděná v průzkumu: 2 370 Kč), dětská postýlka (3 450 Kč), cestovní postýlka (3 320 Kč), monitor dechu (3 120 Kč), dětská vanička (498 Kč), taška, vak nebo šátek na nošení dítěte (2 930 Kč), sedačka do auta (1 933 Kč). Nejnákladnějším jednorázovým úkonem je podle výzkumu společnosti Cord Blood Center úprava bytu - příprava dětského pokoje nebo koutku pro dítě, do které rodiče investují průměrně 13 485 Kč. Další výrazný výdaj putuje do prodejny kočárků, kde rodiče utratí průměrně 10 012 Kč za hluboký kočárek, následně je ještě nutné počítat s částkou na sportovní kočárek nebo golfky, které rodiče pořizují průměrně za 2 650 Kč.

Dětská výbavička pro děti v prvním roce, tedy průměrná částka vydaná za základní sady oblečení, činí zhruba  5 900 Kč. Je potřeba si pořídit také dětskou židličku (1 682 Kč), dudlíky a chrastítka (1 050 Kč), osušky, deky a zavinovačky (2 960 Kč) a pomůcky spojené s krmením: lahvičky na pití, odsávačka na mléko spolu se zásobníky, sterilizátor na lahvičky a dudlíky, ohřívač láhví. To vše průměrně za 3 659 Kč. Některé rodiny investují i do chodítka (1030 Kč). Potřeby pro maminky jako podprsenky na kojení (980 Kč) či odborná literatura za 1 348 Kč už jsou v celkovém součtu spíše drobnostmi.

Při součtu všech průměrných jednorázových nákladů se celková cifra za dítě během jeho prvního roku života blíží 90 000 Kč, přesně je to 83 340 Kč. A to bez pravidelných měsíčních výdajů. Se započtením odběru a uskladnění pupečníkové krve částka překročí 90 000 Kč (93 207 Kč), v celkovém součtu se ale nejedná o navýšení tak markantní ve srovnání s přínosy, které může v budoucnu přinést.

Výše pravidelných nákladů vyšla takto:
za pleny zaplatí rodiče průměrně 1100 Kč měsíčně, za potraviny 1000 Kč, kosmetika a drogerie vyjde na 1000 Kč, oblečení a hračky mimo základní výbavu 500 Kč a náklady na léky a lékaře 100 Kč za měsíc. Celkem tak za rok utratí rodiče dalších 44 000 Kč, dohromady s jednorázovými výdaji dosáhne výsledná suma  128 740 Kč. Kč.
 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (26)

 • Obrázek uživatele kritik
  kritik (anonym)

  To je ostuda tzv.demokracie po Česku.

  Čer 01, 2014
 • Obrázek uživatele Radmila
  Radmila (anonym)

  V dnešní době rodiny tam, kde matka pracuje, případně i otec je přítomen a pracuje - tyto rodiny mívají odhadem dvě děti. Pak ještě existují ODLIŠNÉ rodiny, romské, odlišné POČTEM dětí. Nabízí se tedy otázka: Proč tuto dvojí skutečnost naše statistky zamlžují, proč už dávno nejsou dvojí statistiky? Mne by například zajímalo, čím to je, že Romové uživí tolik dětí.

  Čer 01, 2014
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Problém je v tom, že 99% Romů se k romské národnosti nehlásí. Jsou to "Češi" nebo případně "Moravané". Všichni víme, jak to ve skutečnosti je, a oni to ví také. Jak tedy chceš dělat dvojí statistiku, když pro ni nejsou podklady a podmínky?

  Čer 01, 2014
 • Obrázek uživatele .,.,.,.
  .,.,.,. (anonym)

  kriste pane.... a pak si tady lidi stěžujou, jak sou na tom špatně...ale utrácet tolik za zbytečnosti, na to každej má.

  Čer 02, 2014
 • Obrázek uživatele ....
  .... (anonym)

  Za prvé, proč si pořizovat např. přebalovací pult, nebo tašku na přenášení miminek, 3D sono atd, když na takový luxus nemám? Dřívější generace bez toho přežily a věcičky stály hodně podobně. Proč si budu nechávat předělávat pokojíček, když to každý doma zvládne sám. Pokud na to někdo má, pak není o čem mluvit. Navíc v dnešní době je novinka, která dřív nebyla a to second hand a to jak ten z dovozu, tak spoustu inzercí na netu, takže rodiče mohou nakoupit a za stejnou cenu prodat mimo potravin a plen naprosto celou výbavičku, takže mateřská, respektive rodičovský příspěvek na tohle stačí úplně s přehledem a ti, co si stěžují, budou si stěžovat na každý státní a sociální zřízení a je naprosto. Je jim jen o to, natáhnout ruku a čekat, kdo se o ně postará, těm jde na ruku náš stát ve formě dávek pro cigány a obráceně komunisti, kteří pozbyli šanci dostat vše zadarmo, budou a také nadávají. Ostatní se o sebe umí postarat a prostě pracují a vydělávají a mají děti, když jsou schopní. Nepíše vám se žádný milionář. Jsem úplně obyčejná do práce chodící ženská. Moje děti pracují při vzdělávání, prostě kdo chce, práci si najde. Pak má na děti.

  Čer 02, 2014
 • Obrázek uživatele anebo
  anebo (anonym)

  si to nechat odstát a vyhodit do kyblíku, problém vyřešen, nemusíte nic nakupovat!!!!

  Čer 02, 2014
 • Obrázek uživatele DA
  DA (anonym)

  Zaráží mě, že lidé raději investují do sterilizátoru, do přebalovacího pultu, ale koupí levnou autosedačku.. Já radši investovala do bezpečí miminka v autě..

  Čer 03, 2014
 • Obrázek uživatele Isabela
  Isabela (anonym)

  Zdravím, to jsou mi panečku výdaje! Ale je jasné, že s tím musí lidé počítat. Kamarádka čeká miminko a také mi říkala, že je to připravování dost peněžně náročné. Nyní bude slavit narozeniny, tak jsem se rozhodla, že jí pořídím tuto přebalovací podložku: http://www.detske-kocarky.cz/prebalovaci-podlozka-newbuddy-a3-zluta.html. Co myslíte? Dobrý dárek? Vím, že ještě žádnou nemá, protože chodím většinou na nákupy s ní.

  Led 17, 2015
 • Obrázek uživatele Isabela
  Isabela (anonym)

  Zdravím, osobně si myslím, že se dají nakoupit i nějaké levnější kousky oblečení pro miminka (http://cs.wikipedia.org/wiki/Novorozenec). Našla jsem třeba tento e-shop: http://www.lalapetu.sk/sk/dupacky/, kde mají opravdu moc hezké věci a za dobré ceny :). Co myslíte?

  Led 26, 2015
 • Obrázek uživatele Mirka
  Mirka (anonym)

  Taky nakupujeme, tak jsem zvědavá, na kolik přesně nám to tak nějak vyjde to všechno. Ještě mám takový dotaz, neznáte někdo tento obchod? www.aesthetic.cz Mají tam takové pěkné a originální věci, co jinde jsem neviděla..ale chtěla jsem se zeptat na zkušenosti.

  Črv 08, 2015
 • Obrázek uživatele Zuzana
  Zuzana (anonym)

  Taky nakupujeme, tak jsem...Taky jsem v nakupovací horečce, ale čekala jsem, že ty věci budou daleko dražší, dá se koupit docela levně. Ale nějaké věci vybírám opravdu pečlivě a i si raději připlatím. Mirko neznám, ale mají celkem originální věci, třeba tu rychlozavinovačku, ta je fakt boží :)

  Črv 09, 2015
 • Obrázek uživatele Mirka
  Mirka (anonym)

  jj právě! Asi něco zkusím objednat a uvidím :) Ale i tam díky.. Jo no, záleží kde kupuješ, ale není to ta hrozné.

  Črv 14, 2015
 • Obrázek uživatele Zuzana
  Zuzana (anonym)

  já možná taky ;) Je to tak, a to je dobře... Dneska si člověk má z čeho vybrat

  Črv 16, 2015
 • Obrázek uživatele Melounek
  Melounek (anonym)

  Mirko já jsem v tom Aesthetic nakupovala několikrát, je to kvalitní česká značka, určitě můžu doporučit.

  Črv 23, 2015
 • Obrázek uživatele Mirka
  Mirka (anonym)

  Jo to je česká značka, jo? Vidiš to, to jsem nevěděla, tak o to líp, děkuju :)

  Črv 24, 2015
 • Obrázek uživatele Kajka
  Kajka (anonym)

  Já jsem všechno sehnala po bazarech, od známých nebo rodiny, takže jsem to měla celkem levně. :) Nejdražší mi přišlo asi těhotenské oblečení. Kupovala jsem si třeba vtipná trička http://bezvatriko.cz/117-tehotenska a jedno vyjde na 430. Ale stojí za to :)

  Feb 23, 2017
 • Obrázek uživatele Jarmilka
  Jarmilka (anonym)

  Ahojky, naprosto souhlasím. Dítě rozhodně není levná záležitost. Sama jsem to teď viděla u kamarádky, které se narodila malá dcerka a ona po zaplacení všech výdajů už neměla ani peníze na to, aby jí koupila nějaké hračky. Tak jsem se slitovala a koupila jí alespoň chrastítko z https://hrackyzadobrekacky.cz/hracky-pro-nejmensi/chrastitka-a-dudliky

  Led 25, 2018
 • Obrázek uživatele antireklamka
  antireklamka (anonym)

  ahááá :-D

  Led 25, 2018
 • Obrázek uživatele aúúúú
  aúúúú (anonym)

  Ahojky, naprosto souhlasím....trapáááás.

  Led 25, 2018
 • Obrázek uživatele Jana Duričková
  Jana Duričková (anonym)

  U dětského textilu vyžaduju hlavně zdravotní nezávadnost, pěkně to mají označené na Goldea.cz

  Kvě 31, 2021
 • Obrázek uživatele Radka
  Radka (anonym)

  V čem máte miminko přes den? Pořád přemýšlím co všechno si na miminko nachystat a tohle vlastně řeším až teď celkem na poslední chvíli.

  Bře 21, 2022
 • Obrázek uživatele Tereza
  Tereza (anonym)

  Tak jak píše Miška, také to stejné, pokud jste to myslela z hlediska oblečení. Pokud ne a ptala jste se v čem ho mám, tak já mám doma dřevěnou kolébku, ve které je malinká vždy strašně spokojená.

  Bře 24, 2022
 • Obrázek uživatele Radka
  Radka (anonym)

  Nějakou vyšší kolébku? Nebo jakou? A spinká v tom jen přes den nebo i v noci?

  Bře 25, 2022
 • Obrázek uživatele Tereza
  Tereza (anonym)

  Zkuste se podívat na stránky obchodu zoras.sk/cs , kde najdete dřevěnou kolébku pro děti, která se dá houpat do všech stran. Dá se přisunout k posteli a oddělat jakoby stranu, která je k posteli a také se z ní pak pro větší dítě dá udělat stoleček a židlička.

  Bře 27, 2022
 • Obrázek uživatele Andrea Dobrocká
  Andrea Dobrocká

  Ahoj, já jsem ušetřila na oblečení, dostala jsem věci od kamarádek, kočárek jsem koupila jen športovou verzi, také z druhé ruky. Malou jsem jako miminko nosila v nosítku od Rischino Flexible. A nejvíce peněz jsem ušetřila na plenách, používala jsem látkové a taky jsme hodně využívali bezplenkovou metódu.

  Dub 14, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama