Koho u porodu?

Je to velký den, narození vašeho miminka. Koho chcete mít u sebe? Je jen na vás, koho si zvolíte.

 

S tímto člověkem byste se měla cítit uvolněná a sama sebou. Můžete o něm přemýšlet i z pohledu elementů - byl by spíše tichým potůčkem, rozpoutaným ohněm, anebo pevným stromem? Který z těchto elementů chcete mít u sebe? To může do jisté míry ovlivnit výběr partnera anebo jejich počet.

Je samozřejmě důležité, aby partner u porodu chtěl být. Spolu byste si měli projít různé techniky, ať už masáže, dýchání či pozice, abyste zjistili, jak se při jejich používání cítíte. Při dlouhém porodu hrozí, že můžete být unavená stejně jako váš partner. V tomto případě možná budete chtít někoho "do zálohy". Kromě personálu, který u porodu bude, je možné poprosit o přítomnost u porodu vaši soukromou porodní asistentku nebo tzv. dulu.

Je na vás, zda poprosíte více lidí a každému přiřadíte jednu roli, anebo zda budete chtít být u porodu sama. Přítomnost člověka, se kterým vám není dobře a jste nervózní, může porod ztížit. Bohužel se může stát, že s partnerem je vám nyní skvěle, ale při porodu se s ním nebudete cítit příliš dobře. Může to být způsobeno několika důvody, takže by si rozhodně neměl brát osobně, pokud ho pošlete pryč.

Role partnera

Kdysi byla role partnera brána velmi vážně. Měl za úkol stát u vchodu do chýše či chatrče, všem cizím a nevítaným hostům zabránit ve vstupu a umožnit tak matce klidný průběh porodu. Nyní je jeho role brána spíš z pohledu psychického, kdy by měl matce připravit příjemné a klidné prostředí plné opory a porozumění.

Měl by být člověkem, který se na chvíli stane vaším mluvčím, když budete chtít mediky na praxi (kteří se na vás dívají) poslat pryč, nebo když nechá ztlumit světla, anebo když se budete muset rozhodnout, zda přistoupíte na navrhovaný lékařský postup.

Dále by si měl uvědomit, že mu určitě nebudete za všechno děkovat. Měl by chápat, že pokud budete mlčet, zřejmě se vám líbí to, co právě provádí. Určitě partnerovi nebudete říkat: "Ach, miláčku, to je opravdu velmi příjemné." Pokud partner dělá to, co je rodičce příjemné, porod je tím viditelně snadnější. Pokud je však žena nespokojená, má právo mu říct, aby přestal, nebo dokonce aby odešel.

Partner by měl znát vaše přání a potřeby a měl by se snažit je vyplnit. Pokud chcete mít krásný a přirozený porod, jsou informace o porodu stejně důležité jak pro vás, tak pro něho.

Zdroj: Suzanne Yates - Zdravé těhotenství a přirozený porod, nakladatelství Computer Press

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (23)

 • Obrázek uživatele Honza
  Honza (anonym)

  Je-li partner u porodu bráno jako manžel, či druh. spíše bych projevil negativní reakci, protože po shlédnutí "té vší krve a bolesti" by si muž mohl tyto věci spojit se sexem a potom by se mu k partnerce přistupovalo špatně, vžil by si ji spíše jako ženu v roli matky - rodicky.

  Dub 10, 2010
 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  To ste cely vy.nejen ze vase prace na diteti je tech par vterin co vystriknete ale ani se na to spousty vas nedovedete kouknout a tak reknete ze uz by ste chudaci na zenskou nemeli pak chut..no dobry..

  Dub 10, 2010
 • Obrázek uživatele ano
  ano (anonym)

  To ste cely vy.nejen ze vase...žena by se nám potom takzvaně eklovala

  Dub 10, 2010
 • Obrázek uživatele Hejhula
  Hejhula (anonym)

  To ste cely vy.nejen ze vase...na ženu při porodu je fakt otřesný pohled-vidět to už bych asi nemohl nikdy zasunout...........

  Dub 10, 2010
 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  souhlasím s názorem Honzy, i odborný lékař, či partnerský psycholog se o tomto problému zmiňuje, takže lepší je si vzít k porodu (pokud to jde) kamarádku, máte k ní blíž co se týče ženského pohledu na problém a pokud ona sama dítě už má, podrží Vás lépe než "milovaná polovička"

  Dub 10, 2010
 • Obrázek uživatele Michaela
  Michaela (anonym)

  souhlasím s názorem Honzy,...Kamarádka u porodu? No nezlobte se, ale to je divný. Je to určitě o názoru, ale nedokážu si to představit. S manželem máme syna, který se narodil císařským řezem, proto u toho manžel nebyl, ale původně měl být u přirozeného porodu. Moc jsme se na to těšili. Nemůžu vědět, co by to s ním udělalo, ale z okolí znám tatínky co u toho byli a považují to za nádherný zážitek i s tím co viděli kolem. Neříkám, že psychologové lžou, ale takhle děsně to může poznamenat snad jen hodně málo tatínků. U dalšího porodu budu mít buď manžela nebo to zvládnu sama, ale kamarádku ne, to je fakt divný:-)

  Dub 10, 2010
 • Obrázek uživatele wera
  wera (anonym)

  nikoho, ideálně

  Dub 10, 2010
 • Obrázek uživatele Natura
  Natura (anonym)

  nikoho, ideálněTaky to tak mám. Raději sama. Porod je tak intimní záležitost, že považuji pro sebe za důležité, mít u toho klid a nikoho, kdo tam není nezbytně nutný (to jen při komplikacích). To je jediné co bych chtěla, aby mi dali všichni svatý pokoj a nechali mě v klidu a mým tempem porodit. Musím říct, že se mi to u druhého porodu téměř povedlo. Doktor přišel až na úplný konec, posledních pár minut. Jinak jsem tam byla sama, a bylo to skvělé. Taky díky tomu, že to bylo druhé dítě a já sama už si více věřila a neměla strach z neznáma.

  Dub 10, 2010
 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  Chlapa u porodu nikdy. To mám 2 syny, porod za housku, ale nechtěla bych ho tam ani za nic.

  Dub 13, 2010
 • Obrázek uživatele Tata
  Tata (anonym)

  No,moje žena si mou přítomnost u porodů vyloženě přála.A já jsem tam šel rád.Pro mě to byl krásný zážitek i přez to,že první porod byl pro mou ženu dost těžký.Nelituji a žádné trauma to na mě nezanechalo.

  Dub 13, 2010
 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  Můj manžel byl u porodu taky se mnou a nezanechalo to na něj teda žádné trauma či něco podobného.Byla jsem šťastná,že tam byl,protože mě jako prvoŕodičku nechali rodit pomalu samotnou,doktora jsem neviděla celou dobu a PA si odbíhala dělat kafe a svačinu...být tam sama,tak nevím.A manžel říkal,že je rád,že tam šel a viděl toho našeho robečka přicházet na svět a ocenil,že my ženské to máme opravdu těžké....takže toto za nás....

  Dub 14, 2010
 • Obrázek uživatele Jitka
  Jitka (anonym)

  Asi to chce velkou důvěru mezi partnery-myslím partner u porodu já bych si asi nebyla nikdy jistá že se mu tím nezprotivým v posteli chtěla bych ho tam na tu dobu předporodní ale na samotný porod ne.Když mám bolesti tak chci spíš soukromí.

  Dub 14, 2010
 • Obrázek uživatele Jindřich
  Jindřich (anonym)

  Nechápu ty řeči, že se mu nechcete zprotivit v posteli?! To s tím vůbec nesouvisí- vidět, že málo, roby , chápete mužský sex. Ve chvíli, kdy je muž vzrušený teda ani náhodou nepomyslí na porod!!! Já u porodu byl, protože se to nosilo. Teď už se naštěstí ozývají i hlasy proti. Viděl jsem manželku trpět a personál se chechtal, že je to normální - sama se prý cítila blbě. Na druhý porod jsem nešel, raději jsem jí zajistil dobrého a zkušeného porodníka. Čekal jsem, až bude tak půl hodiny po všem a viděl manželku usínat. Pak jsem šel domů. Dítě jsem viděl až doma a vůbec o nic jsem nepřišel. Prosím, nepodléhejte bulváru.

  Dub 14, 2010
 • Obrázek uživatele Klea
  Klea (anonym)

  Na člověka není hezký pohled v mnoha situacích - po zranění, v těžké nemoci, při nevolnosti - dalo by se říci, že jakýkoliv takovýto stav by mohl vyvolat ztrátu sexuální přitažlivosti. Jestli je sexuální přitažlivost dána jenom krásou,a neposkvrněneostí těla, pak to není asi nejvhodnější stav pro zakládání rodiny s daným člověkem.

  Dub 14, 2010
 • Obrázek uživatele Jitka
  Jitka (anonym)

  Na člověka není hezký...Ano to by byl ideální stav ale realita je jiná...

  Dub 14, 2010
 • Obrázek uživatele Dita
  Dita (anonym)

  Holky, neberte si takového člověka, o kterém nejste přesvědčené, že je to opravdový přítel. Proč se do toho ženete za každou cenu? Pak nemusíte řešit takové věci. Ideální stav je, když s vámi váš manžel soucítí a nkdy neudělá nic proti vám. Bohužel jsem svědkem toho, že holka se musí vdát, třeba za alkoholika, jak je tomu na naši vesnici na Valašsku....

  Dub 14, 2010
 • Obrázek uživatele Chachar
  Chachar (anonym)

  Holky, neberte si takového...Tak to chodí... Bohužel, nejen na Valašsku...

  Dub 14, 2010
 • Obrázek uživatele Jitka z valašska
  Jitka z valašska (anonym)

  Třeba prostě potkávám jen samé blbce co za nic nestojí...takže se sice nevdávám no ale taky už toho mám plné zuby..

  Dub 14, 2010
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Debil, blbeček, debil, blbeček, akorát tamhle vzadu - jediná výjimka: dva blbečci vedle sebe.

  Dub 14, 2010
 • Obrázek uživatele Káťa
  Káťa (anonym)

  Myslím, že jsme každá jiná. Některá chce být u porodu sama, jiná chce nějakou podporu, útěchu a pomoc. tu může poskytnou třeba příbuzná, kamarádka či v ideálním případě partner - přece jen by to měl být náš nejbližší člověk, s kterým chceme sdílet jak krásné, tak těžké chvíle života - a porod je něco z obojího.

  Dub 14, 2010
 • Obrázek uživatele Majda z Teplic
  Majda z Teplic (anonym)

  Radši jsem si vzala k porodu dulu, byla v pohodě a i když z toho byl nakonec císař, cítila jsme se líp, než s tím mým citlivkou. Stačilo mi, jak jančil, když se mi pak nehojila jizva a já se léčila curenzymem, aby se mi to zahojilo líp, protože nechat to na zdravotníckém personálu, tak mi ta rána teče ještě teď.

  Kvě 10, 2010
 • Obrázek uživatele ivča
  ivča (anonym)

  Radši jsem si vzala k porodu...mám podobnou zkušenost - rodila jsem císařem a na jizvu mi krásně zabral curenzym, doporučuji!!!

  Kvě 31, 2010
 • Obrázek uživatele Peter Skuhravy
  Peter Skuhravy (anonym)

  Doplněk stravy Apo-curenzym active + nattokinase uvedený do oběhu po 31. 1. 2012 MUSÍ BÝT STAŽEN z lékáren http://www.obran.cz/doplnek-stravy-apo-curenzym-active-nattokinase-uvedeny-do-obehu-po-31-1-2012-musi-byt-stazen-z-lekaren/2012/07/26/

  Črv 31, 2012

Přidat komentář

Reklama

Reklama