Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Kojení

Trochu váhám, zda je nutné zdůrazňovat, že kojení je naprosto nezbytné. JE! Nehodlám o tom polemizovat

Na toto místo nepatří fakta týkající se výživy kojence (například zásadní rozdíly ve složení mateřského a kravského mléka), upozorním pouze na specifika výživy kojících žen.

Především se musíte naučit pečlivě vybírat potraviny. Důvodů je několik:

A) Nesmíte přehánět příjem energie.
B) Musíte naopak co nejvíc omezit příjem chemických konzervačních látek, barviv a aromat.
C) Musíte jíst potraviny, které se svým působením neprojeví na stavu kojence (s ohledem na to, že se dostanou do vašeho mateřského mléka).

Kojenec může negativně reagovat například i na vámi konzumované mléčné výrobky ačkoliv vy po něm žádné zjevné problémy nemáte. Trpí větříky poté, co si maminka dala k obědu cibuli nebo nadýmavou zeleninu, čerstvý chléb či dokonce luštěniny (tím hůře, jsou-li to potraviny, které jí dělaly problémy vždy). Podobně nepříznivou reakci lze očekávat po konzumaci většího množství banánů a nebo, na opačném pólu, česneku. Někteří kojenci reagují i na to, když konzumujete větší množství mléka sójového nebo pšeničných výrobků. Zdá se, že největší problémy budou mít kojenci s odlišnou krevní skupinou než kojící matka. Problémy však mohou nastat i v případě, kdy kojící matka konzumuje potraviny zcela nevhodné pro její krevní skupinu. V případě kravského mléka je možným náhradním řešením (pro kojící matku) konzumace mléka kozího (musí být bohužel pasterované nebo sušené), nebo nápojů připravených pouze ze syrovátky!, případně i mléka alternativního (ořechové domácí, komerční rýžové a sójové...).

D) Zvyšte významně konzumaci vhodných tekutin.
Při kojení nepijte kofeinové nápoje ani alkohol. Nepijte přeslazené limonády ani komerční džusy. Ideálními ovocnými nápoji jsou domácí jablková a hrušková šťáva před pitím filtrovaná.

E) Pokračujte v konzumaci speciálních potravních doplňků včetně možného občasného a nárazového zvýšení příjmu vitaminu D3 a to formou speciálního doplňku - oleje nebo kapslí. Přibližně po dobu čtrnácti dní je možné denně konzumovat asi 100-600 I. U.

Co byste raději neměly dělat v průběhu kojení a následného batolecího období:
1. Nedojídejte (nebo spíše nedopíjejte) dítětem nedojedenou umělou kojeneckou výživu.
2. Silou vůle se přesvědčete, že občas je vhodné se najíst, ale přitom tak, aby to dítěti neuškodilo.
3. Nejezte v noci, snad s výjimkou nějakého ovoce.
4. Jezte ve stejnou dobu a prakticky u stejného stolu jako vaše dítě v batolecím a předškolním věku (příklady táhnou). Snažte se však nejíst stále to samé!

zdroj: RNDr. Petr Fořt, CSc. - Zdravá výživa nejen pro ženy

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele Krinwaldová
  Krinwaldová (anonym)

  Porodila jsem 7.11.07. a moje dceruška vyžaduje časté kojení po hodině je možné,že bych měla málo výživné mléko ? Dosti pláče a v noci má spíše den ,ale i přes den málo spí. Děkují za radu.

  Lis 23, 2007
 • Obrázek uživatele I.R.
  I.R. (anonym)

  Jj,máš možná tzv.hladové mléko. Zahrň do svého stravování více mléčných výrobků,zejména tvrdý sýr a jogurty. A každý večer jedno černé (tmavé) pivo. I.R.

  Lis 24, 2007
 • Obrázek uživatele Monika76
  Monika76

  Pokud jste po porodu, chcete zhubnout,ulevit miminku od prdíků, podpořit tvorbu mléka, mám pro Vás řešení zcela přírodní cestou. Napište si o více informací MonikaKlatovska@seznam.cz monika76.webnode.cz Pěkný den přeje Monča

  Črv 20, 2012
 • Obrázek uživatele Pepous
  Pepous (anonym)

  K těm nevhodným potravinám jsem našel dobrej jednoduchej souhrn http://chytrezeny.cz/248/potraviny-nevhodne-pri-kojeni/

  Čer 11, 2013
 • Obrázek uživatele Pepíček
  Pepíček (anonym)

  Já chci taky kojnou!

  Čer 11, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama