Kojenecké vaky ničí páteř

Když dva dělají totéž, jejich počínání nemusí být pokaždé přínosem. Na nebezpečí přenosných vaků, v nichž kojenci spočívají přímo na matčině hrudi a které byly donedávna pokládány za výraz nejtěsnějšího spojení rodičky s jejím potomkem, upozorňují pracovníci německého Zeleného kříže.

Pevné fixování dítěte a jeho jištění proti možnému vypadnutí ho totiž udržuje ve stabilní šikmé a ohnuté poloze, která může ve starším věku způsobit trvalé poruchy páteře. V afrických a jihoamerických zemích má tato metoda plné opodstatnění a smysl, zdůrazňují lékaři. Ženy, které si berou maličké s sebou, většinou pracují na poli a potřebují mít obě ruce volné. Navíc chodí často bosé a při každém kroku lehce pérují, čímž přenášejí jemný kolébavý pohyb i na mimino, jež drží na hrudníku, a tím je uklidňují.

V průmyslově vyspělých zemích je něco takového nepředstavitelné a nemyslitelné.

"U nás matky dětmi poměrně surově pohazují," tvrdí aktivisté Zeleného kříže, "protože nosí pevné a neohebné boty. Navíc je asfalt, po němž se nezřídka pohybují, podstatně nepoddajnější než půda."

Každý krok doprovázejí značné otřesy dětské páteře, které mohou minimálně vyústit v poškození meziobratlových plotének.

Proto by měli rodiče raději na tuto přitažlivou módu zapomenout a vrátit se opět ke kočárkům. Dobře vypérovaným, propouštějícím dostatek vzduchu a na velkých kolech.

Zdroj: Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (7)

 • Obrázek uživatele Markéta
  Markéta (anonym)

  Dětské vaky,ale jaké?jde-li o tak zvané klokanky nebo je li "řeč"o baby šátcích.Myslím si,že v těchto dvou přenosných zařízeních je VELKÝ rozdíl. Klokanka tam se děťátko vsune a buď leží na hrudi toho,kdo ho nese,nebo se "opírá"o zádovou část.má kolem těla volný prostor,tím jsou zádíčka zakulacena. Baby šátky se mohou uvázat několika způsoby podle věku děťátka.Úvazy jsou důmyslné.Děťátko je podepřeno nejen ze spodu(pod zadečkem),ale i kolem pasu a zad. Otřesy jistě jsou,ale ty jsou i když je dítě neseno na rukou nebo v auto sedačce.Hm,kdoví jak je to nejlepší?Každé má své výhody a nevýhody.Takže si to stejně rozhodne každý sám podle svého citu.

  Lis 12, 2005
 • Obrázek uživatele Jitka
  Jitka (anonym)

  Já používám baby vak hlavně doma, když pracuji u počítače, přecházím po pokoji. Děťátko to krásně uklidňuje, že je stále se mnou a já mohou i pracovat. Určitě bych ho nedoporučovala na nějaké dlouhé lítaní po městě a obchodech. Jinak co jsem studovala na internetu, tak šátky a vaky jsou lepší než klokanky - ty bych asi nepoužívala ani na doma.

  Lis 22, 2005
 • Obrázek uživatele Sava
  Sava (anonym)

  No nechci se hadat,mam po operaci patere a ceka mne dalsi.Tahat dite v cemkoli na tele skodi!Neni to prirozene,uvedomte si,v kolika letech zeny drive umiraly..

  Kvě 09, 2006
 • Obrázek uživatele Martin
  Martin (anonym)

  Německý Zelený kříž zřejmě neviděl žádnou Afričanku chodit. Lehké pérování v nohou...to je velmi úsměvná formulace. Měli by nechat mudrování.

  Dub 19, 2007
 • Obrázek uživatele pidasek
  pidasek (anonym)

  uffff,lidi rádi paniku,hlavně že se něco děje.Aniž by si prověřili zdroje nebo se dál poinformovali,přeberou tupě hned první negativní názor,který není ani něčím podstatným podložený. A rozhodně by mě zajímalo,proč si někdo myslí,že nějaký kus nekontaktního,neznámého a chladného něčeho pro miminko, by mělo být lepší,než náruč maminky či tatínka.Automaticky když se dítě narodí,si jej bereme do náruče a ne se jej hned zbavujem ,ať se náhodou podle hlášky z dřívějška nerozmazlí.Pohodlnější jej odložit je,ale rozhodně pro miminko ne lepší.A pokud nám může pomoci šátek,proč to hned nazývat modou,když i u nás(v ČR) se nosilo i za našich babiček.

  Srp 21, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  To je lez !!!!!!!!!

  Kvě 20, 2008
 • Obrázek uživatele Dáša
  Dáša (anonym)

  Já mám pocit že je řeč o takových těch vacích ve tvaru banánu, protože šátkům se říká šátek a nosítkům či klokankám nosítka a klokanky. no a přesně tenhle mimivak mám doma a taky mi přijde že když tam malého jentak vložím a zavěsím přes rameno tak má dost hodně až nepřirozeně prohnutá záda. proto vždycky do vaku dávám ještě malý polštářek který vytvoří trochu rovnější plochu a do toho ještě jakékoliv nerovnosti vyrovnávám a podepírám rukama takže trošku zabíračka na záda někdy...ale i tak se ten vak hodí ale zničit záda mu v něch nenechám. jinak brala bych spíš šátek ale nakonec jsem zvolila ten vak z finančních důvodů a taky proto, že se bojím, že bych ho neuměla zavázat a že by to šlo těžko s tím naším mírným neposedou.

  Zář 16, 2011

Přidat komentář

Reklama

Reklama