Kojení v průběhu měsíců

Potřeby dítěte na mateřské mléko se v průběhu měsíců mění.

1.-3. měsíc: Kojení podle potřeby

Je naprosto správné, že v tomto období vždy ihned reagujete na potřeby dítěte. První tři měsíce v životě se totiž označují přeneseně jako fáze „druhé líhně“ a děťátko je tráví nejraději většinu času v tělesném kontaktu s vámi a je kojeno po celý den podle potřeby. To je důležité, protože člověk přichází na svět fyziologicky nezralý a v prvních třech měsících ještě dohání zásadní procesy zrání. V bezprostřední blízkosti matky k tomu má nejpříznivější podmínky. Nemějte tedy žádné obavy, v tomto věku ještě dítě nelze rozmazlit. Až do porodu bylo zásobováno živinami nepřetržitě, v prvních týdnech poté smí být přiloženo k prsu tak často, jak chce.

4.-6. měsíc: Nastává čas pro pravidelnost

Ve čtvrtém měsíci projeví mnoho dětí zájem o svět. Využijte každé chvilky, kdy je dítě syté a aktivní, a položte ho na deku vyhrazenou ke hraní; do šátku na nošení ho berte postupně už jen tehdy, je-li příliš unavené, aby si hrálo. Hodně dětí se v pátém nebo šestém měsíci najednou mnohem rychleji nasytí - pijí vydatněji a efektivněji než dříve, a proto je krmení často během chvilky vyřízeno. Intervaly mezi krmením by se teď mohly prodloužit, ovšem za předpokladu, že v noci pije mnohem řidčeji. Budete-li totiž dbát na to, aby dítě i nadále přes den pilo každé tři hodiny, spíše tím docílíte, aby noc prospalo; nemusí totiž přerušovat spánek, aby u prsu dohnalo, co přes den promeškalo.

Kojení podle potřeby by se mělo do konce čtvrtého měsíce postupně změnit v neměnný denní rytmus. Nemá-li dítě v pátém měsíci ještě žádné pevné doby krmení, potřebuje v tom podpořit, protože pevný rytmus napomůže tomu, aby dopoledne a odpoledne spalo v přibližně stejnou dobu. Tohoto cíle nejrychleji dosáhnete, postaráte-li se, aby první krmení ve dne proběhlo vždycky ve stejnou hodinu nezávisle na tom, kdy dítě v noci naposledy pilo. Je-li potřeba, měla byste ho k tomu dokonce vzbudit (samozřejmě nejde o minuty). Pokud se průběh jednotlivých dní ještě velmi liší, zpočátku stačí, když se jednotlivá krmení uskutečňují vždy v rámci stejné hodiny.

Například ráno od 6.30 do 7.30, dopoledne od 9.30 do 10.30, v poledne od 12.30 do 13.30 atd. Jakmile to klape, omezte toto rozpětí na půlhodinu.

7.-12. měsíc: Teď je důležité přikrmovat

Někdy po půl roce života vám dítě dá najevo, že by také chtělo ochutnat to, co jíte vy - pak může začít přikrmování. Odmítá-li dítě dlouho jinou stravu než mateřské mléko, nedělejte si s tím starosti. Bezpodmínečně však nepouštějte ze zřetele svou vlastní výživu, abyste měla i nadále dost sil. Podobně jako vrcholová sportovkyně musí i kojící matka brát v úvahu své zvýšené potřeby. Určitě není špatný nápad doplňovat výživu speciálními výrobky posilujícími nervy.

13.-24. měsíc: Kojení je stále méně časté a postupně ustává

Novější vědecké poznatky potvrzují velký význam mateřského mléka pro vývoj dítěte i ve druhém roce života. Dlouhé období kojení má prokazatelně pozitivní účinek na rozvoj imunitního systému a zdraví je tak dlouhodobě posíleno. K tomu účelu však zcela postačí, je-li dítě kojeno už jen jednou nebo dvakrát denně, například ráno po probuzení a odpoledne, když společně s dítětem přijdete domů.

Pro roční dítě už prs zdaleka neslouží jen k utišení hladu, nýbrž je spíše jakousi „zásobárnou energie“, kde opět načerpá síly. Jak dítě postupně roste, možná si zvykne přijít zcela samostatně k vašemu prsu a začít pít. Pokud to nechcete, klidně to dejte dítěti najevo. Je už teď ve věku, kdy potřebuje jasná pravidla, a ta se dají zcela přirozeně vyvodit z vašich potřeb.

V kojeneckém věku lze antibakteriální a protizánětlivé léčivé účinky mateřského mléka všestranně využít i při vnějším použití:

Pupínky v obličeji (ty jsou v prvních týdnech života v důsledku zrychlené látkové výměny normálním jevem) se rychleji hojí tím, že na ně každý den ťukavými pohyby lehce nanesete mateřské mléko (umytýma rukama!).

Mateřské mléko v dětské koupeli má blahodárný účinek na dětskou pokožku. Je to ideální využití „starého“ mateřského mléka z ledničky. Do vaničky postačí dávka pěti lžic. Pokud se vám takové množství nepodaří našetřit, alespoň dítě omyjte zředěným mateřským mlékem: Jedna lžíce mléka do misky teplé vody pomůže při šupinaté pokožce a sklonu k ekzémům.

Hojivých vlastností mateřského mléka lze rovněž dobře využít při opruzeném zadečku: Po očištění teplou vodou jím zrudlou pokožku poťukejte a nechte uschnout. Teprve potom naneste mast.

Při rýmě kojící matky děťátku jednoduše nakapou několik kapek mateřského mléka do nosu - a děťátko může zase brzy volně dýchat.

Mateřské mléko - všelék v péči o dítě veřejnosti“, pokud se při tom necítíte dobře, protože vám vadí pohledy okolí. Matky kojící dítě v tomto věku bohužel ještě mnohdy narážejí na nepochopení - vy však pro své dítě děláte to nejlepší, kojíte-li ho tak dlouho, dokud vám to oběma přináší potěšení!

Zdroj:  Všechno o kojení (Portál)

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele tomaslezal@yahoo.com
    tomaslezal@yahoo.com (anonym)

    konecne po dlouhy dobe zajimavej clanek, jenom bych cekal vic ilustracnich fotek. rad bych napriklad videl, jak pri kojeni vypadaji bradavky

    Čer 03, 2011

Přidat komentář

Reklama

Reklama