Kojeným miminkům není třeba ve vedru dávat další tekutiny

Kojeným miminkům není potřeba ve vedru podávat žádné další tekutiny. Zatímco dospělí mají v horkých dnech vypít za den asi tři litry vody, potřeby kojenců pokryje mateřské mléko.

ČTK to řekla předsedkyně Laktační ligy lékařka Anna Mydlilová. Propaguje kojení jako nejpřirozenější výživu dítěte. V době prázdnin a cestování má kojení i další výhodu, že krmení není nutno chystat a hygiena je zajištěna.

    “Mateřské mléko je dobrým zdrojem tekutin, obsahuje 85 procent vody, takže není nutné, aby se kojenému dítěti dodávala voda. Ani v tropech, kde mají mnohem větší vedra, někdy i padesátistupňová, se kojencům nic nedává,“ řekla. Podle doporučení by děti měly být plně kojeny do půl roku věku, pak je možno začít jejich jídelníček rozšiřovat.

    Kojenec pije v horku častěji a bere si jen “přední“ mléko, které obsahuje laktózu a není tolik tučné. “Dítě pije v horku i dvanáctkrát, patnáctkrát za den, někdy jsou maminky zaskočené, že se režim kojení změnil. Je to tím, že dítě pije krátce, jen na žízeň, ne na hlad,“ vysvětlila lékařka.

    V porodnicích, které se zapojily do celosvětového hnutí Baby friendly hospital, tedy jsou “přátelské dětem“, se maminky dozvědí, že dítě si samo reguluje počet kojení na žízeň a hlad. “Ono je tím, kdo vše řídí, kojení nemá být pravidelně každé tři hodiny, jak to ještě někde prosazují, a běda mamince, když se jejich radou neřídí,“ dodala.

    U kojených dětí se tekutiny začínají přidávat až od desátého měsíce věku, dětem na umělé výživě od šestého měsíce.

    Ze stovky českých porodnic je 67 “přátelských dětem“. Titul dostanou, když dodržují deset kroků k úspěšnému kojení. Posuzuje se tak kvalita poskytované péče.

    Mydlilová připomněla, že pro správný start kojení je optimální, když se dítě položí mamince na břicho hned po porodu, a to i po císařském. “Dítě má ještě prvotní reflexy, samo se k prsu dostává, krauluje, ručkama si pomáhá, masíruje prs, což pomáhá ke spouštění tvorby mléka,“ popsala. Podle českých statistiků nebylo nikdy kojeno jen pět procent dětí. Při propuštění z porodnice je kojeno až 96 procent dětí, do šesti týdnů 85 procent a do půl doku 62 procent. Důležitost kojení připomíná Světový týden kojení 1. až 7. srpna, Český týden kojení je 16. až 22. září.
    Naďa Myslivcová - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (11)

 • Obrázek uživatele Zase jedna chytrá doktorka
  Zase jedna chyt... (anonym)

  To je omyl, mléko je jídlo a voda je nápoj.

  Srp 07, 2013
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Kec na druhou. Doktorko, ty asi děti nemáš. Hlavně se tou pseudoradou nikdo neřiďte, nechápu, jak tu mohou šířit takové nesmysly!

  Srp 07, 2013
 • Obrázek uživatele Ondra
  Ondra (anonym)

  Jenže mateřské mléko obsahuje jak mléko tak vodu, ne?

  Srp 07, 2013
 • Obrázek uživatele jenže
  jenže (anonym)

  Kec na druhou. Doktorko, ty...on to není nesmysl.

  Srp 07, 2013
 • Obrázek uživatele pííít
  pííít (anonym)

  on to není nesmysl.raději bych tady miminku v těchto vedrech dala trošičku převařené vody mezi kojením. Myslím, že se tělíčko zavlaží a nedojde k přehřátí a pak případným komplikacím. škoda, že se těch mimisků nemůžeme zeptat, jestli mají žízeň.

  Srp 08, 2013
 • Obrázek uživatele jestli
  jestli (anonym)

  raději bych tady miminku v...miminko vyžaduje čestější kojení, ale jinak je spokojené, tak by mělo všechno být v pořádku.

  Srp 08, 2013
 • Obrázek uživatele Běla
  Běla (anonym)

  miminko vyžaduje...Ano, stačí děťátko častěji kojit...není třeba dodávat žádnou jinou tekutinu...mat.mléko obsahuje nejen živiny, ale i vodu, tudíž nalít ho jinou tekutinou není dobrý nápad...měla jsem tři děti a všechny prospívaly i bez doplnění vody v těch největších vedrech...častěji jsem je kojila...

  Srp 09, 2013
 • Obrázek uživatele lenka
  lenka (anonym)

  Kec na druhou. Doktorko, ty...Doktorka možná děti nemá..., možná má..., ale každopádně má v hlavě to, co ty ne, vykřičníku. Nevykřikuj nesmysly. Jdi se vzdělat.

  Srp 10, 2013
 • Obrázek uživatele lenka
  lenka (anonym)

  To je omyl, mléko je jídlo...Jo a voda asi v mlíku není, co? :-/

  Srp 10, 2013
 • Obrázek uživatele lenka
  lenka (anonym)

  Ano, stačí děťátko...Ano, máte pravdu.

  Srp 10, 2013
 • Obrázek uživatele lenka
  lenka (anonym)

  Jenže mateřské mléko...samozřejmě

  Srp 10, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama